Nízká cena = horší kvalita, přiznává téměř polovina stavebních firem
Čtyřicet tři procent ředitelů stavebních firem přiznává, že u zakázek s nepřiměřeně nízkou cenou šli s kvalitou prací dolů. Na
Čtyřicet tři procent ředitelů stavebních firem přiznává, že u zakázek s nepřiměřeně nízkou cenou šli s kvalitou prací dolů. Na druhou stranu ale tvrdí, že roste podíl zejména soukromých investorů, kteří řeší kvalitu staveb a použitých materiálů. Vyplývá to ze Studie stavebních materiálů 2017 zpracované analytickou spolčností CEEC Research.
Šest procent ředitelů dokonce v dotazníku přiznalo, že zhoršení kvality kvůli tlaku na co nejnižší cenu projevuje velmi často. Podobná situace přitom panuje bez ohledu na zaměření firmy u stavebních zakázek z oblasti pozemního i inženýrského stavitelství. „U výběrových řízení na veřejné zakázky je bohužel nejnižší cena dlouhodobě klíčovým rozhodovacím kritériem zadavatelů a zakázky jsou vítězným firmám zadávány za cenu o 15 až 20 procent nižší, než jaká byla při samotném vyhlášení soutěže. Tato situace má vliv i na kvalitu některých staveb, nebo dokonce způsobí, že firma není schopna zakázku dokončit a odchází od nedokončeného díla. V privátním sektoru je situace o něco lepší a zadavatelé se ve většině případů snaží najít kompromis mezi cenou a kvalitou,“ říká Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research.
Investoři často zkoumají jen náklady na stavbu, nikoliv na provoz a údržbu. „Provozní náklady budou za celou dobu životnosti stavby vyšší než investice samotná. Volba kvalitních a inovativních stavebních materiálů a systémů již v projekční fázi je tedy klíčová. Klasickým příkladem jsou náklady na energii v případě kvalitních tepelných izolací nebo izolačních skel, a to paradoxně především v létě, neboť dnes jsou náklady na klimatizaci srovnatelné s náklady na vytápění,“ tvrdí Tomáš Rosák, předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ.
Podle průzkumu narůstá zájem investorů o kvalitu stavebních materiálů používaných na jejich stavbě. U veřejných investic se zadavatelé zajímají o kvalitu materiálů a staveb podle v průměru 75 procent stavebních firem, u privátních investorů pak zvýšený zájem o kvalitu potvrzuje dokonce 89 procent stavebních firem.
Problémem ale může být jejich cena. „Ceny některých stavebních materiálů již delší dobu poměrně výrazně rostou. Obávám se, že tento trend bude pokračovat i nadále. Možná ještě větším problémem ale je, že ani vyšší cena stavebních materiálů nemusí znamenat jistotu jejich včasného dodání na stavbu. Tento problém nastává zejména při podceněné investorské přípravě, kdy je včasné plánování nákupu zdrojů velmi obtížné,“ přidává další úhel pohledu Petr Kašpar, ředitel společnosti POHL cz.
Téměř polovina stavebních firem se navíc u zakázek setkala s požadavkem zákazníků na poskytnutí slevy výměnou za částečnou úhradu nákladů bez dokladu.