Letectví

Nový Airbus A321LR zvládl jedenáctihodinový let. Ve vzduchu byl déle, než výrobce čekal

První let A321LR. Foto: Airbus

Testování nového letadla Airbus A321LR zatím výrobci ukazuje, že nový stroj dolétne ještě dál, než firma plánovala. A321LR má přinést revoluci v dálkových letech zejména přes Atlantik, umožní spojení obou kontinentů úzkotrupými letadly.

Testovací letoun zvládl v pátek téměř jedenáctihodinový let z letiště Victoria na ostrově Mahé na Seychelech do francouzského Toulouse. Za 10 hodin a 51 minut urazilo letadlo 7610 kilometrů, o 610 kilometrů více, než je plánovaný maximální dolet. Dosud v rámci testování byl nejdelší let z Paříže do New Yorku. Průběh letu ze Seychel do Francie je možné přehrát na Flightradar24.com.

Letadlo mělo tři dodatečné palivové nádrže a naloženo nádobami s vodou, které simulovaly let se zátěží 162 cestujících a celkem šestnácti členů posádky (piloti + technici).

Airbus s novou verzí vstoupil na trh, který zatím ovládají již dosluhující Boeingy 757. První aerolinka, která je chce využít, je Primera Air. Ta s nimi počítá pro spojení Evropy a Severní Ameriky.

Štítky

2 komentáře

Klikni pro vložení komentáře
  • jenom taková asi hloupá otázka.. jak se projeví dolet, pokud bude nějak silné proudění proti? pokud by Norové třeba létali z Prahy do NewYorku, jsou na hraně doletu…

    • Dolet se při protivětru úměrně zkrátí, ale letadlo má dost paliva nejen do cílové destinace, ale i na záložní letiště.

Newsletter

Partneři


Výběr editora