egoe-plus
Zprávy

Čtvrtstoletí od zapojení železnice do PID připomíná nezvyklý Elefant

Jednotka CityElefant připomínající 25 let Pražské integrované dopravy. Foto: Zdopravy.cz/Josef Petrák
Jednotka CityElefant připomínající 25 let Pražské integrované dopravy. Foto: Zdopravy.cz/Josef Petrák

České dráhy a ROPID si v sobotu 23. září na železničním dnu připomněly 25 let od zapojení vlaků do Pražské integrované dopravy. V rámci oslav mimo jiné představily nově nalakovaný City Elefant, který bude v příštích letech výročí připomínat.

„Lak byl financován Českými drahami v rámci periodické opravy vozidla, autorem grafického zpracování jsou společně ROPID a ČD. Jde o kompromisní návrh původních variant ROPIDu,“ uvedl mluvčí organizátora dopravy Filip Drápal.

Městská a příměstská železniční doprava zažívá v posledních letech nebývalý rozkvět. Zatímco v roce 1992 v jejím rámci jezdilo ve všední den 419 vlaků, příští rok už to má být 929 vlaků. Růst ale není kontinuální. Zejména ve druhé polovině 90. let se politici chovali k pražské železnici téměř macešsky, když počet spojů klesal, ačkoliv cestujících neubývalo. Návrat na výsluní pak pro železnici znamenal především rok 2002, kdy posílená železniční doprava částečně nahradila povodněmi vyřazené metro.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Sova

Také bychom chtěli na Olomoucku Elefanta, ale dva kousky stojí nevyužitě v Přerovském DPMO už asi 8 let, a pořád nikomu nechybí v provozu…. Namísto toho jezdíme panťákama s věčně zapnutým topením. No, měli jsme se lépe narodit….

Josef Petrák

DPOV
Jinak tam stály 2 články ze soupravy, která bourala před lety v Ústí nad Labem a nový třetí díl se musel znovu vyrobit.

Jan Sova

Ty 2 články tam stojí dál a je jich víc. DPOV Přerov se tak stává sběrným dvorem Elefantů. Celé mě to spíše zaráží ve vztahu k obecnému principu dobrého hospodáře, tj. mám relativně moderní soupravy v poškozeném stavu, nezprovozňuji je, ale místo toho nabízím k přepravním službám o mnoho generací starší a nevyhovující soupravy. Pochopitelně pro Moravu.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast