Letectví Nákladní doprava Zprávy

Obluda nebo krasavice? Nová Beluga od Airbusu se poprvé vznesla do vzduchu

BelugaXL. Pramen: Airbus
BelugaXL. Pramen: Airbus

Nový transportní letoun BelugaXL od Airbusu se ve čtvrtek poprvé vznesl do vzduchu. Odstartoval z letiště Blagnac v Toulouse a obkroužil zkušební kolečko nad jihozápadní Francií. Let se obešel bez komplikací.

Nový stroj, který dostal vzhled usmívajícího se kytovce běluhy, vychází z letounu A330-200 Freighter. Livrej vybrali zaměstnanci Airbusu. Stejně jako starší a menší verze Beluga (Airbus A300-600ST) bude nový stroj sloužit především pro převážení letadlových dílců (například křídel) mezi továrnami Airbusu. Belugy jsou ale k dispozici i externím zákazníkům pro charterové lety.

Rozhodnutí o vybudování modelu BelugaXL bylo přijato v listopadu 2014 s cílem řešit potřeby firmy po roce 2019. Do pravidelné služby by mělo první z pěti letadel nastoupit právě příští rok. Letoun má o 30 procent větší přepravní kapacitu než původní Beluga.

Štítky

13 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Pánové, doporučuji, abyste si vaše argumenty na to kde má být nebo nebýt čárka, nechali na jiný fórum, a tady neopruzovali tím kdo z vás má „větší koule“……řekl bych, že tady jde o jiný věci…

 • Ačkoli netuším, jaká je vzdálenost mezi továrnami Airbusu, ale pro převážení letadlových dílců (například křídel) by se mohly používat nákladní vzducholodě;) Bylo by to levnější, ekologičtější a určitě by to přilákalo pozornost, tj. reklama zadarmo.

 • Aby tu také byl i komentář k věci :-). Pro mě je to teda spíš obluda :-).

  Maximální kapacita činí 53 tun, dolet 4074 km, výška 18,9 m.

  • Když už chcete být češtinář, měl byste si to prosím nejdřív nastudovat! Čárka před nebo nemusí být.

   A neb citace z Jazykové poradny:
   „Pomocí spojky nebo vyjadřujeme volbu mezi dvěma eventualitami. Podstatné je, že eventuality jsou libovolně zaměnitelné a je lhostejno, která z nich bude platit, které dáme přednost (v konečném důsledku mohou nastat i obě). V takovýchto případech se čárka před nebo neklade.“

   • V tom případě musíme ještě rozebrat, zda může být obluda zároveň krasavicí. Můj názor je, že spíš ne, takže by tam čárka být měla.

    • Ale toto je uveřejněný článek od nestranného novináře – autorovi článku je lhostejné, které eventualitě dá přednost čtenář, proto tam čárka není.

    • Obluda může být zároveň krasavicí,pokud vám to dobře udělá! 🙂 Hodně kamarádů změnilo názor! 🙂

   • Není třeba v tom hledat složitosti. Obluda nemůže být zároveň krasavicí (bez ohledu na názor nebo nestrannost autora titulku), takže je to „buď, a nebo“, a tam patří čárka. Čárku nenapíšete např. v případě, že jdete na ryby a očekáváte, že chytíta kapra nebo cejna. Chce to taky trochu jazykového citu.

    • Nastudujte si prosím tu citaci (asi jste ji vůbec nečetl), lépe řečeno, skočte si na Jazykovou poradnu. Čárka tam může být, ale i NEMUSÍ.

     Přesto vám tu ještě jednou část citace dotýkající se vašeho nynějšího komentáře znovu uvedu:

     „Podstatné je, že eventuality JSOU LIBOVOLNĚ ZAMĚNITELNÉ A JE LHOSTEJNO, která z nich bude PLATIT.“

     • Přítomnost nebo absence čárky nezáleží na tom, jestli to autorovi textu je nebo není jedno. Obluda a krasavice nejsou libovolně zaměnitelné, ty se navzájem vylučují a nemohou nastat obě naráz, proto tam musí být čárka. Tak je ta citace myšlena. Podobně jako v dalším článku, „Zbytečné či potřebné protihlukové stěny“, i tam má být čárka, protože něco nemůže být zároveň potřebné a zbytečné.

Newsletter

Partneři


Výběr editora