Nová elektroloď Harta pro přehradu Slezská Harta má všechna povolení

Elektrická loď Harta. Pramen: Slezskaharta.euElektrická loď Harta. Pramen: Slezskaharta.eu

Nová elektrická loď Harta pro přehradu Slezská Harta má všechna povolení. Plavební správa v pondělí schválila její uvedení do provozu.

Nová elektrická loď Harta pro přehradu Slezská Harta má všechna povolení. Plavební správa v pondělí schválila její uvedení do provozu. První jízdy plavidla pro 45 cestujících budou ještě letos. Pravidelný provoz je ale plánován od příští turistické sezony. ČTK to dnes řekl předseda svazku obcí Mikroregion Slezská Harta Josef Havlík. Mikroregion plavby organizuje. Bezbariérová loď, která může v podpalubí přepravit až deset kol, stála 14 milionů korun. Mikroregion na ni dostal krajskou dotaci.

„Testy skončily, všechna potřebná povolení máme. Komerčnímu provozu nic nebrání,“ řekl Havlík. I když pravidelný provoz začne podle něj až na jaře, zájemce loď sveze ještě letos. „Plánujeme propagační jízdy. Třeba pro seniory, kterým nabízíme slevy. Také jsme o tom informovali starosty všech okolních obcí. Zájem je velký,“ dodal.

Domovský přístav pro loď Harta vznikl v Leskovci nad Moravicí. V montované stavbě jsou toalety pro cestující, odpočívárna či informační centrum, uvedl Havlík.

Vyhlídkové plavby patří v hlavní turistické sezoně k nejvyhledávanějším atrakcím na přehradě a v přilehlém okolí. Lodní doprava je na Slezské Hartě provozována od roku 2010.

Slezská Harta, kterou spravuje státní podnik Povodí Odry, je nejmladší a nejmodernější přehradou v zemi, současně je největší moravskou přehradou. Byla vybudována za více než dvě miliardy korun v roce 1997. V prvních deseti letech provozu se osvědčila jako zásobárna pitné vody i ochrana proti povodním. Patří mezi deset největších nádrží v Česku. Nádrž se kromě rekreace využívá také jako zdroj užitkové vody, je v ochranném pásmu. Nesmí se tak na ní používat lodě se spalovacími motory. Od roku 2007 je cílem nejen přilehlých obcí udělat z ní turisticky využívané „moravskoslezské Lipno“.

Nyní ji brázdí dvě výletní lodě. Dřevěná Santa Maria má kapacitu kolem deseti pasažérů. Nová loď Harta pojme až 45 výletníků a posádku. Více obrázků je na stránkách www.slezskaharta.eu.

ČTK

Tagy loď Harta Slezská Harta
15 komentářů