umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letectví Letiště

Netradičně proti covid-19. Letiště v Helsinkách využije k odhalení nakažených psy

Pes pro odhalování cestujících nakažených koronavirem. Foto: Finavia
Pes pro odhalování cestujících nakažených koronavirem. Foto: Finavia
Psi mají při vyhledávání nakažených cestujících podle testů téměř stoprocentní úspěšnost.

Provozovatel helsinského letiště Finavia začíná s netradičním způsobem, jak vytipovat nakažené koronavirem. S radnicí ve městě Vantaa, na jehož území letiště leží, se dohodl na nasazení speciálně vycvičených psů.

Letiště a radnice očekávají, že nasazení psů s citlivým čichem pomůže rychleji odhalit cestující, kteří přiletěli do Helsinek nebo se naopak chystají k odletu a jsou nakažení.

„Je to unikátní záležitost na celém světě, žádné letiště ještě něco takového nezkusilo. Může to být další krok k tomu, jak porazit covid-19,“ řekla ředitelka letiště Ulla Lettijeff.

Zkušební testování, které probíhalo s veterinární fakultou helsinské univerzity, odhalilo u psů téměř stoprocentní úspěšnost v detekci viru. Letiště v tiskové zprávě uvedlo, že psi dokáží vir v těle odhalit dokonce i před tím, než se u člověka projeví některé symptomy. To neumí ani laboratorní testy.

Psy pro letiště trénuje společnost Wise Nose. „Psí“ test nebude probíhat přímým kontaktem cestujícího a psa. Lidé, kteří budou testováni, si otřou kůži speciálním tamponem a odloží ho do zvláštní nádoby. K té si pak přičichne pes, který by měl poznat, zda je cestující pozitivní na covid-19. Pokud pes detekuje pozitivní nález, cestující musí na běžný test.

V pilotním provozu bude na letišti nasazeno 16 psů. Na každé směně budou čtyři. „Délka směny bude záviset na psech,“ uvedlo letiště ve zprávě. Psi se zaměří hlavně na cestující ze zahraničí.

 

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
BND 30

Navrhuji : Sníst psy !

Marek Janík

I když žádný psy nemáme?

BND 30

🙂
I když žádný nemáme !

Vnější pozorovatel

Tak už budeme na ty lidi zdravé i nemocné pouštět psy. To jsme to dopracovali s chřipkou.

Zdeněk

Co to melete? Cestující dostane tampón, kterým se otře, a teprve pak ho očichá pes. Pro vás upřesním, neb jste to z článku zjevně nepochopil: pes očichá zvláštní nádobu s tampónem, ne člověka. Takže pouštění psů na lidi můžete klidně pustit z hlavy.

Radek Janata

Psi běžně očuchávají lidi i zavazadla na mnoha letištích na světě. Jde o výbušniny i o převoz čerstvých potravin, což bývá mnohde zakázano.

Thegrid

Snad psi nebudou za chvíli také ve stávce jako francouzští zaměstnanci odběrů.

Radek Janata

Klidně mohou být („Délka směny bude záviset na psech“). Zřejmě psa nelze k takové práci nijak donutit, musí ho to „bavit“.

K.S.

Na druhou stranu psi vycvičíte relativně rychle a můžete jich tak mít dostatek na obměnu, navíc po výcviku už máte v podstatě jenom náklady na granule. Rozhodně je to způsob jak případné testování výrazně zrychlit a možná by se to hodilo vyzkoušet i tady, jinak se nám to za moment položí, což se tedy vlastně děje už teď, pokud je třeba obvolat 17k a obvoláte jen 7k, 10k (https: // 1url. cz/ozDFI) jde na „zásobník“ a tak celé trasování stojí za starou belu. V určitý moment totiž budete ze systému tahat lidi po měsících, což je hloupost. Nevím v čem… Číst vice »

Samo

Na jar sa zachytávalo menej prípadov, lebo sa testovalo oveľa cielenejšie, najmä na ľudí s príznakmi. Keby sa dodnes testovali len príznakoví pacienti (teda ľudia ktorí sú reálne chorí, nie len nakazení), tak Česko má možno 20 percent tých čísel čo vykazuje. Druhá vec je vplyv kolektívnej imunity, ktorá síce nie je preukázaná, ale nie je ani vyvrátená (protilátky vydržia krátko, ale bunková imunita sa prakticky nedá odmerať). S výnimkou Španielska všade vidíme že čím horšie to bolo na jar, tým lepšie zvládajú druhú – či už je to Karviná, Taliansko, alebo tebou spomínané Švédsko. To by naznačovalo že premorovanie… Číst vice »

K.S.

Také bych řekl že to bude někde v tomto. Problém je, myslím, že se k tomu stále bude ještě nějakou dobu přistupovat podle toho z jara, což není dobré. Uvidíme za měsíc jak se pohne smrtnost a další ukazatele, zatím to vypadá že těžký průběh má tak 1-3 %. Pokud se buď zhroutí trasování, což jak jsem říkal se děje, nebo se bude smrtnost stále držet na nízkých číslech, tak je na čase to všechno odpískat. I když na druhou stranu je zase pravda že v našem případě si musíme ještě projít tou částí s tou vysokou.