Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Obchvat jihočeských Strážkovic na novohradské silnici postaví Eurovia za 116 milionů

Průjezd obcí Strážkovice. Pramen: Jihočeský kraj
Průjezd obcí Strážkovice. Pramen: Jihočeský kraj
Průjezd z Budějovic na Novohradsko bude díky obchvatu Strážkovic plynulejší.

Jihočeské Strážkovice se dočkají přeložky silnice II/156, která míří z Českých Budějovic na Nové Hrady a dále na rakouská města Weitra a Zwettl. Radní kraje přiklepli tento týden stavbu obchvatu firmě Eurovia, cena činí 116 milionů korun. Písemná zpráva zadavatele ještě nebyla na profilu kraje zveřejněna, podle informací z otevírání obálek ale uvedená cena odpovídá nejvyšší nabídce ze šesti doručených.

Obchvat umožní zejména rychlejší spojení mezi Českými Budějovicemi, Trhovými Sviny a Novými Hrady, zároveň zbaví obyvatele Strážkovic velké části tranzitní dopravy. „Stavba bude zahájena v lednu příštího roku, hotovo má být v listopadu 2022,“ uvedl krajský radní pro investice Antonín Krák.

Obchvat severovýchodně od obce bude měřit 2,127 kilometru. Tvořit jej budou dva jízdní pruhy, které budou rozšířeny o stoupací pruh o délce 700 metrů. Financování obchvatu pokryjí částkou 60,5 milionu dotace, kraj zaplatí 54 milionů. O tom, kdo uhradí zbylých 1,5 milionu korun, jedná kraj se Strážkovicemi.

Stavba obsahuje novou okružní křižovatku v místě křížení se silnicí II/155, která vede z Třeboně na Římov. Po zprovoznění samotného obchvatu bude následovat druhá část stavby, která zahrne úpravu nepřehledné křižovatky přímo v obci: římovská silnice se stane hlavní a původní trasa II/156 bude změněna na místní komunikaci. Právě tuto část by měla financovat obec.

Další jihočeská města a obce na obchvaty stále čekají. Patří mezi ně například Lišov, Kardašova Řečice či Český Krumlov. V srpnu 2018 otevřel Jihočeský kraj obchvat obce Němčice na Prachaticku.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rawem

Cena 116 mil. korun je ale včetně DPH. Ta odpovídá druhé nejnižší nabídkové ceně 96,129 mil. bez DPH, jak je uvedeno v informacích z otevírání obálek

Bifidus

Výborně! Ta křižovatka je doslova životu nebezpečná.

Vilda

Netuším, kde bral autor podklady pro článek, ale obchvat Stráže nad Nežárkou je v provozu již několik let.

Spicer

Připravuje se obchvat, který navazuje na provozovaný obchvat Stráže nad Nežárkou, proto se ta přeložka myslím jmenuje Stráž x Lásenice, přestože to ani do Lásenice v první etapě nedosáhne.

Eda

Kdyz se mluví v článku o nějaké obci a není v něm mapa – šlo by prosím dávat alespoň odkaz na mapu, ať si člověk může rovnou kliknout a vidět kde to je? Jasně, že to jde zadat do vyhledávače, ale jednak je to pomalejší a jednak se člověk nemusí probírat několika obcemi se stejným názvem 😉

Vladimír

Jen upřesním – Stráž nad Nežárkou už krásný obchvat má – myslím, že druhý nebo třetí rok…

Václav

No, už je to nejméně 10 let.

Václav

Ale Stráž nad Nežárkou přece obchvat má! Zřejmě jste měl na mysli sousední Lásenici.

Tuzemák

Ta ho má taky „brzy“ dostat. Snad na jaře by měla konečně začít stavba. Jsem ale zvědav na takový Lišov, kdy se dočká a vlastně i ten úsek zatáček před Třeboní. I tady už dávno měla být přeložka. Pomníčků je na stromech už nepočítaně.

Václav

Ten Lišov se odkládá už hezkých pár let. Zatím poslední termín zahájení stavby je 2022.