egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Norové zachraňují Norwegian, SAS a Widerøe, pošlou jim 13,4 miliardy korun

Boeing 787 společnosti Norwegian Air Shuttle. Foto: Jørgen Syversen
Boeing 787 společnosti Norwegian Air Shuttle. Foto: Jørgen Syversen

Norsko je první zemí (s výjimkou Itálie, kde vláda utápí peníze v Alitalii opakovaně), která poskytne kvůli pandemii koronaviru peníze leteckým společnostem provozujícím lety v Norsku i do zahraničí. Trojice dopravců Norwegian Air Shuttle, SAS a Widerøe má obdržet celkem 6 miliard norských korun (zhruba 13,4 miliardy Kč).

Podle rozhodnutí norské vlády oznámené na jejích stránkách z této částky získá polovinu letecká společnost Norwegian Air Shuttle, po 1,5 miliardě norských korun si pak rozdělí SAS a Widerøe.

Na finanční injekce aerolinkám se připravují i další státy. Letectví je v extrémní krizi, provoz během několika dní spadl na minimum.

Zejména pro Norwegian jde o kritickou situaci, firma je dlouhodobě ztrátová. Norská vláda si ale nemůže dovolit její pád i kvůli tomu, že už je v zemi největším dopravcem a zajišťuje i řadu zásadních vnitrostátních spojení. Šéf aerolinek Jacob Schram pomoc uvítal. Nemá jít o dotaci, ale půjčku.

Půjčka Norwegian má podle prohlášení vlády ale podmínku: firma získá nejdříve okamžitě 300 milionů norských korun, další peníze dostane až poté, co předloží potvrzení od věřitelů o snížení úroků a splátek. Součástí plánu je i dohoda s dopravci na zajištění základního počtu letů.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
GPGP

Má jít o půjčku, no nevím, když Norové musí splácet leasing za letadla, tak buď propustí zaměstnance nebo ty lidi zadotuje 70% mzdy vláda, společnost padnout nenechá, spíš jí vláda promine část půjčky nebo tak něco.
Držím všem let. společnostem palce ať to dají 🙂

Pravdepodobnost

Jediny kdo ted lita jsou cinani. Ale zrovna norum to muze byt fuk kdyz se svou ropou si muzou ty letadla platit jako mhd-cko.

Anonymus

Presne tak.Norsko je tsk bohaty stat, ze Norwegian mohou dotovat dalsi dedetileti bez problemu…

Partneři


Czechtoll

pst
podcast