egoe-plus
Infrastruktura Stavebnictví Vodní doprava Zprávy

Obrazem: Dělníci začali vysunovat novou mostní konstrukci přes Labe u Přelouče

Stavba nového mostu přes Labe Valy - Mělice. Pramen: ŘVC ČR
Stavba nového mostu přes Labe Valy - Mělice. Pramen: ŘVC ČR

V pátek bylo zahájeno vysunování nové ocelové konstrukce mostu přes Labe mezi Valy a Mělicemi u Přelouče. Hydraulika po šestnácticentimetrových krocích posouvá 170tunovou konstrukci ze břehu nad hladinu Labe na provizorní podpěry.

Dnes má 62 metrů dlouhá část překlenout řeku a na břehu bude pokračovat svařování dalšího dílu. Nový most bude smontován v únoru 2020 a práce budou pokračovat tak, aby první auta přejela přes Labe v červnu 2020, oznámilo Ředitelství vodních cest.

„Nedílnou součástí projektu splavnění Labe do Pardubic je i rozšíření mostu mezi Valy a Mělicemi.  Starý most měl mezi pilíři v řece jen úzké pole s nízko položenou mostovkou a pro bezpečnou plavbu lodí se tak nahrazuje mostem novým,“ uvedl zástupce šéfa ŘVC Jan Bukovský.

Až do letošního srpna byla řeka mezi Valy a Mělicemi přemostěna mostním provizoriem typu Bailey z 2. světové války, které břehy spojovalo po dlouhá desetiletí. V srpnu jej dělníci demontovali. Bailey umožňoval proplout lodím jen do výšky zhruba 3,5 metru, plavidlo by se navíc muselo trefit mezi pilíře, které byly od sebe 15 metrů.

Nový most žádné pilíře v korytě řeky mít nebude, délkou 196 metrů má více než dvojnásobně rozšířit prostor pro průchod velkých vod. Podjezdná výška pro lodě bude sedm metrů.

Jenže aby velké lodě vůbec k mostu dopluly, je třeba vybudovat plavební stupeň Přelouč. Tahle stavba je ale kvůli sporům s ekology v nedohlednu. Právě jejím dobudováním ale ministerstvo dopravy původně svolení s financováním mostu podmiňovalo. Nakonec ale kvůli velké zchátralosti starého mostu v roce 2017 od této podmínky ustoupilo.

Ocelová konstrukce o celkové délce 194 metrů a hmotnosti 645 tun přes hlavní pole nad řekou je typem tzv. Langerova trámu. Sestavuje se postupně po třech částech nosné konstrukce bez oblouku z jednotlivých dílů převozitelných silniční nákladní dopravou na mělickém předpolí, odkud se budou dvě její části postupně vysouvat přes Labe směrem na Valy do finální pozice. Po druhém vysunutí se třetí část nosné konstrukce domontuje už na své pozici na mělické straně.

Práce budou dokončeny v červnu 2020. Celkové náklady dosahují 258 mil. Kč včetně DPH.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ferenc Futurista

Co se v případě takovéhle rekonstrukce stane s tou starou bejlinou? Jde do hutí?

Alibaba

Zkontroluje se, natře se, uloží se.Záleží taky čí je. Nejpravděpodobnější je že je státní, ale i ŘSD má nějaké své.
Na druhou stranu, tady bude možná už hrát únava materiálu.

Rýpal

S tím stupněm Přelouč ma už fakt serou dpc…

pozorovatel

Přesně tak – ať už s ním konečně jdou definitivně a jednou pro vždy navždy do …… (háje)!

Alibaba

Nějakýma zelenýma hájema ten kanál chtěj protáhnout, jinak by se zelení teroristi proti tomu tak nečertili.

Jiří Kocurek

Vpravdě rekordní provizorium. Vydrželo dokonce více než tři furty, jestli dobře počítám.

Honza D.

Zřejmě jste při výpočtu použil špatnou tzv. Pišvejcovu konstantu. Těch Furtů bylo 4,82 a to vím náhodou docela přesně.

Honza D.

P.S. Podle fotky „pižmo stokrát jinak“ 🙂

Georg

jestli to tam dali po ww2 a jeden furt je 23 let, tak se to nema sanci ke ctyrem furtum ani priblizit.

na pisvejce opatrne, pokud pouzivate puvodni atmosferickou verzi jeho meraku, je treba jej casteji kalibrovat. prodlouzeni kalibracnich intervalu by vam umoznilo treba malinovskeho kompendium, ale nevim jestli ma takova investice do stareho pisvejce smysl, leda byste to kompendium nekde sehnal pouzite.

Jiří Kocurek

Jednotka dočasnosti, čili furt, pokud vím, je odvozena od dočasného pobytu sovětských vojsk 1968 až 1991, což je 23 roků. Dle článku bylo mostní provizorium umístěno za druhé světové války, nejdříve tedy v roce 1938, nejpozději 1945.
Tak zkuste všem pluskařům vysvětlit, jak jste došel k opravě datované před vznik Československa. Děkuji, pane profesore matematiky.

Jiří Kocurek

A jinak se nejspíše shodneme na tom, že vašich 4,82 odpovídá x většímu než tři.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast