Letecké společnosti Letectví

Norwegian „vysvobodil“ svůj boeing z Íránu, po 70 dnech letí do Evropy

Boeing 737MAX 8 v barvách Norwegian. Foto: Norwegian
Boeing 737MAX 8 v barvách Norwegian. Foto: Norwegian

Letecká společnost Norwegian Air Shuttle vyřešila po deseti  týdnech problém s téměř novým letadlem Boeing 737 MAX 8, které v prosinci muselo nouzově přistát v íránském Šírázu a od té doby nemohlo kvůli ekonomickým sankcím vůči islámské republice vzlétnout. Do země se nemohly dostat žádné součástky ani náhradní motor.

Boeing registrace LN-BKE vzlétl v pátek ve 21:29 středoevropského času, ve Stockholmu má být po necelých šesti hodinách. Průběh letu můžete sledovat na Flightradar24.com.

Po deseti týdnech odletěl Boeing 737 MAX 8 z íránského Širázu. Foto: FR24.com
Po deseti týdnech odletěl Boeing 737 MAX 8 z íránského Širázu. Foto: FR24.com

Letadlo bylo v Šírázu od 14. prosince, kdy muselo nouzově přistát kvůli závadě na motoru. Zatímco pro cestující firma vypravila náhradní letadlo, původní stroj musel zůstat na zemi a čekat na povolení, kdy se podaří aerolince získat povolení pro import náhradního motoru do země.

Situaci navíc zkomplikoval rozpočtový spor amerického prezidenta s parlamentem, během kterého úřady fungovaly v omezeném režimu. Úřady v USA jsou jediné oprávněné k vydání výjimky k dovozu náhradních dílů pro letadlo. Podle sankcí nesmí do Íránu žádná technologie s více než desetinovým podílem výroby v USA.

Letadlo je téměř nové, Norwegian ho převzal na konci října loňského roku.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tom
Host
Tom

Nicméně největší problém tato celá věc představuje pro cestující z odkloněného letadla, kteří pokud poletí do USA, tak budou muset dle stávající legislativy žádat o povolení před každým letem…Nicméně možná jim bude udělena výjimka vzhledem k tomu, že tím, že vstoupili do země, na niž američané uvalili sankce, nebyl z jejich strany úmysl…

Martin H.
Host
Martin H.

Poté co jsem se o tomto letadle zde na webu v prosinci dozvěděl, jsem nedávno přemýšlel o tom, jestli tam ještě je. Jsem rád, že se redakce vrátila k příběhu tohoto letadla a vydala článek o tom, že letadlo v Íránu už není.

Eskimo Joe
Host
Eskimo Joe

Takže aby Iránci náhodou nemohli rozebrat a prozkoumat jeden motor, tak jim tam necháme na rovné dva měsíce jiný i s letadlem? 😀

Aslanex
Host
Aslanex

V článku chybí jedna podstatná informace – jak ten problém vyřešili?

zyx
Host
zyx

Me by jen zajimalo, kdo to odstaveni letadla bude platit. Jestli Boeing, tak me osobne neprisla z jejich strany nejaka vyraznejsi aktivita.

Václav
Host
Václav

Jestli je to éro nové, tak asi jo, v rámci záruky. Ale jestli Trumph myslí podporu domácích firem vážně, tak by měl taky přispět.

Partneři