Železnice

Občerstvení v rakouských railjetech mezi Vídní a Prahou zlevnilo o polovinu

Servis v podání Henry am Zug. Foto: Facebook Henry am Zug
Servis v podání Henry am Zug. Foto: Facebook Henry am Zug

Vstup konkurence na trasu Praha – Vídeň přináší pro zákazníky Českých drah další efekt. V railjetech provozovaných na této trase rakouským dopravcem ÖBB zlevnilo občerstvení náhle o polovinu. Skončí tak velký rozdíl v cenách pití a jídla na palubách railjetů podle toho, jaký dopravce je provozuje.

Rakouská společnost Henry am Zug, která občerstvení na palubě rakouských railjetů provozuje, oznámila padesátiprocentní snížení cen pouze na trase Vídeň – Praha. Zlevnění se netýká tvrdého alkoholu, platí po celé trase. Padesátiprocentní sleva se týká občerstvení z vozíku.

V praxi tak pro české i rakouské cestující skončí velké rozdíly v cenách podle toho, zda jedou zrovna modrým railjetem provozovaným Českými drahami nebo červeným railjetem ÖBB. České dráhy mají na palubě servis od společnosti JLV.

Cenové rozdíly mezi jídelním a nápojovým lístkem JLV a Henry am Zug byly dosud v řádu desítek procent. V případě JLV platí levnější ceny v úseku Praha – Vídeň, kdy je nabízí jako happy hours. Dál do Štýrského Hradce už ne.

Půllitr vody stojí v rakouských railjetech dosud 2,50 euro, v českých třetinka 27 korun. Půllitr Budvaru 3,60 euro v rakouských, 35 korun v českých. V některých případech bude teď rakouský railjet po slevě levnější: káva v JLV stojí 39 Kč, u Henry am Zug po slevě 1,10 euro.

Většinu railjetů mezi Prahou a Vídní provozují České dráhy. ÖBB do Prahy jezdí s dvěma páry vlaků. Jde o spoje rj 70, rj 70, rj 79 a rj375

České dráhy už v roce 2015 slibovaly, že usilují o sjednocení cen v railjetech na českém území.

19 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • No stejně v březnu se změní provozovatel celého cateringu ve vlacích ÖBB, takže uvidíme, jak to bude potom.

 • “ levnější ceny“
  Tam prodávají i ceny? Myslel jsem, že jen jídlo a pití.

 • p. Sůro to není kvuli nějaké konkurenci neb u Jančury žádné jídlo nemají…
  nebo mají výběr jídel jako u ČD nebo ÖBB a tím mám na mysli teplá jídla…

 • Vy jste fakt komici. Taky zlevnily v Bille u nás na Proseku jogurty a samozřejmě díky Jančurovi.
  Ta Vaše fascinace to je fakt námět pro psychoanalytika.

  • Vlak v závazku opravdu nerozdává občerstvení. Na cestě Praha-Kolín byste taky chtěl vodu a noviny ve dvojce?

  • Na cestě praha -kolín dostanete rájec, výběr asi z 5 druhu tiskovin, kávu a ihned v praze džus nebo čaj z máty

 • „…České dráhy už v roce 2015 slibovaly, že usilují o sjednocení cen v railjetech na českém území.“ …a nemůže za to zlevnění právě to, že se ČD dohodlo s Henrym na sjednocení cen?

 • Já bych neřekl že to bylo „náhle“ ale spíš je to důsledek vypršení staré smlouvy s Do&Co. Ta má teď dočasně novou přechodnou smlouvu do března, než začne poskytovat služby vítěz aktuálního výběrového řízení.

 • Je tam drobná chyba- happy hours platí až do Vídně, nikoliv jen v ČR.

  • Zrovna jsem na tím teď přemýšlel, že jsem četl že už od/do Vídně. Akorát jsem to nemohl ověřit protože ještě včera večer nemělo JLV aktualizovaný web s nabídkou ve vlacích.

Newsletter

Partneři