Objednávkové žně Airbusu. Air France-KLM koupí až 164 letadel.

Airbus A320neo v barvách KLM. Foto: Air France - KLMAirbus A320neo v barvách KLM. Foto: Air France - KLM

Nový kontrakt je velkou porážkou Boeingu, neuspěl se svým modelem 737 MAX.

Jen necelých 24 hodin po oznámení nového kontraktu s australskou společností Qantas oznámil Airbus další velkou zakázku.

Letecká skupina Air France-KLM koupí sto letadel A320neo pro KLM a Transavii s opcí na dalších 60 kusů. Ve flotile obou dopravců tak postupně nahradí Boeingy 737-800. Součástí dnes oznámené transakce je i podepsání předběžné dohody na nákup čtyř nákladních letadel A350F.

Francouzsko-nizozemská skupina si od nákupu slibuje úspornější provoz své flotily, obchod považuje i za ukázku synergie při objednávání nových letadel pro různé dopravce v celém uskupení.

Objednávka na 100 letadel A320neo má téměř plně nahradit postupně stávající boeingy ve flotile v barvách KLM a nizozemské pobočky Transavie. Současně má rozšířit počet letadel francouzské části Transavie. Půjde o letadla A320neo a A321neo. První dodávky očekávají aerolinky v druhé polovině roku 2023. Létat budou zejména na evropských letech.

Jde o další porážku Boeingu u zákazníků, kteří na letech na krátké a střední vzdálenosti dlouhodobě spoléhali na model 737-800. Boeing neuspěl ve výběrovém řízení se svým modelem 737 MAX.

Předběžnou dohodu na nákup 4 nákladních airbusů s opcí na další čtyři uzavřela s Airbusem Air France. Důvodem je rostoucí poptávka po leteckém cargu. Nahradit může část dříve objednaných osobních letadel A350, které nemusí dopravce odebrat a místo nich je proměnit na nákladní letouny.

Skupina Air France-KLM aktuálně provozuje 502 letadel.

Tagy A320neo A321neo Air France - KLM Airbus KLM transavia
22 komentářů