egoe-plus
Zprávy

Noční Metropol z Prahy do Berlína skončí, spojí jen Prahu a Budapešť

Lůžkový vůz. Foto: JLV
Lůžkový vůz. Foto: JLV

Z jízdního řádu v prosinci po mnoha letech zmizí noční vlak Metropol Budapešť – Praha – Berlín. I když se ještě objevil v návrhu jízdního řádu, nakonec nevyjede. Potvrdil to mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Současně se upraví navržené časy vlaku v úseku mezi Prahou a Budapeští.

O konci Metropolu v úseku Praha – Berlín se mluvilo několik měsíců. „Vícestranná jednání se všemi partnery zainteresovanými na provozu spoje Metropol Berlín – Praha – Budapešť a přímých vozů Berlín – Praha – Vídeň byla během září uzavřena s tím, že pro jízdní řád 2018 bude zajištěn provoz vlaku Metropol pouze v úseku Praha – Budapešť se skupinou přímých vozů v trase Praha  Vídeň,“ potvrdil Štáhlavský.

Jedním z důvodů konce má být i fakt, že vlak na německém území jezdil na objednávku maďarského ministerstva dopravy, které ho nechce už dál dotovat. Denní spojení Hungaria mezi Berlínem a Budapeští přes Prahu má dál zůstat.

České dráhy přitom věří, že se jim podaří obnovit přímé spojení Berlína a Prahy přes noc od jízdního řádu 2019. Jednají proto už s ÖBB o zapojení do sítě nightjet. Ta od nového jízdního řádu dál expanduje, nově například nabídne noční spojení Vídně a ukrajinského Lvova.

 

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr

to posrali ja s nim pocital na innotrans 2018

Václav

Poslední spojení z Berlína do Prahy v 17 hodin bude docela brzy, stejně jako Prahy a Berlína již v 16:30 po zrušení CNL (resp. jeho přetrasování do Lipska).

ČD se z Metropolu uvolní 2 vozy WLABmz z kurzů Berlin-Budapest. Co s nimi budou dělat?

Dokonce by se uvolnily 4 WLABmz, kdyby neblbly s nočním spojením Praha – Vídeň, jemuž velkou obsazenost díky rychlému dennímu spojení railjety skutečně nepřisuzuji.

tomas

rakušáci nyní vyhlásili objednávku na sto vagonů na nightjety s opcí na dalších 700 !!!

Vlasta

A pokryjí ČD relaci Praha – Ústí? Metropol byl často jediný rozumný večerní spoj.

vs

z/do Ústí by to mohli potiahnuť…. a zaprípojovať

Oskar Štejfa

Vozy by mohly jezdit na EC, jezdilo by to rovnou z Berlína.