Nezvyklý test pro bezpečné létání. Úřad řeší, jak by provoz ohrozil silný laser pro žižkovský vysílač
Testování architektonického laseru. Foto: ÚCL

Posádky tří letadel ohlásily, že laserový paprsek byl zřetelně vidět.
Posádky tří letadel ohlásily, že laserový paprsek byl zřetelně vidět.
1500W laser? Tim by se daly sestřelovat asteroidy ne? 😀
Pro seriózní nasazení ve vojenství se momentálně zkoušejí lasery s výkonem 30-50kW… ve vývoji jsou typy 150-250kW.
Sakra, to máme toho světelného smogu málo?
Světlené znečištění je špatná věc a více než kw laser tuplem. Hloupé umělecké instalace
Když to bude jen dočasná instalace tak proč ne? Teva to udělají hezký…
Třeba místo toho Teva mělo být.
Běželo to tam pár minut, tady se o škodlivosti nedá mluvit. Problém světelného znečištění leží trochu jinde.
To asi jo ale ten test byl pro nasazení na Žižkovském vysílači… tedy uprostřed metropole, poblíž letiště, a skoro určitě ne na minuty ale hodiny až dny…
Vzhledem k tomu, že se už pár oslnění laserem přihodilo, bych výzkum viděl jako přínosný.
To že to testuje Univerzita obrany asi bude důvod, že je to nezajímá jen kvůli diskotéce
To by mě zajímalo co testují. Ohldne tohoto se již dávno testovalo před spuštěním SLR a hlavně LLR. A výsledkem je, ze stanice jsou vybaveny radarem pro zjišťování přítomnosti letadel. Což hlavně v případě LLR dělá nepříjemnosti vzhledem k tomu, že příznivých podmínek a „oken“ k měření laserovými pulsy na Měsíc zas tolik není. A to se dělá ve viditelném spektru. A LLR je třeba v Bavorsku kousek za hranicemi.
Hm, čtu u LLR maximální výkon 1000W, krátké impulzy… takže to co zkoušejí zde je ještě víc že? Sice ne drasticky ale je to víc, a citelně delší dobu. A trochu pochybuju že hodlají použít ten radar pro snímání okolí… nejspíš by jim tu šou dost prodražil.
„a 10 Hz, 100 mJ (<80 pico-second pulse length) section for LLR"
kilowattem se už dá svářet železo, tak možná hodlají dělat dírky do letadel
Jakej musí mít ten svářecí kilowatt fokus? To bude tak desetina milimetru nebo tak něco ne? Tady to bude nejmíň o řád víc, počítám že kromě sítnice oka to nejspíš ani nepopálí pokožku… ale to oko by zamrzelo dost 🙁
Pokud se jedná o kolmy paprsek, tak netusim co chce na tom urad testovat. Posadka paprsek uvidi z dalky, bude na to jednak pripravena, takze nebude prekvapena z bocniho uhlu oslepeni nehrozi a pokud pres to „preleti“ tak to stejne pres podlahu do kabiny nepronikne, max. nejaky odraz, ale trefit se do par centimetroveho proudu svetla bude fakt nahoda. A na priblizeni to mit vliv nebude, neni to ani v ose drahy, ani u bodu rozhodnuti a popravde me jako pilota vic rozciluje pri blizeni OC Cerny Most, v kokpitu tma a cely obchodak blika, sviti a kdyz se clovek… Číst vice »
Vzkaz pro „palce dolů“, když je komentář sofistikovaný, tak to nečtěte! Chápu, že tomu nerozumíte, tak to nečtěte a hodnocení si nechte pro sebe.
Komentář je blbě napsaný, autor neumí vhodně rozdělit věty a pak se v tom člověk ztratí. Trochu pochybuji, že toto psal pilot, neboť ti mívají v komunikaci lepší projev.
tyhle blikátka jsou masakr, obvzvlášt v mlze, úplně mi stačil modrý maják sanitky pár set metrů předemnou a zjistil jsem, že nevidím ani pruhy na dálnici
Hm, a co když nějaký předmět (model, dron, balon…) se solidní odrazivostí (řádu 50%) proletí paprskem… pak může odražený paprsek vrhnout téměř libovolným směrem? Taktéž, jak bude vypadat když laser nasvítí řekněme bouřkový mrak obsahující kroupy/sníh? V takovém případě se nejspíš celý mrak „rozsvítí“ rozptýleným světlem…
Tak někde na Sokolovsku asi není tolik letadel na přiblížení, jako právě u té Prahy… No taky jsem zvědavý, jak to nakonec vyhodnotí. Pravda je, že už na těchto fotkách to vypadá docela efektně. Pokud by to byla jen nějaká dočasná instalace, tak bych se podívat určitě zašel, resp. ono by to asi bylo vidět z různých vyvýšených míst v Praze…
Vzpomínám si, jak v rámci jednoho z prvních ročníků Signal Festivalu, svítil laserový paprsek mezi Staroměstským náměstím a Letnou, také to byla zajímavá podívaná…
Jo to býval signál ještě dobrá akce…