Letectví

Noční můra Trent 1000. Problémy s motory bude mít více dreamlinerů

Výroba motorů Rolls-Royce Trent 1000. Foto: Rolls-Royce
Výroba motorů Rolls-Royce Trent 1000. Foto: Rolls-Royce

Výrobce leteckých motorů Rolls-Royce oznámil prohloubení problémů s motory Trent 1000. Mimořádné kontroly se budou týkat i dalších provedení motorů, u kterých se dosud problémy s opotřebováním nevyskytovaly. Kromě akcionářů výrobce motorů jde o špatnou zprávu hlavně pro aerolinky, které létají s dreamlinery osazenými těmito motory.

V oznámení pro investory firma uvedla, že kontrolu rozšiřuje na další typy motorů. Kromě verze Package C nově i na provedení Package B. Po dohodě s Boeingem a úřady tak musí na mimořádnou kontrolu dalších 166 motorů.

Problém u dalšího typu motorů je stejný: rychlejší opotřebování lopatek motoru. I když Rolls-Royce tvrdí, že závadu našli mechanici jen v několika případech, na mimořádnou kontrolu musí všechny motory. Původně přitom výrobce tvrdil, že závada se netýká typu Package B, ale pouze Package C

Rolls-Royce slibuje, že dopady na provoz nebudou velké, ke kontrole má dojít bez toho, aniž by museli motor demontovat z křídla. I tak ale aerolinkám s dreamlinery hrozí, že nebudou mít k dispozici tolik letadel, jak plánovali.

Mimořádné kontroly motorů typu Package C dosud ukázaly praskliny nebo nadměrné opotřebení lopatek u třetiny motorů. Rolls-Royce v reakci na to vyvinul novou metodu, jak motory opravit, zavedl specializovaná pracoviště na třech místech po světě.

Přidat komentář

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

Newsletter

Partneři


Výběr editora