umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Očkování jako spása pro aerolinky. Prodeje na léto po zahájení vakcinace stouply o 250 %, tvrdí easyJet

A320neo společnosti easyJet. Foto: easyJet
A320neo společnosti easyJet. Foto: easyJet
Lidé chtějí cestovat, ukazují podle šéfa easyJetu čísla o počtu rezervací krátce po spuštění očkování.

Leteckým společnostem se začíná potvrzovat jejich teorie, že očkování proti covid-19 přinese velké oživení poptávky po létání. Jako první s takovým důkazem přišly britské aerolinky easyJet.

Šéf easyJet Johan Lundgren uvedl v rozhovoru pro BBC, že krátce po zahájení vakcinace poptávka po rezervacích na jarní a letní měsíce stoupla v meziročním srovnání o 250 %. „Vidíme, že lidé chtějí letět na dovolenou hned, jak to bude možné,“ řekl Lundgren. Podle něj zatím objem rezervací naznačuje vrchol poptávky na květen. Vakcinace by měla znamenat konec všemožných omezení v cestování.

O očkování jako spáse mluví šéfové v oboru delší dobu. Zatím se čím dál více ukazuje, že letošní cesta do letadla povede buď přes povinné testy před odletem, nebo očkování.

Mezinárodní sdružení leteckých dopravců IATA chystá takzvaný cestovní průkaz, který má být dokladem o očkování nebo negativním testu. Letecké společnosti Emirates a Etihad již oznámily, že začnou tento průkaz testovat na svých letech. Šéf Qantas Alan Joyce už dříve uvedl, že na palubu vezme jen lidi, kteří budou naočkováni. I když jeho výroky vzbudily nejprve značnou kritiku, za svými slovy si stojí. Při nedávné prezentaci uvedl, že většina zákazníků takovou podmínku vítá.

40 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Lundea

Naprosto to chápu. I n sobě pozoruju, jak mě svrbí prsty, když vidím nějaké letenky. DoteĎ se člověk musel omezovat a s novou nadějí v podobě vakcíny https://lundea.com/cs/ si to chce vynahradit.

Dorota

V souvislosti se zavedením těchto diskriminačních opatření mi uniká, proč cca 40% zdravotnického personálu v Německu odmítá očkování vakcínou, když je to taková spasitelná pecka. Zřejmě jenom pro výrobce.

Dorota

Věř a víra tvá tě uzdraví. Nastane tvrdá éra diskriminací neočkovaných cestujících. To by bylo abychom to svinstvo do vás všech nedostali.

medvěd

Když budu mít test – negativní a než z domova nastoupím do letadla – okolo kolika set lidí projdu = tak tu prašivinu stejně můžu dostat a test je mi na prd – jen alibi. To ale neřeší problém. Co dál ?

Jakub P

Stoprocentní ochrana to samozřejmě není (dokonce ani ty samotné testy nejsou stoprocentně přesné). Ale na druhou stranu je jasné, že riziko takové opatření snižuje mnohonásobně. Plus pokud se nakazíte až cestou na letiště nebo na něm, nebudete ten virus šířit okamžitě – bude potřebovat nějaký čas, než se ve vás dostatečně namnoží, abyste ho v nějakém větším množství vypouštěl. Svět fakt není černobílý a málokteré opatření má stroprocentní účinnost (a ty výjimky zas mívají zpravidla o to horší nežádoucí vedlejší účinky). Kdybychom měli všude a ve všem čekat až na stoprocentně účinná řešení bez nežádoucích účinků, dávno by nic jako… Číst vice »

mik

No jsem zvedavy o kolik jim poklesne prodej az lidi zjisti ja zmenili pristuo ke kabinovym zavazadlum a ted jeste podpora vakciny ?? Emirates nejsou leteckou spolecnosti pro vetsinu obycejnych lidi, Ethijad neni buhvi jaka spolecnost a Qantas zatim ani nelita mezinarodni lety krome NZ
Zatim nemam obvu s povineho ockovani do letadla a s nejake pochybne prukazky

Dejv

ANO, my jsme si už letní dovolenou rezervovali.

beija

Také jedou masivní emailovou kampaň. 🙂 A ze skoro 0 na 250% se dostává snadno. Každopádně EasyJet je jedna ze slušnějších nízkonákladovek..

Surio Mario

Existuje mezinárodní očkovací průkaz, ke kterému se jako přílohy přidávají certifikáty o očkování. Používá se bez problémů desítky let. Tudíž nechápu, proč chce IATA vymýšlet v podstatě duplicitní doklad, který bude mít úplně stejnou funkci, ale jen pro jedno očkování.

Y.K.

To bude tím, že mezinárodní očkovací průkaz je většinou součást cestovní rutiny do „postižené oblasti“, takže chcete žlutou zimnici, dostanete víceméně automaticky průkaz. Na COVID se neočkuje kvůli cestování a mezinárodně uznatelné potvrzení pravděpodobně nedostanete.

Jakub P

Zas rozšířit ten fungující mezinárodní očkovací průkaz o certifikát na další očkování a zařídit, aby se dal na požádání vystavit i s očkováním proti Covidu, může být o dost jednodušší, než zavádět úplnou novinku…

Y.K.

To rozhodně, ale musel by to někdo řešit a vymyslet „procesy“. Včera bylo pozdě, když už se hromadně očkuje (tedy na tak u nás).

kulhán

No my budeme naočkovaný tímto tempem všichny až za 12 let.
Tak to může naše populace na cestování zapomenout.

Nekdo

Co to tady šíříte za protistátní propagandu? Máme nejlepšího krizového manažera na světě a nejlepšího koordinátora očkování. Dokonalý rezervační systém. A v Brně jenom díky jeho osobní angažovanosti už funkční očkovací centrum! Osobně po nocích počítá vakcíne a pak je rozváži po nemocnicích v celé republice, mezitím stíha tiskovku za tiskovkou a po telefonu řídí své ministry. Havlíčka. A Havlíčka. Jo a nesmíme zapomenou na Havlíčka…

#bestincovid #ANOuzjelip

Y.K.

Vždyť řidí vrchni nevelitel Agrofertu, osobně. To bude nějaká kampaň. Best in covid. 😀

kulhán

Znám se osobně s jedním ředitelem Pražské nemocnice a Babiš mu každý den volá kolik je lidí naočkováno a radí mu jak to zrychlit. 😂 Když došla vakcína a další várka měla dorazit za pár hodin, tak mu na to řekl nějak to udělejte, hlavně nepřestávejte očkovat 😂😂😂
Ten šurák už musí jít vod koryta, tohle už není možný přeci.
Zase si chce koupit důchodce, moje matka v důchodu co je covid naopak šetří jak nikam neleze.
Když už někdo, tak matky samoživitelky potřebují peníze.

Jakub P

JJ, základem možnosti něco užitečného dělat není mít číslo na Andreje, ale aby Andrej neměl číslo na vás…

Samo

„Zatím se čím dál více ukazuje, že letošní cesta do letadla povede buď přes povinné testy před odletem, nebo očkování.“
To je skôr wishful thinking od aeroliniek ktoré dúfajú že vakcína bude skratkou k zrušeniu cestovných obmedzení a rozbehnutiu ich biznisu. WHO neodporúča výnimky pre zaočkovaných keďže zatiaľ nie je preukázané že nemôžu byť infekční.

Predpokladám že cestovné obmedzenia budú skôr naviazané na celkové preočkovanie v cieľovom štáte, než individuálny status cestovateľa. Vírus sa bude samozrejme šíriť ďalej, dôležité je aby už nespôsoboval ochorenie, resp. jeho ťažký priebeh.

RHood

Bohužel, ale včera na ČR1 zaznělo jednoznačné. Když se redaktor zeptal přítomného virologa, jestli vakcína chrání před nákazou, tak jednoznačně odpověděl, že ne, není tomu tak, nechrání. Pouze má zmírnit průběh onemocnění, což ve výsledku má pomoci tzv. „přeplněným“ nemocnicím snížit počet hospitalizovaných na odděleních intenzívní péče. A roušku bude muset člověk nosit stejně i po zaočkování.

Y.K.

Bohužel zřejmě máte problém s chápáním informací, zejména s faktem, že každé očkování je „programování“ imunitního systému (návod jak bojovat) a ne „brnění proti nákaze“. Aneb zmíněné platí po dobu epidemie, která by díky očkování měla postupně odeznít (pokud nevznikne nějaká rezistentní mutace). Z článku: Musíme rozlišovat nákazu a průběh, čili ochranu proti onemocnění. Nakazit se můžeme fakticky vždycky, to nezávisí na dávce. Můžeme se nakazit s jednou dávkou vakcíny, se dvěma i s dalšími. Pak jde o to, jestli se rozvine onemocnění. Pokud dáváme první dávku vakcíny a vidíme, že můžeme onemocnění mírnit, je zde propojení oné slizniční imunitní… Číst vice »

Knížecí rada

Taky jsem zvědav, jestli si negativní test do letadla budu muset platit sám v případě neschopnosti našeho státu očkovat běžnou populaci. Aerolinkam to může být u prdele. Jestli to bude výmysl aerolinky, nikoli cílového státu, tak by to měl být důvod pro refund. Kvůli těmto výmyslům bude nakonec sezóna 2021 horší než 2020.

JUDr

To si nemyslím, bude to v podmínkách – chcete s námi letět, musíte mít test. Nemáte, leťte si s někým jiným. Diskriminace to není (podmínky pro všechny stejné), takže na refund to nevypadá. A je jen na aerolince, jaké si stanoví podmínky pro svoje služby. A platit to budeme sami, to je skoro jistota. Ostatně proč ne, někam letět nás nikdo nenutí, tak kdo chce, si zaplatí test. Já s tím nemám problém třeba, za možnost, že konečně po roce budu moci cestovat kam chci, mi to stojí.

Knížecí rada

Pokud jsem si koupil letenky v době, kdy to nebyly podmínky aerolinky, tak se jedná o změnu smluvních podmínek. Docela se divím tomu, že IATA chce sjednotit pravidla cestou sjednocení na tvrdší úrovni, než která byla v létě 2020. Toto aerolinky vůbec nemají řešit, mají to nechat na jednotlivých státech. Jednotný by měl být doklad o očkování a doklad o testu a ideálně také požadovaný typ testu (PCR, antigenní – a podmínky, jak starý test) alespoň v rámci EU u zemí, které budou něco takového při vstupu vyžadovat. Ale nevěřím, že se dosáhne ani toho. Nemám nic proti očkování, ale… Číst vice »

JUDr

Pokud jste již koupil a pak se změní podmínky, je to jiná situace. Ale souhlasím s Vámi, na nás ne-seniorní obyvatele se dostane až žalostně za dlouho 🙁

mik

Nejsem pravnik ,ale podle meho by se uz dneska dala napadnout povinost testu protoze, vetsina spolecnosti to chce 72 hodin pred odletem a nikde neni zaruka, ze ten co ma takovy test neni v dobe letu uz nakazeny ,jeste vic napadnutelny mi prijde pozadavek Nizozemi ,kde se vyzaduje test i pri tranzitu ,ja prece do te zeme neletim ,ani nechci opustit tranzitni prostor jen prestupuju na jine letadlo do zeme ,kde po me nic nechteji (napriklad soucasna situace kdyz chći letete s KLM pres Amsterodam do Mexika nebo na Zanzibar ) S vakcinou to bude jeste vic napadnutelne ,jendak neni… Číst vice »

JUDr

„Nejsem pravnik, ale“ – tim je receno vse 🙂 Bez urazky, nic osobniho. Respektuji Vas nazor, byt nemate pravdu v nicem. Podminky si stanovuji aerolinky podle sebe, komu se to nelibi, necht neleta, nikdo ho nenuti. Muzete bez testu a bez vakciny sedet doma v obyvaku a nikdo Vam nerekne ani pul slova.

mik

jak dlouho mam sedet doma ? rok dva tri ,,,nebo az vymysli nekdo PSA 10 ? Ano aerolinky si stanovi podminky podle sebe KLM si stanovila podminky pro vlastni sebevrazdu ? 4 hodiny pred odletem AG testy ,,,, to musel vymyslet nekdo kdo vzivote letadlem neletel a pak se nedivte ze bych se chtel soudit kdyby to slo … Myslim ,ze v Nizozemi ma vlada podil na KLM i na letisti v Amstrerdamu co tim slediuje mi neni jasme

Knížecí rada

Tak hlavně, ze mi EZY zrušil letenky PRG-NAP na konec srpna. Už jednou přebukované ze září 2020 (z VIE) také z důvodu zrušení letu (jinak bych letěl). Tentokrát jsem už požádal o refund, tak jsem zvědav, kdy se dočkám. Každopádně EZY se nesnaží toho moc rozlítávat a nesnažil se ani během léta 2020.

Zbyněk

Zase se chystá nějaký nový průkaz? Čip v cestovním pase obsahuje desítky informací o cestujícím. Nevidím důvod, proč by se do něj nedala zaintegrovat i informace o očkování.

Richard

A neni to jenom na cteni z toho pasu? Read-only? Biometricke udaje jsou tam jenom pro cteni…

kulhán

Asi máš zahraniční pas, neboť já mám 3 ČR a ani jeden čip nemá.

Y.K.

Určitě? Biometrické pasy se u nás vydávají od 2006. Jestli má na obálce biometrickou značku a plastovou stránku s osobními daty, tak čip má (bezkontaktní NFC).

kulhán

Aha, myslel jsem že ten čip má být vidět jako u občanky.

Y.K.

Tenhle je mazaně ukrytý. 🙂 Mám dojem, že se na něj nedá nic „uživatelsky“ nahrát, na rozdíl od kontaktní občanky, kam jdou uložit třeba šifrovací klíče.

Jenda

Jestli je to pravda, tak jsou lidi daleko houževnatější, než jsem si myslel. Já jako milovník cestování a létání (před koronou soukromně každý rok cca 30 letů) jsem to už vzdal a další peníze aerolinkám zaplatím jen když uvidím, že se situace opravdu stabilizovala a cestovní restrikce jsou nadobro zrušené.

Jakub P

Taky to může být špička daná absťákem a odkládanýma „relativně nutnýma“ cestama, nic to neříká o dlouhodobější poptávce. Navíc jak tu někdo psal, z prakticky nuly se o stovky procent roste snadno.

mik

Doufam ,ze se ta houzevnatost premeni i v soudni zaloby at uz na stat nebo aerolinky ,bohuzel ze svymi financemi na to nemam, jinak bych to treba i zkusil v poslednich 5 letech jsem mel i 50.-60 letu rocne loni jen 25

Jakub P

Já vím, že soudit se není levný, ale vy jste loni ušetřil peníze za 25 až 35 letů, to vám aspoň na úvodní konzultaci s právníkem bude určitě stačit…

Jenda

Nevím, jak je na tom konkrétně uživatel mik, ale kvůli vládním restrikcím a s tím souvisejícím poklesem příjmů utratilo už 40 % českých domácností veškeré úspory. Já sám jsem na tom oproti roku 2019 finančně hůř i přes spoustu peněz ušetřených za zahraniční cesty.

Jakub P

To chápu, znám řadu takových a příjmy mi poklesly také (byť jsem měl štěstí a kombinace dobrovolného a omezením možností vynuceného šetření ten pokles vykompenzovala). Kdyby si postěžoval, že kvůli poklesu příjmů se musí vzdát cestování nebo ho aspoň omezit, měl by mé sympatie (jakkoliv opravdu nesdílím jeho volbu oblíbeného dopravního prostředku). Jako ostatně všichni, kdo se kvůli pandemii a opatřením pro její zvládnutí dostali do jakýchkoliv problémů. Nicméně z toho, že kvůli restrikcím omezil létání na polovinu (přičemž i ta jeho polovina je za rok furt daleko víc letů, než mnoho lidí absolvuje za celý život) a chtěl by… Číst vice »