Obce na Pardubicku protestují proti plánované vysokorychlostní trati

Vysokorychlostní jednotka TGV ve Francii. Foto: SNCF / Správa železnicVysokorychlostní jednotka TGV ve Francii. Foto: SNCF / Správa železnic

Jsme přesvědčeni o tom, že trať pro lidi nemá velký význam, říká starosta.

Odebírat
Upozornit na
guest
488 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
xyz

Za celých bezmála 500 komentářů snad nezaznělo vypíchnutí toho, že Rohovládova Bělá tam není jedinou protestující obcí. Kritika je směřována jen vůči ní.

Mimochodem jde o obec zjevně se rozvíjející, viz zvyšující se počet obyvatel https://obyvateleceska.cz/pardubice/rohovladova-bela/575551

(a to i bez VRT, srov. s oficiální VRTkařskou argumentací, jak právě VRT prý mj. zabrání ve vylidňování venkova)

Honza1616

Aby se někdo neposr**. Nám má kousek za obcí vyrůst 4 proudová D73 či jak se to ted jmenuje. Stavba kterou začal stavět Hitler a do ted jsou v krajině hotové mosty, podjezdy, tunely. Posledních cca 30 let se mluvilo o obnově stavby, pořád se něco odkládalo ale ted už to začne, paradoxně vedle naší obce začne stavba první části a to už příští rok, z toho soudím že už není co odložit a všechny podkladní materiály jsou hotové a už se tomu nevyhneme. Taky mi vadí že hluk z I/43 se přesune blíž k nám a navíc bude ještě… Číst vice »

Pepa

To jsou argumenty jak za bolševika. VRT je životně důležitá, pokud nechcete zůstat zaostalá země.

Prašnost je blbost, navíc je betonový pražec zalit v betonu.

A ano u VRT není smysl, aby se z malinké vesnice u Pardubic dostal někdo rychleji do Prahy.

Když čtu podobné argumenty vzpomenu si, jak dříve český sedlák říkal….na co nějaká elektřina. Ja přeci nepotrebuji svítit kráve na ocas

xyz

Elektřina ale je užitečná i Rohovládově Bělé.
O neužitečnosti VRT pro tuto obec jste se zmínil sám.

P. S. Lucembursko/Slovinsko/Chorvatsko atd. jsou/nadále budou zaostalé země?

J.Š.Hájek

Tvrdím na základě diskuzí s lidmi z oboru železniční dopravy, že pokud by se peníze připravované na VRT přesunuly do rychlého dokončení rekonstrukcí stávajících tratí, tak by se situace výrazně zlepšila. Už jenom články na tomto webu ukazují kolik je toho rozpracováno a jak moc toho ještě připraveno. Například kdyby už byl tunel mezi Chocni a Ústí nad Orlicí, kdyby se dostatečně rychle provedla rekonstrukce tratí od Lipníku nad Bečvou na Ostravu, kdyby se zrealizovala rekonstrukce nazývaná VOCHOC a tak dále a tak dále, myslím že těch míst je více než dost… Do VRT se investovalo už příliš mnoho času… Číst vice »

xyz

Zrovna VRT od Přerova do Ostravy je jedna z nejsmysluplnějších coby „nové dvě koleje“ (byť i sám považuji za sporné, že se toho na ni má z osobní dopravy přesunout méně než bych považoval za logické).

Ostatně stejně jako jsou novými dvěma kolejemi předpokládané tunely mezi Chocní a ÚnO.

Alibaba

A odkud jsou ti odborníci?

Někteří „odborníci“ občas ani neznají stávající přepravní proudy a nechápou, že na stávající koleje se toho už moc nevejde. A stavět další koleje v současných stopách mnohdy nejde, a zrychlení by to nepřineslo.

Takové „odborníky“ často citoval server vrtaci.cz, občas se ani nepodívali na mapu železnic v ČR.

vbb

Hm, nic to lidem nepřinese.
A co jim konkrétně přinese pole s řepkou? Taky nic, kromě alergie.
Co přinesla lidem v Temelíně jaderná elektrárna? Co přineslo letiště lidem v jeho okolí? Co přinesla dálnice lidem z vesnic, do kterých není přímý sjezd? A co těm, do kterých přímý sjez naopak je? Co přinesly lidem ze zatopených vesnic přehrady?
Prostě existují stavby, které ve svém okolí „nic nepřinesou“, ale pro celou společnost jsou užitečné a potřebné.

xyz

Lidem v obci Temelín přinesla jaderná elektrárna pracovní místa a mj. různé sponzorské aktivity.

Co přinese VRT v tomto ohledu lidem z Rohovládovy Bělé?

Ohledně přehrad – všimněte si, že žádná zatím nebyla postavena po roce 1989 (resp. max. „setrvačností z rozestavěnosti“). Viz i 20+leté tahanice o Nové Heřminovy.

A přímé sjezdy z dálnic jsou každých pár km. Mmch. i nedaleko Rohovládovy Bělé.

marek hudec

lidem z Temelina a okoli je k dispozicidalkove vytapeni z elektrarny, CEZ vybudoval tez spoustu obcanske vybavenosti (sportoviste, oprava kulturaku, fotbaloveho hriste…) v tech vsich…

Amala

Zatím jsem neslyšela argument, co přinese VRT v cestovních relacích do 100km v ČR tj i lidem ve východních, severních Čechách? Nehledě na cenu takového cestování ( vč vseho a návratností).Nebo má snad někdo za to, že budou lidé každý den jezdit rychlovlakem 100- 200 km ? Mně to z hlediska vzdálenosti v té naší Českomoravské zemičce nedává ekonomicky smysl. Spočítal to někdo opravdu seriózně?
Řekne nám to např. p.Gavenda?

Pavel Matoušek

Autem nikdo 100 až 200 km nejezdí?

Petr David

Do práce, k lékaři, na nákup? K tomu stačí kvalitní regionální doprava.

Alibaba

Z Pardubic spousta lidí do Prahy denně vlakem jezdí.
Dá se předpokládat, že po postavení VRT tímto směrem budou jezdit i z Hradce.
Cena by měla bát v normálním tarifu.
VRT taky pomůže dálkové dopravě, rychlé vlaky uvolní kapacitu na stávajících tratích.

Martin

Cestovni doba v yeto vzdalenosti je z centra do centra do 30min., to je ekonomicky dost vyznamne. Napr. si muzete hledat praci v obou mestech zaroven a nemusite se stehovat ci dobrou nabidku ozelet kvuli dlouhe cestovni dobe. To plati i pro kulturni s turisticke prilezitosti. Firmy tak mohou i ziskat vetsi okruh zajemcu o praci, zvlaste kdyz v danem regionu je nemuze sehnat. I firmy mohou se lepe rozhodovat, kam umisti sve sidlo, kdyz ma lepe dostupnou pracovni silu z nez je nyni v regionu. Na teto trati dojde k tomu, ze Praha, Hradec a Pardubice se stanou dostupne… Číst vice »

Lukáš Kníže

Hlavně ať se kvůli tomu nezpožďuje příprava! Úsek Praha – Kolín – Pbice je na železnici nejvytíženější úsek!

Smejky

Ano, ale po dostavění VRT již logicky nejvytíženější nebude. Tím se stane Praha – Brno – Břeclav.

Jeje

Tyhle brzdy jen brzdí rozvoj republiky. Hlavně by chtěli mít platy jako na Západě, ale jinak žít jak ve skanzenu. Nebýt nejhustší železniční sítě za starého Rakouska, tak jsme ani nebyli na začátku 20.stol. nejvyspělejší část Evropy. Právě díky moderní infrastruktury se můžeme chlubit tím co zde vybudovali předci, díky infrastruktuře sem šly investice. Pevně doufám, že se současné kraje zredukuji a malé obce nebudou mít ve všem práva, protože tohle nás brzdí v růstu a navíc to stát stojí peníze.

Petr David

Rakousko bylo v počátcích výstavby daleko za Pruskem, tento skluz byl také jednou z příčin porážky Rakouska v roce 1866.

Rušňovodič Peter

ja už clanky s podobným napisom ani nevladzem čítať. Oni sú vsetci presvedčení že VRT ľudom nič neprinesie. Po MB nimbystovi s poziadavkou umeleho znízenia rychlosti budú samozvani analytici (a koľko ich vlastne je? robil niekto vyskum aky podiel obcanov nechce VRT?)tvrdiť o zbytocnosti modernej zelezničnej infrastruktury. V dobe keď mozno už len niekoľko rokov bude k dispozícii väčšie mnozstvo financií…. je to marné všetko.

Vlastimil Kocurek

Nimby sestaví pracovní skupinu, která se pokusí sestavit dopis proti. Ano, souhlasím, tyto články se již ani nedají v klidu číst.

Radek

VRT by neměl být národní, ale celoevropský projekt, když už nám ta EU do všeho kecá, měla by dát peníze do káďě a postavit VRT do všech zemí unie a tím smysluplné propojit celou EU.

Alibaba

Po našich VRT budou jezdit i mezistátní vlaky, linky co jezdí dnes budou na VRT přetrasovány.
Kromě Bavorska jsou návrhy VRT trasovány do všech hlavních směrů.

xyz

Ale co do rychlosti 320 km/h jen na českém území.

Jinak Rakousko (u vlaků z ČR) jen 200 – 250 km/h. A Slovensko ani to ne.

Alibaba

A ta rychlost je špatně?
Stejně v počátku se bude jezdit pomaleji, než se obmění soupravy pro dálkové vlaky. Akorát trať po postavení nevyměníte, takže ji musíte na tu rychlost mít od začátku.

xyz

Ta rychlost je do určité míry špatně – a to do té míry, že pak u některých VRT přichází argument, že „pomalejší vrstva se tam nevejde kvůli vysoké rychlosti VR-vlaků“. A také je otázkou, zda/do jaké míry budou mít ty další státy zájem se podílet na pořízení jednotek pro takovou rychlost, kterou na svém území nevyužijí. P. S. Není důvod, aby se „v počátku jezdilo pomaleji“ – ty nové soupravy by měly být k dispozici již v té době. Resp. na co jiného by se mělo čekat? Resp. co jiného na sklonově náročných VRT přes Vysočinu či úsekově (od Labe… Číst vice »

Alibaba

Pokud se týče kapacity trati VRT Východní Čechy, tak bych se vůbec nebál, mám spíš obavu, že nebude pořádně využita (a to hlavně ten sjezd do Pardubic).
Ad. P.S. Co je to „v počátku“? Já to třeba chápu, dokud nebudou souvislé úseky, takže třeba Praha – Brno kompletně.
O tom, co vyjede/nevyjete bych se v osobní dopravě zas tak nebál, no, tak to bude s lokomotivou línější.

xyz

Praha – Brno bude dle harmonogramu hotové celé jen asi 3 roky po dokončení Praha – Světlá a V. Bíteš – Brno.

A každopádně i bez toho středního úseku není důvod, aby tam už tehdy nejezdily soupravy na 320 km/h.

Alibaba

To jste větší optimista než já. 🙂

xyz

Já beru vážně harmonogram (i argumenty) Dobré správy. 🙂

Filip

A právě kvůli takovým jsme co se týče VRT totální skanzen oproti většině Evropy. S čímkoliv novým se přijde tak Čecháčci začnou s tím jak je to zbytečné 🙈

Pavel Matoušek

Trochu bych vás poopravil. Co se týče nejen VRT, ale železnice jako takové. Jak píši níže, právě takový český přístup českou železnici pohřbívá a dlouhodobě uvaluje do zaostalosti. A ono to není jen se železnicí.

Jaaa

Víte, někde jsem četl dobré shrnutí: U nás si dovedeme představit budoucnost jen jako přítomnost.

Je potřeba zjistit, proč tomu tak je.

Vlastimil Kocurek

To zase není tak složité, mezi roky 1948 – 1989 byli lidé vyhnání (stáhli se ) z veřejného života, přestali se o všechno zajímat, jen jak si vylepšit (v mnohých případech nakrást) pro svou rodinu, jejich myšlení se scvrklo po práh bytu a s výhledem dojít k výplatě, resp získat nějaké výhody na úkor jiných. A ti starší v tom pokračují dodnes. Tedy sám mám 70, aby se někdo neurazil. Ti mladí už to všechno berou jinak, je také více informací o světě, které byly tenkrát zakázané.

Pavel Matoušek

Mladí? Vždyť si většina z nich chce jen užívat! Vymýšlejí nesmysly jako n pohlaví, snaží se studovat pavědy, které k ničemu nejsou Lidé v důchodu finančně podporují své dospělé „děti“, ačkoli by to mělo být spíš naopak. Mladí přitom pohrdají zkušenostmi svých rodičů. V době, o které píšete, náš průmysl ještě něco znamenal. Konkrétně v lokomotivách jsme byli plus mínus na úrovni světové špičky. Kde jsme dnes? Pokud zde něco významného nějak funguje, tak to vlastní cizinci. Od roku 1990 si už neumíme ani prodávat zboží denní spotřeby. Až na vyjímky, kdyby tu nebyly západní řetězce, které sem lifrují podřadné… Číst vice »

Bob

nejen oproti většině Evropy, už i oproti Africe jsme ve VRT skanzenem

Pavel Matoušek

Železnice je v této zemi sprosté slovo a veřejnost ji vnímá jako něco zbytečného, škodlivého. Po dálnicích lidi prahnou, železnice odmítají a vidí je nanejvýš jako skanzen. Právě toto uvažování u nás železnici pohřbívá a neumožňuje její rozvoj. Od poloviny 19. století jsme se v tomto ohledu nikam neposunuli.

Pavel Matoušek

Ono to tak na první pohled možná nevypadá. Mnohé vlaky jezdí přeplněné, hlavně v určitých obdobích. Jenže velkou část klientely tvoří mladí, hlavně studenti, kteří navíc rádi využívají mnohdy až nesmyslné slevy, ale jakmile se zmohou na auto, ve vlacích je už nikdo neuvidí, možná jednou za čas při cestě s partou na vodu apod., kde se ještě rádi chlubí, kolik desítek let už nejeli vlakem. Slýchám to dost často. Tací jistě nebudou prosazovat moderní železnice, protože jednou za čas se jim ten skanzen líbí a zbytek života tráví v autě.

Desura

slýcháte mladé lidi říkat, že desítky let nejeli vlakem? to jsou mladí elfové žijící tisíc let nebo co?

Pavel Matoušek

Slýchám je takto hovořit ve středním věku, nicméně proti mně jsou relativně mladí. Myslíte, že dnešní 20letí budou za dalších 20 let jiní než dnešní 40leti? Možná ano, ale spíš ještě horší.Vidím to i na svých vrstevních, tj. skoro 60letých. Jezdí auty všude, i na oslavy, ačkoli by to měli vlakem časově prakticky stejné a každopádně levnější a hlavně by nemuseli řešit, kdy si mohou dát ještě pivo a kdy už ne a kde budou v kterou hodinu zácpy.

Pavel Matoušek

Jinak vás mohu ujistit, že vzhledem k tomu, že dojíždím vlakem denně do práce, tak vím, kdo tam cestuje i o čem se cestující baví. Tím spíše, když se baví hlučně, o což zrovna v tomto ročním období není v některých relacích nouze. Ono už to, že si chlapík v plné síle a případně ještě posílený alkoholem sotva umí otevřít dveře do vagónu, svědčí o tom, že do něj asi moc často nenastupuje.

Vojtech

Česká VRT se jmenuje D35. Bude stát a 3-9 let komplet. Ze to neňi ani milimetr ekologické nikdo neřeší. Že se z naši republiky stal skanzen a našim detem necháváme místo high-tech zaostalost, je smutná ostuda.

Jaaa

D35 nemá vůbec možnosti VRT. Ale je pravda, že místní to tak chápou.

Nemel

Přesně, a co teprve pravopis…

Hýkus se fíbe

Miluji tyhle žvásty o prašnosti.
Za elektrickými jednotkami se neuvěřitelně práší.

Bob

samozřejmě, zeptejte se toho dementního starosty a on vám povypráví, jak od vlaků vzniká prach otěrem pneumatik a kouřením z výfuků

Bóďa

Komplet zrušit všechny cesty do obce. Žádné zásobování, škola atd. Potom si ti dementi (co se snaží dělat vše pro „dobro obce“) možná uvědomí, že dokáží škodit, nejenom sobě. Až jim obyvatelé, z okolí rozhodí úsměv a budou po nich požadovat zaplatit náklady na cesty do zaměstnání, k lékaři, atd., tak možná dostanou i mozek (rozum).

Jaaa

To není potřeba. Stačí, aby auta skutečně platila všechny své náklady.

xyz

Pletete dohromady stávající komunikace vs. výstavbu nových (kde i sama výstavba znamená hlukovou a další zátěž, u VRT i na několik let).

xyz

Mimochodem kde berete jistotu, že obce „z okolí“, přes které má VRT také vést, jsou z toho nadšeni?

Jmeno

Sleduju že z výrazu NIMBY je zde virální slovo. Také bych VRT rád co nejdřív, ale argumentům chce naslouchat a řešit je v reálném čase. Není chyba těch argumentů, že je stát vypořádává dlouhé roky.

Jaaa

Jsou argumenty a “argumenty”.

marek hudec

jak je zajistene financovani stavby VRT, kdyz rozpocet je letos aktualne cca -235 mld CZK? slibovaly se NIMBYstum alespon nejake „uplatky“, „odskodne“, „odstupne“..? a ty budou taky na dluh?

Michal Bartoníček

Takže zařízneme i dálnice a výstavbu čehokoliv dalšího. Co říkáte? Máme dluhy, na takové stavby nejsou peníze.

marek hudec

nedekuji vam za neodpoved, Miso

Martin

Podivejte na rozpocet MD,…

Martin

A jeste vam dam jeden priklad, kdyz budou dalkove vlaky konkurenceschopne casove a vyznamne zrychli doprava, stane se vice atraktivni – privede vice lidi. Zaroven cena jizdenky nebude dramaticky vyssi, ale ano bude to o neco drazsi. Take v provozu na lince v taktu bude potreba mene vlaku i kdyz o neco vice spotrebuji elektriny ne tak vyznamne jako klasicky tezku vagonovy vlak na trati s propady rychlosti. Zaroven tyto linky nebudou tolik dotovany, resp. spise vubec nebudou dotovany v usecich na VRT… Klesnou tedy dodace do dalkove dopravy. Zvysi se vynos z jizdneho. Je jasne, ze VRT nebudou pouze… Číst vice »

xena

Očekáváte, že si to pan starosta přečte a změní názor? Řekla bych, že tady argumenty neplatí. Jestli si na „záchraně“ občanů od hluku , prachu a vůbec, staví program, tak beje bojovat.

Martin

Ne neocekavam, ocekavam, ze SZ bude se sdruzenim jednat a vznesou se argumenty z obou stran a probehne o nich seriozni diskuse.

Gunduľ neubiješ

By se mohl jít zeptat do Chrudimě, jak se jim odmítnutí dráhy vyplatilo. Hádám, že tam dojde i pěšky nebo na koňoj.

Hans1934

Ona to je spíš pověra, Perner to projektoval poblíž Labe , kde byly minimální náklady . Směrem na Chrudim od Kolína jsou kopce ..

Jiří Šrámek

Nešlo o Chrudim, ale o Vysoké Mýto.

Jaaa

Kolem Chrudimě ve směru dráhy žádný extra kopce nejsou.

Petr

Klasičtí NYMBisté.

Nemel

Obráceně.

Změna je na dohled

NIMBYsmus, respektive jeho možnost a schopnost negativně ovlivňovat vývoj země je v Česku jeden z největších problémů, které zde jsou. Divím se, že to není téma nějaké politické strany.

Petr David

To, že si někdo brání své okolí považuji za přirozenou věc. Je-li stavba veřejně prospěšná, nebo ne, o tom se musí konat debata. Alespoň v demokratické společnosti by to tak mělo fugovat.

Michal Bartoníček

Debata? Dobře. Ale ne s neinformovanými laiky, kteří nejsou schopni svými chabými znalostmi problematiky posoudit, je-li stavba veřejně prospěšná nebo ne.

marek hudec

to je demokracie, kazda uklizecka ci hajzlbaba vas nevyjimaje maji stejne pravo se ozvat

Michal Bartoníček

Demokracii si běžte prohlédnout do Švýcarska. Tam laici uznávají, že nemají potřebné znalosti a o tématu diskutují nebo se radí s odborníky. Nic takového, že tam má laik poslední slovo, tam naštěstí není.

Petr David

To je supr poznámka, tam si o důležitých stavbách rozhodují komplet všichni. I uklizečky.

Petr David

Oni využívají referenda.

Petr David

A kdo je ten neinformovaný rozhodujete právě Vy?

Michal Bartoníček

Záleží, o čem se budeme bavit. A vzhledem ke svému vzdělání a zkušenostem v oblasti veřejné dopravy si troufám říct, že laik nemá o některých procesech ponětí a nelze jeho názor, pokud se to jeho „nemám zájem“ dá za názor považovat, brát vážně. Já jako neinformovaný taky nebudu s lékařem debatovat o tom, jestli svůj chirurgický výkon má provést tak či onak.

Petr David

S tím lékařem to vůbec není podobný případ, zchránit život, to je asi jednoznačný zájem všech. Postavit něco, co ovlivní životní prostředí, to je záležitost naprosto protichůdných zájmů. To, že příroda dostává na frak, na to zjištění nepotřebuji být studovným ekologem, to vidím. Sám jsem zastámcem železnice jako relativně ekologického prostředku, ale chápu i tady nutnost debat.

Michal Bartoníček

V tom případě mám otázku. Proč si člověk myslí že čím menší je odborník, tím větší má pravdu nebo váhu názoru než větší odborník?

Petr David

Na tuto otázku nejsem schopen odpovědět, nevidím do hlav jiných. Sám se řídím úsudkem, navíc mám přístup k internetu, tedy k informacím a mám oči.

Jaaa

Je to naopak jednoduché – když to umí lidi okolo mne, tak to “umím” i já – to je podstata D-K efektu.

Michal Bartoníček

A co vám napovídá úsudek společně s nalezenými informacemi, když se rozhoduje o VRT?

Petr David

To, že než se postaví VRT (tedy za desíky let), bude už všechno na silnicích. Komplet.
Je to smutné, sám jsem jednoznačně pro železnici. A i když jsem za železnici, nikdy bych neupíral nikomu právo na své zájmy.

Gunduľ neubiješ

Dunnig Krugeruv efekt. Vysvětlení je patrné složité.

xyz

O. K., odborná otázka tedy zní – jaké přínosy bude VRT pro tuto obec mít?

Vojtěch Gross

Příměr k lékaři je naprosto v pořádku. Nikde tam přeci nepíše o záchraně života. Chirurgický zákrok může být i operace zlomené ruky. A tam si taky nedovolíte s lékařem polemizovat, jestli ta operace není zbytečná a jestli by nestačilo dát ruku jenom do sádry. Protože vy jste jenom laik a on je odborník.

Petr David

Pletete si odbornou diskuzi s demokratickou debatou se zastupiteli. Takže já si zvolil lidi, kteří budou bránit moje stanovisko, já hájím svoje bydlení, jeho kvalitu. Jsem rád, že tomu tak je a nic na tom nemění, že jsem železniční fanda a modernizaci železnic chválím a proti VRT nic nemám.

Pája

Děda kdysi dávno říkal, že mezi blbostí a sabotáží je hrozně tenká hranice.

Nemel

Když se kdysi stavěla trať Choceň – Broumov, tak se obyvatelé Police nad Metují vzbouřili a odmítli trasu železnice přes Polici nad Metují. Od té doby nadávají, protože mají nádraží vzdušnou čarou 3km od města, po cestě je to pak větší vzdálenost. Mnoho z nich raději chodí na vlak do Žďáru nad Metují, kam to mají až o kilometr kratší, v závislosti na lokalitě v rámci Police nad Metují. A u toho furt nadávají, že musí chodit tak daleko, a že od dob Rakouska-Uherska se nic nového nepostavilo. Nenamítejte, že v případě VRT tam vlak stavět nemá vůbec…o to tu… Číst vice »

svojsin

Daleko na vlak to mají, ale nadávat ,že musí(!) chodit pěšky opravdu nemusí, zejména do Bezděkova tam jede k vlaku busů jako kráva, že se mi to ani nechce počítat. A docela se dá dostat i do Žďáru.
Možná se tam o víkendu najde nějaký vlak, kde je trochu problém.

Nemel

Já ještě pamatuju doby před IREDO. A tehdy se opravdu nadávalo.

Nemel

Mimochodem, když jsem tam nedávno potřeboval přestoupit na autobus do Police, tak se ten bus tak nějak zapomněl objevit a musel jsem si volat tágo 🙂 Šlo o spoj Náchod – Broumov cca ve 20 hodin, čekal jsem do půl deváté, než jsem taxi volal. Výluka nebyla, napadá mě leda, že to řidič vzal omylem přes Bezděkov, jinak opravdu nevím…že by nabral z Náchoda takové zpoždění, je nepravděpodobné.

Petr David

Ke každému vlaku dříve jezdil bus.

Radek

Teď taky ,ale odjíždí 5 minut před příjezdem vlaku. Sice nějaké cestující přiveze, ale už žádné neodveze. Radní se potom velice diví proč je autobus tak málo vytížený. 🤣směju se ,ale je to spíš k pláči.

svojsin

Je to psáno v průběžném čase a už dost let IREDO existuje.

Nemel

Tak se kvůli tomu tak nečertěte 😉

Svojšín

Já jsem v pohodě:)

Nemel

Tak dobře 🙂

Petr David

Řekl bych, že se vaše teorie o vzbouření poličáků nezakládá na pravdě, historici toto tvrzení rázně odmítají. Trať Choceň -Broumov byla stavěna jako sočást jedné z hlavních tratí v mocnářství, měla spojit Terst s Pruskem (šíře petrovického tunelu, rozšířené základy kamenných mostů prodvě koleje). Obsluha přilehlých měst byla druhořadá.
Vybral jste si špatný příklad.

Petr David

Poličáků

Nemel

To se omlouvám za dezinformaci, tak mi to vyprávěli Poličtí 💁‍♂️

Petr David

V pohodě, obyvatelé to tak říkají, tvrdí to o formanech, kteří se báli o práci.

Nemel

Díky za objasnění.

ivan.dolezel

Typické NIMBY – ten náš sentimentální hobitín si rozvracet nedáme!
Náš problém se jmenuje 6500 obcí ,kdy si kdejaká díra v Polabí klade nesmyslné podmínky nebo je apriori proti výstavbě.
Ani jedna z “dotčených” obcí nemá 1000 obyvatel ,čili jsou to obce na zrušení a konec vyplácení ze státního rozpočtu
A starostové mohou jít dělat něco užitečnějšího než blokovat rozvoj celé země.
Jestli s tím něco brzy neudělàme,budeme skanzenem kam se na nás budou ostatní jezdit dívat,jací jsme kreténi.

Nemel

Část problému je taky v tom, že v těch obcích se toho děje nula nula prd, a tak je protest místních starostů proti novotám vlastně to jediné, u čeho se kdy můžou cítit jako gerojové…

Michal Bartoníček

Protest proti VRT jako vesnická kulturní akce?

Nemel

Spíš jako marná snaha vybudovat si aspoň lokální kult osobnosti a vidět jednou svoje jméno v celostátním tisku. Navíc při tom pocitově roste výbavička. Diskuze s takovými je často úplně marná. Jeden takový před pár lety v jedné nejmenované vesnici zablokoval obnovu železnice do Polska. Jezdilo by tam totiž čtrnáct nákladních vlaků týdně a to by byl problém. Na trati, která kromě oblasti železničního přejezdu zcela míjí zástavbu obce. Raději si nechal průtah obcí rozflákat plně naloženými kamiony. Na polské straně by bylo potřeba obnovit 4 km trati, na české 2km. A nezmůžete nic.

Petr David

Popisujete tu situaci správně, to ale neznamená, že s výstabou tratí jinde jde o stejný problém.

Nemel

To jsem nikde ani netvrdil, jen říkám, že je to častý nešvar.

xyz

Ti starostové jsou tzv. neuvolnění, tzn. zároveň i pracují.

Mmch. nějak vám do toho neštymuje svazek 11 obcí z „RozVRTané krajiny“, které mají dohromady o dost víc než 1000 obyvatel.

A nikde není psáno, že v té oblasti bude jedině Rohovládova Bělá proti.

xyz

Mmch. zcela jste opomněl možnost sloučení do jedné velké obce, kdy:
Rohovládova Bělá 642 obyv.
Chýšť 207 obyv.
Voleč 384 obyv. (a roste https://obyvateleceska.cz/pardubice/volec/575992)
Kasalice 221 obyv.
Vyšehněvice 259 obyv.
Vlčí Habřina 330 obyv.
Přelovice 222 obyv.

Kromě (již vzdálenější) Chýště by potenciálně mohly být tyto obce součástí Rohovládovy Bělé, stejně tak by její součástí mohla být Bukovka (424 obyv.), dohromady 2382 obyv. se spíše zvyšujícím se trendem.

P. S. Tato možnost vás vůbec nenapadla, nebo jste ji nezmínil záměrně?

Jirka Z

Jedná se o poslední úsek před Pardubicemi, dál za Pardubicemi už bude jen konvenční trať, i když se tam plánuje zvýšení rychlosti na 200 km/h. Navíc tam bude jezdit jen přibližně polovina rychlovlaků oproti zbytku větve VRT Praha – HK/Pardubice, očekával bych zhruba 2 páry vlaků za hodinu. Opravdu se v tom případě vyplatí stavět tu trať jako plnohodnotnou VRT na 300 km/h? Nebylo by lepší mezi Pardubicemi a Chlumcem postavit raději novou konvenční trať na 200 km/h, zapojenou kromě VRT i do nádraží v Chlumci, kterou by mohly využít i jiné vlaky včetně příměstské dopravy z Pardubic směrem na… Číst vice »

JirkaJJ

Nejde jen o Pardubice, ale i o Olomouc a Ostravu. S VRT Východní Čechy, VRT Moravská brána a modernizací na 200 km/h na úseku Pardubice-Uhersko-Choceň-Ústí nad Orlicí a modernizací uzlu Česká Třebová bude doba jízdy do Ostravy možná rychlejší než po VRT přes Brno… Takze myslím, že rychlovlaky tam budou jezdit častěji než uvádíte, obzvlášť, když Ostrava narozdíl od Brna nemá dálniční spojení s Prahou…

Jirka Z

Je to jen můj odhad, ale pro víc vlaků tam příliš důvodů nevidím. Bude to sice rychlejší než dnes, do Olomouce asi i rychlejší a do Ostravy jen o málo pomalejší než po VRT přes Brno. Ale je to jen jedna vrstva vlaků, pomalejší rychlíky zastavující v Kolíně nebo rychlíky, které pojedou po nové trati přes Hradec, tu novou spojku z Pardubic na VRT využít nedokážou. A ty budou kolem Třebové a Olomouce také potřebovat kapacitu, stejně jako příměstská a nákladní doprava. Ten půlhodinový interval pro nejrychlejší vrstvu je tak při době jízdy do Olomouce kolem 2h rozumný kompromis. A… Číst vice »

Hans1934

Jednoznačně .. VRT do Pardubic a dále na 200 km/hodinu …
Už dnes do Chocně je to reálné ..
Bude to srovnatelné časově jak spodem přes Brno do Ostravy.
Navíc ta VRT do Ostravy bude fungovat možná někdy po 2045

Expert Jirka Z a jeho VRT do HK a Polska 🤣

Jaaa

Rychlovlaky do Ostravy mají jezdit přes Brno právě proto, aby se uvolnila kapacita…

Hans1934

Ty ses hodně naivní , ona ta trať na Olomouc a Brna bude nadále frekventovaná .
Do HK to pojede určitě dal nepovede , tak se moc netěš, že by tam jezdilo 6 rychlíku za hodinu

Alibaba

Nic proti vašemu návrhu (považuji ho za jeden z těch lepších/zajímavějších co tu různě padly), ale co na něj budou říkat v dotčených obcích? Myslíte si, že třeba pochopí rozdíl mezi VRT a konvenční tratí?

Tom

Já jsem taky proti vrt. Bude hyzdit naši krásnou zemi a budu proti tomu protestovat co jen půjde a zdržovat co jen to půjde. Česku stačí 160km/h. Na víc než to nejsme vyspělí ani zařízení. S VRT pryč, ať si je staví jinde

Michal Bartoníček

Svádíte boj s větrnými mlýny. 🤣 Navíc nemáte pravdu v ničem, co jste napsal.

Petr David

S větrnými mlýny svádí boj ten, kdo chce stavět VRT v době, kdy už je téměř vše na silnicích. Jsem celý život jednoznačně pro železnici, ale dnes, kdy mají vlády silnici jako prioritu…

Michal Bartoníček

V žádném případě.

Petr David

V žádném případě co?

honza_kl

Kdy jste jel naposled vlakem?

Petr David

Téměř každý den.

Gunduľ neubiješ

Lžete! Vlaky nemůžou jezdit 160 km/! Je obecně známo, že při rychlostech vyšších než 42 km/h již proudění vzduchu vytáhne vzduch z vagónů a ve vzniklém vakuu uvnitř cestující bídně hynou krváceje že všech tělesných otvorů!

Mako

Tak to je ultra blábol.

Jaaa

A proti dálnicím, které tuhle naši krásnou krajinu hyzdí mnohem více, jste nebo ne?

Mako

Tihle exoti by měli radši být ticho a neblokovat dalšímu rozvoji české železnice.

Milan

Proč nepostavit ty koleje nad dálnici? Problém s pozemky a kverulanty by byl z větší části vyřešen.

Jaaa

1. Na to nemáme
2. Hlukové normy zapláčou
3. Údržba nebo nehoda omezí oboje.

Milan

Nějaký maglev v tubusu by se v současném hluku dálnice ztratil. Zároveň by dálnice byla de facto pod střechou.
V Bangkoku není v podstatě žádná hlavní ulice co by nad sebou neměla ještě koleje nebo rychlostní dálnici.
Celý projekt rychlostní železnice by měl být hlavně koordinován s okolními státy a cílit na výrazně vyšší rychlosti.

Alibaba

A jakou bude mít přepravní kapacitu ten maglev? Nehledě na cenu a nekompatibilitu s železniční sítí.

Nemel

To už kdysi navrhoval můj známý, inženýr z Brna, u D1. Jak byl inženýr, tak bylo nemožné mu vysvětlit, že sklonové podmínky pro koleje jsou mnohem náročnější, než pro silnici, a tak není podobná stavba nad D1 možná. Ohledně D11 platí to samé…mohlo by se na první pohled zdát, že vede v celé trase plackou…ale nevede.

Jaaa

U D1 jsou to jak sklonové, tak i směrové poměry. Zrovna tahle dálnice je naprosto nejblbější adept.

Alibaba

Protože cca 100 km dlouhá mostní konstrukce je děsně drahá.

rvt1

Je nějaká petice za VRT? Tihle NIMBY šašci už mě docela nebaví.

Petr David

Máte možnost petici vyvolat, obávám se ale, že budete sám, dnes je doba silniční.

Michal Bartoníček

Naštěstí to tak není. 🙂

Petr David

Co není? Možnost podání petice, nebo to, že vše směřuje na silnice?
Pro železnici jsem jednoznačně, ale už jí ujel vlak.

Michal Bartoníček

Ano, to druhé. Vám zase ujelo auto, je totiž zřejmé, že i silnice dávno přesáhly svoji kapacitu.

Petr David

A proto se přidají pruhy, staví obchvaty, parkoviště u všeho, logistická centra….

Jackub

A ty stovky miliard do železnice (infra i vozidel) v poslední době jsou co? Dopady doby silniční??! 🤔🤦‍♂️🤦‍♂️

Fahrdienstleiter

Vlastně jo. Doba silniční ukázala, že tudy vede jen část cesty a že k silnicím a dálnicím potřebujeme i alternativní způsoby dopravy.

Petr David

U vozidel jde investice správným směrem, u infra jde o čisté zoufalství. jíddní doby v podstatě beze změn, kapacita nedostatečná. Srovnejte se silnicí.

David

Co parlamentni volby, spíše bodují ti, co slibují vyšší důchody a zdravotnictví zdarma, než ušetřenou půlhodinu za 2-3 násobnou cenu jízdného někdy mezi 2040-2050.

Jaaa

Fakt by mne zajímalo, kde furt ti lidi berou přesvědčení, že jízdné bude nějak dražší než už dneska je.

Petr K.

Ti lidé berou přesvědčení že jízdné zdraží ze zkušeností z minulých let: Titulky článků zdopravy dot cz „České dráhy zdraží od prosince jízdenky, navýšení kopíruje jednotný tarif“ „Středočeští zastupitelé schválili zdražení jízdného o čtvrtinu, podmínkou je ale souhlas Prahy“ „Zdražení jízdného je nevyhnutelné, říká nový středočeský radní pro dopravu“ „Třetí zdražení během roku a půl. Liberecký kraj od ledna zvýší ceny ve veřejné dopravě“ „České dráhy se vrátily do zisku, tržby z jízdného stouply téměř o pětinu“ „Do středočeského zastupitelstva míří zdražení jízdenek PID. Pocítí ho hlavně ti, co jedou jen kousek“ „Borecký: Systém veřejné dopravy je před kolapsem. Hrozí… Číst vice »

Pája

Tohle ale platí nejen u vlaků. Bohužel….

Petr

Zdrazovani jizdneho nevadi – pokud dost rostou platy – a duchody.

Jenze rust platu a ekonomiky se v Cesku a Nemecku po Covidu nedari… Jsme holt silne prumyslove ekonomiky, ktere si vytvorily zavislost na ruskem plynu… Ted za to platime.

Michal Bartoníček

Ale daří. Jen lidi nemají odvahu si říct o víc. Od covidu se mi podařilo vyjednat si plat o 80 % vyšší než před ním.

Michal Bartoníček

Tak nějak se zapomnělo, že zdražují i služby a pohonné hmoty pro auta. Takže zkušenosti tradičně poloviční.

Jaaa

Dorovnání inflace a reálné zdražení jsou dvě různé věci.

Juraj

Patrně nastal čas, aby Rohovládovu Bělou navštívili Vrt a Vrtek 😁

Jinak… jsem jediný, komu přijde, že SŽ totálně nemá v těchto situacích připravené protiargumenty a ty reakce mluvčího jsou vždy takové bezzubé?

Trumway

Cože to? Krt a krtek?
https://youtu.be/__6ShpvC_Tw?t=185

Nemel

Propagační spoty na VRT s postavičkou Krtečka by mohly na lidi zabrat. Krtečka má každý rád a když jde o přesvědčování mas, je vždycky důležitá forma, ne obsah 💁‍♂️😏

Trumway

Krtečka měl každy rád. Do doby než se přestěhoval do Číny, přejmenoval se na Little Molle a našel si kamaráda Pandu.

Nemel

Říkáte, že udělali verzi s Pandou, aby se i čínské děti měly na co dívat? Ale to je strašné!

marek hudec

neni spravne lhat si do vlstni kapsy, je treba objektivne pripustit, ze vliv VRT na tyhle venkovany nekde v pulce mezi zastavkami planovane rychlotrati je veskrze negativni a zadna pozitiva jim z toho neplynou
a btw – existuje uz nejaka kalkuace jizdneho na tech VRTkach?
rad bych ji videl

Sněhulák

Za to vám dají mínusu, protože argumenty co to pozitivního přinese lidem v okolí neexistují. Pozitivní vliv to může mít pro lidi ve velkých sídlech se zastávkou VRT.

Pája

A oni snad lidé z vesnic vůbec nejezdí vlaky na hlavních tratích a necestují i do měst a mezi městy?

marek hudec

osobne bych rad videl statistiky kolik z obyvatel Rohovladovy Bele ma ambice pouzit alespon 1x rocne VRT…………

Tomas

V Rohovládové Bělé neznají, co je to vlak, je to díra, kde chcípl pes, jediný co tam je, je 100 let starý přírodní bazén, kde se dnes už koupou snad jen žáby, vesnické hřiště a staré autobusové nádraží, které je sice na poměry vesnice dost velké, ale troufnou si říct, že tak z 80 % nevyužívané. Ta vesnice se nerozvíjí, tak nevím, proč by tomu měl někdo bránit

Pavel Matoušek

A co pozitivního přináší obcím dálnice? Tedy kromě rámusu a smradu, což jsou nepochybně největší pozitiva.

Jaaa

Samozřejmě že existují. Pokud bude naše ekonomika zaostávat, nebudeme se mít stejně tak jako dosud – ale postupně mnohem hůř. Nebudete mít ani funkční špitály, ani důchody, ani cesty.

Bez efektivní dopravy mezi hlavními ekonomickými centry zapomeňte na slušnej život na periferii.

honza_kl

Pozitivní vliv bude na život těchto lidí bude hlavně nepřímý… 1. Země se jako celek posune od skanzenu směrem k modernosti (řekl bych k tomu, co by pro nás mělo být normální) a 2. přestane být pro rychlovlaky černou děrou, kterou musejí objíždět. V důsledku toho (i v důsledku zrychlení osobní dopravy mezi velkými městy) by mělo dojít i k rychlejšímu růstu ekonomiky a tím i celkové kvality života pro všechny, tedy i pro ně. 3. hlavní trati přestanou být přetížené, systémem se bude méně šířit zpoždění a ubude mimořádností, takže jim se bude snáze cestovat i po „normálních“ tratích.… Číst vice »

Ing. Vladimír Bílý

Nejhorší na tom je, že pokud jsou tito NIMBY lidé spíše vyššího věku, tak se dokončení tohoto konkrétního úseku VRT dost pravděpodobně nemohou dožít:⁠-⁠(

Petr David

Nějaký soukromý průzkum, nebo čisté plácání?

218

Ani lidé nižšího veku asi nemají šanci se ho dožít..bohužel..

Oldřich Sládek

Podle mého odhadu se před rok 2050 nemůžeme s touto tratí dostat ani omylem.

Martin

Zrovna tahle trat Praha-Hradec/Pardubice by byla velkym prinosem pro ceskou zeleznici…

SYN

Ovšem jako několik dalších.

Sněhulák

Ale ne pro lidi z malých obcí okolo trati VRT

Nemel

Proč ne? Vždyť i oni můžou sednout v HK na vlak a dojet si rychle a pohodlně na výlet po Evropě.

Jaaa

Oni nepožívají výhod, které jim financuje česká ekonomika?

Trumway

Tricet domů a domků vykoupila a zabrala v Kolíně železná silnice pro sebe, většinu z nich úplně se vším příslušenstvím, u zbývajících pak jen některé části jejich budov: přístavky, chlévy, chlévky, stodoly. A jak se to stalo , tak všichni jejich obyvatelé hned z nich ven! Takové stěhování zažil Kolín jen za nepřátelských nájezdů, zejména za třicetileté války, kdy jeho obyvatelé utíkali z města před Švédy, Sasy a někdy i před svými, před císařskými. A ani tehdy nebylo v tom stěhování spěchu jako teď. Kromě toho se dalo s těmi všelikými generály, obristy, rytmajstrya leytnanty smlouvat. Něco se jim podstrčilo… Číst vice »

Tomáš

Mohu poprosit něco bližšího, než jen citaci textu? Děkuji 🙂

Trumway

Co bližšího byste rád?

Trumway

Myslíte tohle?
Nová cesta
Vilém Velet (Vilém Veletovský)
Edice Lusk (Literární a umělecké sbírky města Kolína)
1946
Náklad 1 000 ks

Trumway

Od jara roku 1845 se stavba železné silnice kvapem blížila k svému dokončení a obyvatelé Kolína uvažovali a debatovali teď horlivěji než kdy jindy o tom, co jim tato nová cesta přinese dobrého či zlého. Doposud jim nepřinesla dohromady nic dobrého,zvláště na oněm usedlým měšťanům, jimž se vrhla na pole, louky a domy jako velká voda z protrženého ryvbníka.Je sice pravda, že za všecko co potřebuje, slušně zaplatí, musí se to s ní však umět – ale k čemu ten zběsilý spěch ? Pořád jenom slyšíš : „Honem!Honem! – jako by na tom záleželo, kdy bude ta železná silnice hotova.Po… Číst vice »

Jaaa

Ale no jooo, točvolanti nezvládají představu, že je něco přínosnějšího než autíčka a dálnice. Ale ono jim zmehne a ještě budou prstíčkem hrabat.

Trumway

Bylo totiž nade vší pochybnost zjištěno, že katastrofa byla způsobena zanedbáním opatrnosti při stavbě dráhy, nedbalým odstřelováním skály a tím přivoděnými otřesy, které rozrušili zdivo domů v blízkosti trati stojících.Berprostřední příčinou katastrofy pak bylo zřícení velikéko kusu skály pod vodojemem pivovaru, jenž se v noci před nehodou uvolnil. Pani od dráhy se hájili tím, že katastrofu zavinilo dlouhí léta trvající působení vlhkosti (a jejej, zase ta vlhkost) , vnikající do skály z pivovaru a kasáren, trvalé a vydatné deště před nehodou a především přirozeně nepříznivé, šikmé navrstvení skály- ale nebylo jim to nic platné a platit musili k veliké radosti… Číst vice »

Trumway

Jsou věci které lidé jako jste Vy nikdy nepochopí https://www.youtube.com/watch?v=WmnUayaQyBk

Jaaa

Pche, samozřejmě že je “chápu”. Ale prostě ti lidé musí pochopit, že bez inovací se nebudeme mít “pořád stejně”, ale mnohem mnohem hůř.

Včetně nich. Nebude slušnej špitál, nebude slušnej důchod. Ani slušný silnice. I u nich na vesnici.

Tak jako se dnes Kolín má mnohem mnohem lépe, než by se kdy měl bez dráhy.

Petr K.

Ano
Prostě ti lidé to MUSÍ pochopit!
Musí pochopit že nepotřebujeme v ČB letiště, my potřebujeme přetížené letiště v Praze. A k tomu potřebujeme VRT, abychom mohli za letadly posílat kufry vlakem…
A potřebujeme dostat kamiony ze silnic, tak je budeme nakládat na tu vysokorychlostní železnici, protože na té pomalorychlostní se nám to zboží zkazí, pokud vůbec dojede.
A potřebujeme na té vysokorychlostní železnici víc konkurenčních dopravců aby trh snížil cenu jízdného.

A Kolín se bude mít 2x lépe, kdy tam povedou 2 železnice

To prostě ti lidé musí pochopit

Trumway

Bylo by skvélé kdybychom se mohli mít alespoň pořád stejně. Zatím to vypadá, že se máme pořád hůř a hůř. Klíč k tomu abychom se meli lépe není v tom jestli budeme mít VRT nebo dalších 10 dálnic .

Gunduľ neubiješ

Vy se máte hůř než Vaší rodiče nebo prarodiče? A v čem konkrétně pak?

Jaaa

Ale je. Není to hlavní věc, ale bez toho to nepůjde…

Michal Bartoníček

Nevypadá to, že byste byl na tom s chápáním líp.

PetrH

Tak proti téhle VRT bojovat nemusí. Toho se nikdo z nich nedožije. Ale v územním plánu to jako čára bude, no.

Nose Peak

Rohovládova Bělá, 642 duší. V obci pošta, zdravotní středisko, škola, školka. Trochu moc luxusu na takovou díru. Tady bych viděl potenciál úspor. Nevím, proč by měl daňovej poplatník doplácet na něco takovýho. Ať si dojedou pro brífmarky do Pardubic…

Trumway

Tomu se říká občanská vybavenost. Úspory? To je jako když přijdete na poštu zaplatit složenku a je Vám vnucováno ať to platíte přes internetové bankovnictví aby nebylo nutné platit složenku. No není ta pošta sama proti sobě? Je si vědoma, že kdyby to každý člověk posílal přes internetové bankovnictví nejsou tam zaměstnanci co poskytují takové rady potřeba a mohou se jít třeba pást? Pak nemají peníze, hledají se úspory, propouštějí se lidi, zavírají pobočky a musejí zdražovat služby. Všchno naruby tu je, všechno naruby tu je….

Nose Peak

Pošta je státní. A ztrátová. Ztrátová je proto, že poskytuje služby v každé díře za regulované ceny. Nevidím důvod dotovat donášku důchodu až pod nos NIMBYíkům ze zapadákova za 35 Kč…

Trumway

Tak jí nedotujete. Stejně budete dotovat celý systém sociálních služeb. To, že na Váš důchod budou muset dělat třeba moje děti na to zapomínáte. A když je pošta státní a ztrátová myslíte si, že ta železnice nebude státní, že nebude ztrátová? Být jako Vy řeknu, že nechci dotovat stavbu VRT.

Nose Peak

Jestli Vaše děti budou dělat na poště, tak ten můj důchod teda moc nezadotujou….

xyz

Zato navýšení počtu spojů na vozbu žáků jinam by „daňový poplatník“ neplatil?

P. S. samostatná ZŠ v obcích o 600 – 700 lidech je vcelku běžná.
A počet obyvatel obce se zvyšuje. https://obyvateleceska.cz/pardubice/rohovladova-bela/575551

mgr.pavel

NIMBYsté všech zemí, vyližte si ..

Pardon, ale už mne to sobecké „tady se nic stavět nebude, nikdy“ pěkně štve.

Zvlášť když je to odpořeno „argumenty“ typu „bude prašnost“ (z železnice???) a „nezrychlí to“ (zrychlí, o třetinu).

Trumway
Flinta19

Když čtu ty důvody proti VRT, mám pocit jako bych se vracel časem do dob, kdy se stavěly první železnice. Je to bezmála dvě století, ale argumenty proti jsou stále stejné.

Petr David

To opravdu máte jenom pocit, protože srovnáváte naprosto nesrovnatelné. Hustota zástavby, hustota liniových staveb, přístup k životnímu prostředí…

Petr K.

Když jinde čtu jiné důvody proti letišti v Českých Budějovicích, mám pocit jako bych se vracel časem do dob, kdy se lítalo tak maximálně ze schodů. Je to století a kousek, ale argumenty proti jsou stále stejné.

Sněhulák

No jo dnes železnice netvoří bariéru v krajině a podchod je každých 100m a přejezd co 1km. Nic se u toho nezměnilo tak i argumenty zůstávají.

Pája

Ještě tam v argumrntech chybělo, že formani, kováři a chovatelé koní přijdou o živnosti

Clovek

Rohovládové se zbytečně zesmesnuji, řekl bych. VRT se při stávajícím tempu Správy nedoziji i kdyby pro ni vidlema připravili pudu.

Trumway

Když výkupčí půdy pro stavbu železnice přijede k starousedlíkům 🙂
https://youtu.be/A2DFXyRNBvU?t=15

Jejdamane

Zlepšilo den, díky 👌😁😁😁

Tom
Knížecí rada

Fragmentace krajiny, nepřekročitelná zeď, hlučnost, prašnost, půda jezeďákům z místního agrofertu se zabere, slepice chcípnou, ptáci odletí, hmyz se přemnoží, pro lidi to není, taková rychlost trhá střeva, do Varšavy nejezdím každý den a do Prahy pěkně naftáčkem dál budu smrdět. Zas a znova…

Martin1

Trefný.

VýpravčíXY

Vlak jednou za cca 15 minut jim vadí, ale nepřetržitý proud aut jim nevadí ……..

Trumway

Nevadí a víte proč? Protože silnici mohou lidé využít kdykoliv se jim zachce a kdy potřebují. To u vlaklů nelze. A pak taky když nepůjde proud auta pojedou ale vlaky ne 🙂

Radim

Ano, zvlášť ty elektrické 😀

Trumway

Bude to možná pro Vás překvapením, ale vetšina lidí stále nemá elektrické auto.

MMXA

Ale jednou bude muset mít, říkali to soudruzi od Brusele, nejraději bych je poslal do ……. 🙂

mgr.pavel

Vlaky můžou lidé taky použít, kdykoliv se jim zachce. Chápu jak to myslíte, ale argumentujete chybně.

Navíc, je dost nefér psát, že vlaky způsobují hluk (a proto je nechceme), jestliže větší hluk způsobují auta. Když už, tak mají argumentovat „u aut vidíme i přes větší negativa jejich větší přínosy, to u vlaku nevidíme“.

Takový argument by aspoň byl logicky správný. Ale ani toho oni nejsou schopni..

Sněhulák

Chybné je si myslet že lidé kterým to tam stavět nebude to budou s radostí a hojně využívat

Sněhulák

Vy jste zdejší chytráky nepochopil, že přeci na dálniční nájezd je ta daleko třeba 5 km a nemohou ji tudíž využívat, zato vysokorychlostní vlaky jim přinese samá pozitiva v podobě zastávky bůh ví kde daleko klidně i 100km, kam stejně budou dojíždět po té dálnici

Miro Novak

a dalnice nevadi 🙁

Sněhulák

Zkuste se zamyslet nad tím jak to bude pro lidi z daných obcí využitelné narozdíl od té dálnice

Jaaa

Zkuste se zamyslet nad tím, jestli vašim důchodům víc pomůže rychlá nebo pomalá dopravní cesta.

Dálnice

Toto je velmi odlisny pripad nez když si někdo koupi parcelu par metru od dalnice, co je tam planovana desitky let a pak vresti. Ja tem lidem castecne rozumim a mělo by se velmi bohate kompenzovat. Ale argumentovat, ze z toho mistni lidi nic mit nebudou. A co ma z toho někdo, kdo bydli u tepelne elektrarny, která dodava proud do Rohovladovy Bele, Tak se stejnou logikou Belou zrušíme, ne?

Trumway

„Toto je velmi odlisny pripad nez když si někdo koupi parcelu par metru od dalnice, co je tam planovana desitky let a pak vresti.

Podobné asi jako když armáda opustí s velkou slávou vojenský prostor který otevře veřejnosti , někdo si tam postaví barák a armáda se rozhodne, že se vrátí.

PeDazOl

Starosta říká, že trať rychlovlaku nemá pro lidi velký vyznam, … kdyby to nebylo pláči, bylo by to aspoň k smichu. Tož tak u nás s tím VRT no… 😀

Sněhulák

A jaký význam pro ně bude mít vlak co tam nestaví

PeDazOl

Uplně stejný jako má pro cestující ve vlaku jedna trapná osada u dráhy…

Honza84

Je to pochopitelne. Ja bych to za barakem taky mit nechtel. Kdyz uz jim to snizi pohodli, melo by se to tem lidem nejak vykompenzovat. Samozrejme financne.

Bohumil Pokorný

300 m rozhodně není za barákem. A na nadstandardních kompenzačních opatřeních se lze vždy rozumně dohodnout.A kde jsou ti političtí trafikanti = krajští zmocněnci pro výstavbu dálnic?Ti by nyní mohli dělat intenzivně tu politickou agitaci v prospěch VRT.

Trumway

Ha ha ha. To je asi jako ten příběh kdy se na Vašem zemědělském pozemku někdo rozhodne vymezit ochranné pásmo vodního zdroje bez toho, aby když už Vás omezil na vlastnických právech (je dáno co na takovém pozemku můžete a nemůžete) aby takového vlastníka upozornil, že mu náleží kompenzace natož aby mu omezení kompenzoval. Tady žijete v ČR.

Honza84

A to me prave vadi. Radsi tem lidem zakonem zavrem huby, misto abychom je spravedlive odskodnili. Jeden z duvodu, proc vsechny strategicke stavby trvaji tak dlouho. Krome povestne ceske byrokracie a neschopnosti cokoliv zorganizovat.

Trumway

Ano, mě to vadí také. Ten případ který uvádím je pravdivý a dodnes žádná kompenzace. A to třeba abi v podobě slevy na dani z nemovistosti nebo její odpuštění. A teď si představte, že onen vodní zdroj je pro velké město a Vy jako vlastník z toho máte naprosté kulové. Ještě kdyby ten člověk tu vodu z toho zdroje využívajl řekne si OK, ale pokud nese břímě za které mu nikdo náhradu nedá…….Nas…

Jaaa

Spravedlivé odškodnění a spekulace s nemovitostmi má k sobě velmi velmi blízko.

mlokXCM

Za veřejnoprávní omezení kompenzace nenáleží, pokud to nestanoví zákon. Jakékoliv její přiznání by bylo protiprávní. Tohle není případ podle čl. 11/4 LZPS, kde náhrada musí být vždy. Jediný případ, kdy by zákonná kompenzace mohla náležet (a není stanovena zákonem), je natolik brutální zásah, který už se blíží případu podle čl. 11/4 LZPS.

Trumway

Ochrana vodních zdrojů
§ 30

(11) Za prokázané omezení užívání pozemků a staveb v ochranných pásmech vodních zdrojů náleží vlastníkům nebo nájemcům nebo pachtýřům těchto pozemků a staveb náhrada, kterou jsou povinni na jejich žádost poskytnout v případě vodárenských nádrží vlastníci vodních děl umožňujících v nich vzdouvání vody, v ostatních případech oprávnění (§ 8) k odběru vody z vodního zdroje; je-li jich více, poměrně podle povoleného množství odebírané vody. Nedojde-li o poskytnutí náhrady k dohodě, rozhodne o jednorázové náhradě soud.

Nose Peak

Mám dálnicu 275 metrů od okna a trať 310 m. Kde se mám hlásit o love?

mgr.pavel

Problém je, že oni nechtějí kompenzace. Oni chtějí VRT úplně zablokovat.

Viz ta petice. Je proti stavbě, ne pro kompenzace.

Kompenzace jsou plně legitimní (pokud jim doopravdy VRT zhorší kvalitu bydlení nebo sníží cenu nemovitostí).

Martin1

Fajn, tak to přetrasujte přes Liberecko. Tam naopak moderní železnici chtějí, protože vědí, že z toho plynou výhody. 🙂

Martin1

Jinak tyhle odpírače čehokoliv moderního, aby jeden pohledal. Kdyby bylo na jejich názoru, tak mají dodnes v obcích prašné a kamenité cesty.

NightmareFreddy

Jenže on si to přeje vždy každý, tedy pokud se negativa nedotýkají zrovna toho dotyčného. Každý chce čerpat výhody a ty nevýhody aby odnesl soused. To je naprosto přirozené a dělá to každý. I neupřímně povznesení místní diskutéři 🙂

Ares

Tak jim prostě zaplatit, to je snad normální, hele chci si tady něco postavit, tak co za to. To fakt není o tom, tady to povede a držte pusu a krok. Něco za něco.

Trumway

„tyhle odpírače čehokoliv moderního, aby jeden pohledal“
Víte co jste napsal? Že jich je tak málo, že jejich hledání dá práci.

aby pohledal- takových se najde málo, jsou vzácní

Martin1

Nadsázka. Nic víc, nic míň.

Trumway

V tom případě OK 😉

Radim

To ano, ale obce „po cestě“ by moderní železnici stejně odmítli, stejně jako tady 😉

SYN

Myslíte jako směrem na Liberec, kde vono to teďka naposledy bylu, tuším v nějaký Mladoboleslavi, tam jak chtějí na VRT spojce 50kmh??

Martin

Liberec, Ml. Boleslav i Skoda VRT z Prahy chteji. Ml.Boleslav by rada byla v dostupne dojizdeci vzdalenosti z Prahy. Jde o zamestnance a pracovni mista, kdy by Boleslav byla dostupna do cca 30min. z centra Prahy.
Bohuzel neproslo to a stavi se hlavne spojky dulezite pro nakladni dopravu, osobni doprave to sice pomuze, ale nebude to tak atraktivni…

J.Š.Hájek

Zkrácení přepravní doby z Prahy do Pardubic o 20 minut ?? Ha ha.

J.Š.Hájek

P.S. když pojede VR vlak z Prahy do Polska tak odbočí na odbočce do Pardubic pak se zase zpátky vrátí ?? Na webu vrtky.cz jsem to nenašel…

Štěpán

Tady na tomto odkaze najdete dole něco jako vyhledávač plánovaných spojů s VRT. Najdete tam časy i kde by měly spoje zastavovat.

https://www.spravazeleznic.cz/vrt/priprava-a-technologie/vozidla-a-provoz

Trumway

🙂
„Vyhledávač spojení VRT
Vyhledávač vyhledává jako by byl rok 2050 po dokončení systému VRT.“

A jsme zase u toho objednávání vody do bazénu který ještě nemáme. V tomto případě nemáme trať, ale už víme co po ní bude za 26 let jezdit a dokonce máme i jízdní řád 🙂

Štěpán

Pro lidi, kteří tomu nerozumí, neví o co se jedná a jen chtějí vědět jestli jim to něco zrychlí tak je to skvělé.

mgr.pavel

Hejtíte neexistující vejce, jen abychom nemohli koupit slepici, že?

Petr K.

Má správa železnic někde dostupný plán údržby Výtoňského mostu v Praze?
Abychom věděli, kdy se ten plánovaný nový most bude demolovat kvůli nevyhovujícímu stavu

😀

Honza1

Jako vždy. Záleží, s čím porovnáme. VR vlak to zvládne cca za 40 minut. Nutné je však říci správně i to B. Současná jízdní doba Pha – Pce cca 50 minut.

Alibaba

Dá se očekávat vzdálenost cca 110 km a pokud pojede bez zastavení, tak jízdní doba 0:35 by mohla být reálná, vychází to na průměrnou rychlost cca 190. Takže nějaká vysokorychlostní jednotka schopná jet myslím si alespoň 250.

Honza11

Moje hodnota vychází z výpočtu ze studie.

Alibaba

Já to odhaduji, taky záleží, jakou soupravu s jakou maximální rychlostí se uvažuje.
A nepřu se, klidně vaše hodnota může být provozně reálnější.

HLN

Měl by už někdo tyhle prudiče jednou provždy umlčet, zpatečníci kteří se neumí podřídit potřebám většiny

Trumway

„Všechna odvětví hospodářství v protektorátu se měla zcela podřídit ekonomickým potřebám třetí říše a nařízení diktovaná Berlínem od první chvíle cílila na vydrancování všeho, co Češi za uplynulé dvacetiletí vybudovali. “

https://www.stoplusjednicka.cz/konecne-reseni-ceske-otazky-vhodne-ponemcit-ostatni-zlikvidovat

“ „Každý řetěz je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek.“

Radek Procházka

Vysokorychlostni tratě nejsou pro Čechy. Fakt nejezdím do Berlína každý den, fakt nejezdím do Vídně každý den atd. Chci jezdit pohodlným vlakem v dobrém čase třeba na trati Praha Liberec, Praha Karlovy Vary Mimochodem.miliardy peněz se už nyní dávají do trati Praha Hradec Králové. A vedle toho tam bude jezdit rychlodráha za další miliardy? Víte co? …….

Alibaba

Ale z Pardubic se do prahy každý den za prací dojíždí.

Jak chcete jezdit v dobrém čase do liberce, když tam nevede pořádná trať? Tam se taky musí postavit něco rychlejšího, a aby to bylo využitelné i pro nákladní dopravu tak to bude trať na 200.

Do Hradce se zdvojkolejňuje trať, aby fungovala záloha za koridor a byla kapacitní i pro nákladní dopravu. VRT je další rozšíření a zrychlení.

Hans1979

Do Liberce nic nevede , protože dal za nej ty vlaky pokračovat nebudou.. Prostě lokace špatná vůči Pardubicím nebo HK, Olomouci

M262

Nová trať Praha-Pardubice je třeba už z důvodu kapacity. Vlaky už se na tu současnou fyzicky nevlezou.

Nemel

A Vy jste jako vzorový Čech, nebo jak tomu máme rozumět? 🙂

Tomáš M

Starosto z Bělé jdi do pr…..ty skupino.

Michal Bartoníček

A je to tady zase. Vyjádření starosty mi přijde stejné, jako když se debatovalo o trolejbusech ve středních Čechách skrz obec Veleň a další. Prašnost a hluk? S čím to asi srovnávali, když u nás zatím VRT není? Železnice totiž není dálnice, která hlučí pořád. A ten 40m železniční pás je v jejich pojetí kardinální volovina. Lesy a parcely dělí i dálnice. To jim problém nedělá? Použili ten pověstný selský rozum nebo je to jen typicky vidlácké myšlení? Samé dojmy a lži. Debatují a chtějí rozhodovat o něčem, o čem vůbec nemají ponětí. Na co pak máme ty odborníky? Já… Číst vice »

NightmareFreddy

A Vy se jim divíte? Vy byste nadšeně tlaskal, kdyby vám kousek za barákem vyrostla VRT, nicméně samozřejmě žádný vlak by u vás nezastavil? Já nerozporuji to, že někdo to musí v… ale vůbec se nedivím, že se lidé snaží, aby to nebyli zrovna oni….

NightmareFreddy

A vzhledem k tomu, že očekávám tisíce mínusů, tak jsem zvědavý, jestli se tady najde nějaký odvážlivec, který tady upřímně napíše „pro dobro ostatních bych se klidně vzdal části svého komfortu a ještě tomu zatleskám“

Tonik

Mám 500m od baráku obchvat města. Myslíte, že jsem byl demonstrovat, nebo že jsem sepisoval petice?

marek hudec

vase pravo mlcet jste vyuzil a ted o tom mluvite…? trochu usmevne, nicht wahr?

HLN

Stát má samozřejmě vše naležitě vykonpenzovat, ale je nemyslitelne aby starousedlík tady brzdil rozvoj celé společnosti

NightmareFreddy

Takže kdyby se to týkalo Vás, tak řeknete OK, klidně mi za barákem postavte VRT, mě to nevadí. Pro budoucnost lidstva se podřídím, ano? Souhlasíte s tím? …. A jak jsem napsal, nerozporuji, že na někoho ten černý Petr musí spadnout. Rozporuji názory místních, že „lidé musí v zájmu blaha společnosti držet pusu a krok“

Radim

Já bych s tím souhlasil, klidně. Už jsem bydlel i u dálnice. VRT by byla lepší. Klidně. A ani bych nepožadoval „výhled do zdi“, ať tam klidně jenom postaví plot.

Trumway

Tak každý nemá rád vláčky.

Air Traveller

Necely pul kilometru od baraku mi letos zacnou stavet dalnici. Jsem rad, konecne tam bude.

VRT se tu ma taky stavet. asi pul kilometru. Nevadi mi.

Mistnaci se tu uz houfujou o stosest.

Trumway

„Stát má samozřejmě vše naležitě vykonpenzovat“

OK. Tak to by se v případě některých starousedlíků nedopaltil pokud by jim měl vykompenzovat i citovou hodnotu dané nemovitosti kterou má v držení jejich rod po mnoho generací.

Trumway

Á, podle mínusů vidím, že jsme nazazili na jádro pudla. Většina by něco chtěla, ale nejraději kdyby to bylo zadarmo. To je přesně obraz dnešní doby. Když někdo něco prodává také se vyrojí moře vyčůránků kteří nejsou schoni akcepotovta požadovanou cenu, ale smlouvají a nejlépe kdyby jim člověk ještě zaplatil, že si prodávanou věc vezmou. Děs.

pzag

A jak vaši citovou hodnotu poškodí to, že x set metrů od vás něco vyroste? Já chápu, že jste pravděpodobně místí a potřebujete jet agendu, protože nikdy se nestavělo, tak se prostě stavět nebude. Ale že si k tomu vymýšlíte argumenty a nějaké pohádky, nepřipadá vám to ubohé?

Trumway

Omyl, nejsem místní. A je jedno, že to povede x set metrů vedle. Když tam má člověk za barákem pozemky přes které to třeba povedel je zcel av pořádku, že se mu to nelíbí. Hádejte proč jsou cesty a silnice kolikrát tak klikaté? Ano, protože byly často stavěny nikoliv přes pozemky, ale vedly po jejich hranicích. Stejně tak tomu bylo i v případě tratí (tam kde to bylo možné) ovšem tam hrál roli také terén a oblouk takže to vedení přes pozemky bylo často nutné.

Martin

Ne to vazne nebyly, nikdy se zadne cesty nestaveli po hranicich obci…
A druha vec, ano, kazda liniova stavba jde pres pozemky, ktere nekomu patri a take vzdy tvori urcitou barieru. To lze ale resit dvema zpusoby, ktere drive nebyly tak obvykle, a pro podjezdy, nadjezdy, viadukty, tunely, zarezy… podle situace.
V takovych pripadech je na miste to resit, kde nekomu muze vzniknout skoda a jak resit propojeni rozdelenych pozemku…

Petr K.

„Ne to vazne nebyly, nikdy se zadne cesty nestaveli po hranicich obci…“

Prosím naučte se nejprve číst… Trumway nikde nepsal o cestách po hranicích obcí ale o cestách po hranicích POZEMKŮ!

Martin

Pardon, ale porad to plati, cesty se vzdy staveli co center obci k namesti ci naves a to i v pripadech, kdy tyto pozemky uz nekomu patrili… kdyz se podivate na katastralni mapu, tak je rada vest dnes i zrusena a rada dalsich je vedena pres jine pozemky, napr. tim, ze byly vykoupeny…
Plati to i dnes, proste se pro nove stavby pozemky vykupuji…
Ale zduraznuji, nikdy se stavby cest, jakychkoli, nestaveli po hranicich pozemku,…

Michal Bartoníček

Právě jsem vám to napsal. Potlesk nečekám, ale jsem schopen se určitého komfortu vzdát. Přizpůsobil jsem se i rušné ulici, takže v noci mám klidný spánek.

Trumway

„Přizpůsobil jsem se i rušné ulici, takže v noci mám klidný spánek“

To si jenom myslíte. Ono možná jste si zvykl, že to nevnímáte, ale ten hluk na Vás působí aniž byste si to uvědomoval.

Michal Bartoníček

Znáte mě líp než já sám sebe? 🤣 Řekněte, máte vždycky tak mizerný odhad na lidi nebo je tohle výjimka?

pzag

Co je to kousek? 300+ metrů, naprostá pohoda, blíž? Ok, chtěl bych abychom se dohodli na nějakém valu, zeleni, atd. Jinak bych neměl problém. A určitě bych k tomu nepřistupoval s tím, že to musím blokovat, protože u mě to nestaví.

NightmareFreddy

Takže klidně o svůj komfort, na který jste zvyklý, klidně přijdete a neřeknete slovo. Dobré vědět – udělal bych registr uvědomělých občanů, kteří jsou ochotni v zájmu blaha společnosti se dobrovolně a bez keců o svoje privilegia připravit 🙂

NightmareFreddy

*vzdát se

NightmareFreddy

Pardon, chybička, to tady nepatří 🙂

pzag

Jak komfort? Co se pro mě změní? Jo aha nic, ale to nevadí. Někdo něco postaví, tak musím protestovat. I kdyby to byla psí bouda ve vedlejším okrese.
Pro ty odpady tam se nic nezmění, ale oni musí vyskakovat, protože máňo, oni chcou něco stavět.

Štěpán

Ta VRT vám 180 metrů od domu vážně komfort tolik nesníží. Pokud se okolo tratě vysadí zeleň (vysazovat se bude) tak vám těch 12 vlaků za hodinu co projedou velice rychle udělají takový hluk, jakokdybste bydlel u tratě šalinové (pocitově). Nedělejme z toho velkou věc.

Radim

Jaký komfort? Jako že mi přestane na zahradě růst tráva? Nebo jablka na stromě? Nebo že si nebudu moct na zahradě vyvalit pupek a opalovat se? Nebo co? Jaký komfort? Nechápu

Michal Bartoníček

To si klidně udělejte, ale k ničemu vám to nebude. 😀

Michal Bartoníček

Ano, divím se jim.
Ne, nevadilo by mi to. A to neříkám jen proto, že bydlíme v širším centru města, kde je hustá zástavba, ale proto, že v mém rodišti takový vesnický dům máme. Na rozdíl od ostatních jsem schopen snášet i negativa a přizpůsobit se.
Ale pokud se jich tak zastáváte, tak určitě přijdete na způsob, jak tuto infrastrukturu rozvíjet, aniž by se to někoho dotklo. 🙂

Frantisek X

Hlavně tím směrem vedou či mají vést dostatečně rychlé standardní dvoukolejky, takže fragmentaci jako argument beru. Prach leda ocelový a hluk počítám odstíněný. Dálnice samozřejmě nevadila, „kazdymaauto“… Jo, kdyby se zlepšoval sever do Liberce či jihovýchod do Jihlavy přes Benešov, tam by to zásadní zlepšení přineslo. Do Trutnova a Náchoda je třeba především zlepšit a na Polsko řádně napojit stávající tratě.

Tonik

Jaké tratě? Třeba ty, po kterých se z Pardubic na hranice (66 km) nedostanete vlakem pod hodinu? To budou poláci zírat!

Pako

SŽ mi připomíná školáka, co má ve svém pokojíčku strašný nepořádek, ale místo uklízení a nesplněných domácích úkolů, si hraje v obýváku na plejstejšnu a tváří se velice vytíženě.

Alibaba

Ten školák je úkolován a o spoustě věcí sám nerozhoduje a je veden rodiči, kterým nepořádek nevadí.

Průvodce původní Aleš

19.století se holt opakuje.

Frantisek X

Třeba i navrhováním stanic v polích daleko od sídel? 🙂

Alibaba

Takže na VRT nemají být vůbec? Nebo co tím zase chcete říct? VRT není lokálka.

Marek Blažek

Vzít hejtmana i s těma vidlákama na výlet do Itálie. Stačí trat Terst – Venezia aby viděli koridor tratě, kde v podstatě kde končí zahrada od baráku, začíná koridor.

Trumway

Bože. Moc koukáte na televizi. že Vy jste teď koukal když dávali Slunce , seno…?
https://www.youtube.com/watch?v=vzBgFgCJSoM

Jaaa

To vy spíš moc koukáte na Youtube.

X 1

Olomoucký hejtman vzal starosty obcí do Francie. Včetně setkání s odborníky. A zdá se že cesta byla úspěšná a splnila účel.

Jirka

Tohle proste s temito lidmi nema smysl. Je treba upravit/zmenit legislativu do nove podoby, kdy jednotlivec zastavajici pouze sva fakta a svuj pohled na svet nema pravo mluvit do narodnich strategickych projektu.

Bohuzel, ale zaridili jste si to jakokouliv nemoznosti konstruktivniho dialogu sami.

Martin V.

… obce nejsou jednotlivci

Trumway

Špatně. A navíc tady to nevypadá, že jde o jednotlivce. Pokud obec vyhlásí referendum a výsledkem bude, že všichni občané jsou proti pak to nemůže být přehlíženo a holt se bude muset hledat jiná trasa.

Martin

Tak to je blbost, novou trasu najit tezko muzete, polomet oblouku je cca 3-5km. jak hnete s trati jinde, ovlivnite trasu uplne nekde jinde… napr. vam vyjde v jine obci jeste hure – treba pres obec… trasa je volena tak aby vzdy zasahovala co nejmene, nelze s ni hybat jen v jednom miste.
Proto jsou stare trate hodne pomale a klikate, protoze se neuvazovalo v 19stol., ze buou vlaky jezdit i rychleji nez 50km/h…
V trasovani hraje roli teren a zastavba, zde je to cca 200-300m daleko od obci…

Trumway

No tak poloměr nebude hot tak velkorysý a nebude se po ní jezdit tak rychle, no. Ježiš co je na tom? Pořád jenom rychlost , rychlost. Rychle se ani pejsek nevyčůrá. Když Vám dnes odejde napíječka na mobil těžko budete shánět takovou která bude dost pomalá na to aby vyhovovala Vašemu zařízení které vyžaduje pomalé nabíjení.

Tonik

Tak o elektřině taky nic nevíte…