Nový šéf easyJetu si dobrovolně snížil plat. Kvůli kritice mzdové nerovnosti v aerolinkách

Šéf easyJetu Johan Lundgren. Foto: easyJetŠéf easyJetu Johan Lundgren. Foto: easyJet

Jen pár týdnů po svém nástupu si snížil nový šéf letecké společnosti easyJet Johan Lundgren plat. Dobrovolně. Srovnal ho na

Jen pár týdnů po svém nástupu si snížil nový šéf letecké společnosti easyJet Johan Lundgren plat. Dobrovolně. Srovnal ho na úroveň, jakou měla jeho předchůdkyně, Carolyne McCall. Důvodem je sílící kritika ve Velké Británii, která poukazuje na rozdíly ve mzdách mezi muži a ženami.

V praxi to znamená, že si Lundgren snížil roční mzdu o 34 tisíc liber na 706 tisíc liber. Tolik brala právě McCall. „V easyJetu chceme poskytovat stejnou mzdu a příležitosti ženám a mužům. Chci to ukázat na své osobě, proto jsem požádal správní radu, aby snížila moji mzdu,“ řekl Lundgren.

Podle nedávného průzkumu je v easyJetu mezi velkými britskými firmami největší rozdíl v průměrné mzdě mezi muži a ženami: 51,7 procenta. Je to ale také statistická hříčka, která nedokazuje žádnou nerovnoprávnost, ale rozložení pracovních pozic ve firmě.  Většina mužů ve firmě jsou piloti, jejichž plat je všude výrazně vyšší než u stevardek, které naopak tvoří většinu zaměstnankyň. EasyJet má přitom sám cíl zvýšit počet nově přijatých pilotek až k 20 procentům. Už dnes je to 13 procent. Celosvětově to jsou jen čttyři procenta.

Server Flightglobal.com upozornil, že po odchodu Carolyne McCall zůstaly na postu šéfky v první stovce největších aerolinek jen dvě ženy: Usanee Sangsingkaew v Thai Airways International a Nguyen Thi Phuong Thao, která vede VietJet.

Tagy easyjet
3 komentáře