Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Obchvat Osové Bítýšky nabídl nejlevněji Imos, počítá už s tratí pro rychlovlaky

Stavba silnice. Ilustrační foto: ministerstvo dopravy
Stavba silnice. Ilustrační foto: ministerstvo dopravy

Společnost Imos Brno je nejblíže získání zakázky na stavbu obchvatu Osové Bítýšky na silnici I/37 z Brna do Ždáru nad Sázavou.

Z osmi účastníků soutěže na stavbu nabídl Imos nejnižší částku, a to 214,384 milionu korun. Od druhého v pořadí, sdružení Aqauasys a Váhostav-SK přišla o pouhých 549 tisíc korun vyšší nabídka.

Dnes zveřejněné nabídky potvrzují trend posledních měsíců v soutěžích na dopravní stavby: ceny v soutěžích jsou vyšší než podle projektu. V případě obchvatu Osové Bítýšky projektanti cenu odhadli na 195 milionů korun.

Podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého bude nyní komise nabídky hodnotit a doporučí vítěze. Konkrétní termín zahájení ŘSD zatím neuvedlo. Hotovo by mělo být do dvou let.

Navrhovaná přeložka silnice I/37 přesune podstatnou část provozu ze stávající komunikace mimo centrum obce Osová Bítýška, což povede k výraznému zlepšení životního prostředí díky snížení hluku a exhalací z dopravy. Odstraňuje i nehodové místo na začátku obce. Trasa byla navržena i s ohledem na plánovanou trasu vysokorychlostní železniční trati. Obchvat bude dlouhý celkem 2,8 kilometru.

Mapa trasy obchvatu silnice I/37 v Osové Bítýšce. Foto: ŘSD
Mapa trasy obchvatu silnice I/37 v Osové Bítýšce. Foto: ŘSD
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin V.
Host
Martin V.

Neví někdo, kde má být zmíněný koridor pro VRT?

Vojta
Host
Vojta

Poslední dobou je nějaká móda dělat obchvaty jenom s jedním sjezdem do obce, což je komplikace pro autobusy, protože pokud není na obchvatu zastávka, musí dělat závlek do obce. Třeba ve Skleném nad Oslavou je to celkem dobře – zastávka na obchvatu je poměrně blízko tamní stanice. Je v plánu zastávka na obchvatu taky v Osové Bítýšce, pokud možno poblíž vlakové zastávky? Byla by škoda nevyužít možnost přístup zpod mostu k vlaku a potenciální vazbu autobusů od Bíteše na vlak.

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll