O letouny A380 není zájem, leasingová společnost si proto zakládá vlastní aerolinie

Letadlo A380 společnosti Emirates v Praze. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářLetadlo A380 společnosti Emirates v Praze. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Aktuálně panující nezájem aerolinií o letouny A380 donutil irskou leasingovou společnost Amedeo k netradičnímu kroku. Firmě se nedaří ani po

Aktuálně panující nezájem aerolinií o letouny A380 donutil irskou leasingovou společnost Amedeo k netradičnímu kroku. Firmě se nedaří ani po měsících vyjednávání prodlužovat leasingové smlouvy na svých osm superjumb a malá naděje je i na uplatnění další dvacítky objednaných strojů. Amedeo si proto založí vlastní leteckou společnost, která jako první na světě bude provozovat flotilu složenou výhradně z A380. Informuje o tom zahraniční tisk, například The Telegraph.

Výkonný ředitel společnosti Mark Lapidus už nastínil model fungování nové firmy. Půjde fakticky o ACMI pronájmy, kdy nová letecká společnost nabídne ostatním aeroliniím své kapacity i s posádkami. Cestující si koupí letenku u jiné společnosti, operátorem letu pak bude Amedeo. Ta si chce o licenci leteckého dopravce zažádat příští rok.

Společnost už s možnými partnery jedná, mimo jiné chce zachytit nástup nízkonákladových aerolinií, například Norwegian, WOW Air, Level nebo Air Asia X, na dálkové tratě. V úvahu ale připadá i spolupráce s firmami mimo letecké odvětví. První oťukávání už proběhlo podle Telegraphu s ubytovací službou Airbnb, která uvažuje o vstupu do letectví.

Letadla A380 z portfolia Amedea dnes využívají na operativní leasing Emirates a Etihad. O nezájmu aerolinií o největší dopravní letadlo světa svědčí to, že výrobce Airbus nedostal už dva roky žádnou novou objednávku.

Tagy A380 Airbus Amedeo Irsko leasing letectví
Žádné komentáře