Nová naděje pro A380? British Airways jednají o koupi dalších letadel, tvrdí Bloomberg

A380 British Airways v Cardiffu. Foto: Nick Morrish /British AirwaysA380 British Airways v Cardiffu. Foto: Nick Morrish /British Airways

Nová objednávka společnosti Emirates na až 36 letadel Airbus A380 může nakonec pomoci největšímu dopravnímu letadlu na světe nejen zachránit

Nová objednávka společnosti Emirates na až 36 letadel Airbus A380 může nakonec pomoci největšímu dopravnímu letadlu na světe nejen zachránit jeho výrobu, ale přilákat i nové zákazníky.Jen pár dní po objednávce začaly s Airbusem jednat o nákupu dalších letadel British Airways.

S odvoláním na své zdroje to tvrdí agentura Bloomberg. Britský dopravce má dosud ve flotile 12 A380.

Končící obchodní šéf Airbusu John Leahy při svém rozhovoru pro Bloomberg TV uvedl, že si je jistý, že Airbus získá na A380 ještě další objednávku. British Airways jednání nekomentovaly.

Pro dopravce je velikost letadla zajímavá i vzhledem k přetížení letiště Heathrow, které neumožňuje navyšovat počty letů, k růstu může dojít jen odkupem slotů od jiných dopravců nebo nasazením ještě větších letadel. Aktuálně jsou BA největším provozovatelem Boeingu 747, jejich konec se ale blíží. Podle Bloombergu firma uvažovala o nákupu použitých A380, zjistila ale, že s náklady na renovaci by se investice nevrátila. Na trhu jsou k dispozici první stroje po Singapore Airlines.

Objednávka od Emirates znamená, že Airbus bude nová letadla vyrábět nejméně dalších deset let. Právě hrozba, že se výroba zastaví, odrazovala řada možných zájemců.

Bloomberg poukázal i na nové nečekané využití A380 u jiného dopravce. Malaysia Airlines začaly přepravovat na charterových letech cestující z Malajsie do Saudské Arábie na návštěvu Mekky.

Tagy A380 Airbus British Airways emirates malaysia airlines
Žádné komentáře