Letecké společnosti Letectví

Nezvyklý spor na evropském nebi. Polský LOT chce zabránit přebarvení letadel Lufthansy

Embraer E195 společnosti LOT. Foto: LOT
Embraer E195 společnosti LOT. Foto: LOT

Polská letecká společnost LOT podala přes svoji právníky námitky proti plánu německé aerolinky Lufthansa registrovat si nové zbarvení letadel u německé obdoby úřadu průmyslového vlastnictví. Důvodem je modrá barva na směrovce, kterou začal jeden z největších evropských leteckých dopravců používat. Podle LOTu teď vypadají letadla německého dopravce podobně, jako jeho.

O sporu informovala jako první polská média, například Gazeta.pl. LOT informaci potvrdil, nechce se k ní ale dál vyjadřovat. Spor je nečekaný i kvůli tomu, že Lufthansa představila nové barvy pro svá letadla už loni a teprve teď ji LOT žaluje, obě aerolinky jsou navíc společně ve Star Alliance.

Embraer E195 společnosti LOT. Foto: Letiště Praha
Embraer E195 společnosti LOT. Foto: Letiště Praha
Nová podoba letadel Lufthansa. Foto: Lufthansa
Nová podoba letadel Lufthansa. Foto: Lufthansa

Obě aerolinky dávno používají ve svém logu na směrovce letadla symbol jeřába. Lufthansa ho dříve používala na žlutém pozadí, po rebrandingu je ale nově na modrém pozadí. Stejně jako má LOT. Ten se domnívá, že by se mohl zákazníkům plést, o jaké letadlo se jedná. Lufthansa pouze konstatovala, že s LOTem o tomto sporu jedná.

Lufthansa používá logo jeřába na letadlech od roku 1918, kdy s ním přišel předchůdce aerolinky Deutsche Luft-Reederei. LOT ho začal používat v roce 1931.

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gororo Tubero

Problém LOT je ten, že jeho letadla opravdu jen vypadají jako od Lufthansy. To je asi tak všechno, co s Lufthansou mají společného:))

Jen tak

nikoli.

minimalne jeste dve veci maji spikecne:

– oba jsou ve star alliance
– oba pouzivaji miles & more

Petr

S Rusy (Aeroflot i „Sibirka“ jsem zažil střemhlavýy let (často přistávají, jak kdyby chtěli vysyoat pumovnici), s Holanďany od KLM projíždění na dvou kolech (klopil zatáčku od „chobotu“ na runway. Lufthansa mi nalila kafe za krk (turbulence, že jsme pokračovali v letu v takové výšce, že byla vidět okna na domech)
Problém mohou mít každé aerolinie, ale když z letadla vyjdou všichni po svých, nezaslouží si pomluvu.

Milan

Někteří diskutující nepochopili, že ve sporu nejde o jeřába, ale o modré pozadí směrovky.

Zdeněk

Přesně tak, lidi na první pohled upoutá stejná barva směrovky, a ne co je na ní za ftáka. Nicméně LOTu moc velké šance na úspěch nedávám.

Pavel

Odporúčam trochu naštudovať podstatu sporu na zahraničných serveroch. Problém začal už v roku 2018, keď si LH group podala návrh na ochrannú známku nie len v Európe ale celosvetovo s kombináciou vyobrazením modrého pozadia a loga žeriava. Ak dobre rozumiem sporu, ktorý rieši patentový úrad príslušného štátu je, zabrániť možnosti LH Group výhradne používať takto zvolenú ochrannú známku v takejto kombinácii. Každý iný subjekt by mal problém s dodržiavaním autorských práv. Podstatou sporu je veľmi široko koncipovaná požiadavka dizajnu ochrannej známky. Ale je to samozrejme riešiteľný právny spor.

malíř

Ještě že se ČSA všas přemalovalo, a díky tomu si ho nikdo s Emirates nesplete. 🙂

Dave

TAROM ma rozhodne väčšiu podobnosť s LOT

Petr

Podle některých zdrojů se LOT chystá TAROM koupit. Když by byl kusem LOTu, tak by podoba loga nebyla na závadu.

Karel

Ach ta čeština… Není to symbol jeřábu ale jeřába aneb není jeřáb jako jeřáb 🙄
Fakt si nemyslím, že je to tak těžké a redaktor by měl umět česky perfektně, aby pak nevznikaly takové nesmysly…

Martin V.

Zajímavé je, jak dlouho tihle jeřábi spolu na nebi létají. Nebo spíš proti sobě, protože německý letí doleva, polský doprava.
https://www.underconsideration.com/brandnew/archives/lufthansa_crane_evolution.png

Martin

Vsiml jsem si, ze v r. 1918 to vice pripomina ptaka, nyni jsou takovi kostrbaty a chce to predstavivost… zvlaste u polskeho…

Martin

Polsky byl casto malovan take doleva, a dlouho jej meli modre na bilem ocasu s polskou vlajkou, ta je v logu patrna i nyni jako cervenobily pruh…

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a0/LOT_DC-2_LOC_matpc_22394u.jpg/1280px-LOT_DC-2_LOC_matpc_22394u.jpg

Martin
Bart

Takhle už jsem se dlouho nezasmál :-)))

G700

Já bych spíš řekl, že teď letadla LOTu vypadají jako letadla Lufthansy :-).

Martin

a pokud to dojde k soudu, tak luftaci byly drive…

Lukáš F.

Logo jeřába měla LH dřív, ale barevnou kombinaci ne.

Martin

Tak samozrejme,… jen je otazka, zda si nektera linka dovoli dat do znaku jeraba, byt by mela jinou barevnou kombinaci, zda by to taktez LOT nebo LH nenapadli…
Loga maji preci jen odlisna, ale i ocas ma jinak resene barvy…
No, myslim, ze je to na dohodu…