Obchvat jihočeských Strážkovic na novohradské silnici postaví Eurovia za 116 milionů

Průjezd obcí Strážkovice. Pramen: Jihočeský krajPrůjezd obcí Strážkovice. Pramen: Jihočeský kraj

Průjezd z Budějovic na Novohradsko bude díky obchvatu Strážkovic plynulejší.

Jihočeské Strážkovice se dočkají přeložky silnice II/156, která míří z Českých Budějovic na Nové Hrady a dále na rakouská města Weitra a Zwettl. Radní kraje přiklepli tento týden stavbu obchvatu firmě Eurovia, cena činí 116 milionů korun. Písemná zpráva zadavatele ještě nebyla na profilu kraje zveřejněna, podle informací z otevírání obálek ale uvedená cena odpovídá nejvyšší nabídce ze šesti doručených.

Obchvat umožní zejména rychlejší spojení mezi Českými Budějovicemi, Trhovými Sviny a Novými Hrady, zároveň zbaví obyvatele Strážkovic velké části tranzitní dopravy. „Stavba bude zahájena v lednu příštího roku, hotovo má být v listopadu 2022,“ uvedl krajský radní pro investice Antonín Krák.

Obchvat severovýchodně od obce bude měřit 2,127 kilometru. Tvořit jej budou dva jízdní pruhy, které budou rozšířeny o stoupací pruh o délce 700 metrů. Financování obchvatu pokryjí částkou 60,5 milionu dotace, kraj zaplatí 54 milionů. O tom, kdo uhradí zbylých 1,5 milionu korun, jedná kraj se Strážkovicemi.

Stavba obsahuje novou okružní křižovatku v místě křížení se silnicí II/155, která vede z Třeboně na Římov. Po zprovoznění samotného obchvatu bude následovat druhá část stavby, která zahrne úpravu nepřehledné křižovatky přímo v obci: římovská silnice se stane hlavní a původní trasa II/156 bude změněna na místní komunikaci. Právě tuto část by měla financovat obec.

Další jihočeská města a obce na obchvaty stále čekají. Patří mezi ně například Lišov, Kardašova Řečice či Český Krumlov. V srpnu 2018 otevřel Jihočeský kraj obchvat obce Němčice na Prachaticku.

Tagy Jihočeský kraj obchvat silnice II/156 Strážkovice
10 komentářů