egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Německý miliardář navýšil podíl v Lufthanse, aby zablokoval státní pomoc

Dálková letadla Lufthansy ve Frankfurtu. Foto: Lufthansa
Dálková letadla Lufthansy ve Frankfurtu. Foto: Lufthansa

Záchranný balíček pro Lufthansu ve výši 9 miliard eur je v ohrožení kvůli jednomu z nejbohatších Němců. Největší akcionář letecké společnosti Heinz-Hermann Thiele, kterému patří například výrobce brzd Knorr-Bremse nebo výrobce kolejové techniky Vossloh, je proti způsobu státní pomoci, který vedení firmy vyjednalo s německou vládou.

Na možný problém upozornila dnes Lufthansa v tiskové zprávě. Odvolává se přitom na dnešní rozhovor s Thielem ve Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), ve které Thiele podmínky balíčku zkritizoval. Podmínkou čerpání balíčku je schválení valnou hromadou, která proběhne příští týden.

Představenstvo Lufthansy nečeká, že se valné hromady zúčastní více jak 50 % akcionářů. Pro schválení balíčku je přitom nutné, aby ho podpořili majitelé dvou třetin akcií, pokud se jí zúčastní méně než 50 % akcionářů. Pokud jich bude hlasovat více, stačí nadpoloviční většina.  To nahrává výrazně Thielemu, který za poslední týdny navýšil svůj podíl z 10 na více než 15,5 %. Akcie Lufthansy se obchodují volně na burze, Thiele je jediným majitelem s podílem více než deset procent. Lufthansa proto vyzvala své akcionáře, aby se valné hromady zúčastnili.

Thiele v rozhovoru pro FAZ uvedl, že navýšil svůj podíl ve firmě jen kvůli tomu, aby dohodu s německým státem zablokoval. Nelíbí se mu především fakt, že stát v Lufthanse získá pětinový podíl.

S ohledem na vyjádření největšího akcionáře považuje představenstvo za možné, že se nepodaří získat pro podporu dvě třetiny hlasů,“ uvedla firma v prohlášení. Pokud se tak stane, firma podle vedení požádá o ochranu před věřiteli podle insolvenčního práva.

Vedení německých aerolinek přistoupilo na podmínky Evropské komise, aby se výměnou za státní pomoc německé vlády vzdalo celkem 24 slotů na letištích ve Frankfurtu a Mnichově. Výměnou za to získá zhruba 9 miliard eur, což je největší státní pomoc aerolinkám v historii. Pomoc musí ještě schválit dozorčí rada, která v týdnu jednání přerušila právě kvůli této podmínce. Tečku za pomocí musí udělat ještě valná hromada.

Německo peníze poskytne přes fond pro hospodářskou stabilizaci WSF. Pomoc zahrnuje majetkovou injekci vlády, která získá v největší německé letecké společnosti podíl 20 procent koupí nových akcií za 300 milionů eur. Bude mít také dvě křesla v představenstvu. Tento podíl by WSF chtěl odprodat do konce roku 2023.

WSF také investuje do Lufthansy 5,7 miliardy eur prostřednictvím tiché účasti, což znamená, že získá kapitál bez hlasovacích práv. Letecká společnost rovněž získá syndikovaný úvěr až tři miliardy eur na tři roky od státní banky KfW a soukromých bank. Součástí pomoci je i podmínka zbavit se 24 slotů na hlavních základnách Lufthansy v Mnichově a Frankfurtu. Rok a půl může sloty převzít pouze nový dopravce na těchto letištích. Pokud žádný této možnosti nevyužije, budou je moci převzít stávající dopravci. Sloty mohou převzít pouze evropští dopravci, kteří sami neobdrželi výraznou státní pomoc.

tagy
17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
beija

Dávám sem pro pobavení, upozorňuji, je to pouze pro otrlé:
https://www.youtube.com/watch?v=99a75wTh72c
(Hitler se dozvídá o uzemění Boeingu MAX 8 u Smartwings)
Zvláště věta „a Vik požádá o dotace“ je velmi aktuální i dnes. 🙂

Peet

To je teda nějaký divný miliardář?! Tak naši miliardáři do svého , čistě svého podniku nechtějí dát ani korunu, nechtějí se ani zaručit svým majetkem a žádají (v první fázi) 900mio Kč.
A ten Německý miliardář nasype SVÉ VLASTNÍ PRACHY do Lufthansy, a to jen proto aby podle zdejších diskutérů o ně přišel.
Není Vám to Vážení fanatici do SW trochu divné? Dáte si koblihu?

Dalibor

Koblihy NEBRAT!!

Y.K.

Hm dlouhý a sžírný komentář, ale tak nějak zcela mimo. Co takhle nečíst jen titulky a důkladně si přečíst článek.
On totiž nedává žádné peníze na provoz firmy (likviditu), on navyšuje svůj podíl na firmě tím že nakupuje akcie (od někoho, kdo je na burze prodal). Firma tím tedy žádné prostředky nezískala (nedošlo k navýšení jmění), jen se změnila váha vlastníků a on teď má větší vliv na rozhodování valné hromady. A Lufthanse bez likvidity hrozí platební neschopností, tedy je otázkou jaké investorské kouzlo za tím čekat.

...

Žádné. Pokud LH zkrachuje, nastoupí místo akcionářů věřitelský výbor a vyrovnání s akcionáři bude ze všech závazků na posledním místě. Prostě riskuje své vlastní peníze a patrně ví, že to LH zvládne i bez státní pomoci.

Y.K.

Tak jistě, předpokládám, že ví co dělá.

Y.K.

Pane jo, že by zrovna Lufthansa nakonec skončila v insolvenci a potřebovala ochranu před věřiteli bych nečekal.

Jiří Kocurek

„Součástí pomoci je i podmínka zbavit se 24 slotů na hlavních základnách Lufthansy v Mnichově a Frankfurtu.“

Nedivím se mu. Součástí první pomoci je to, že se si zlomíte prst. A to jste klavírista.

Jakub

Divím se mu. Možná že ta pomoc pak bude potřeba mnohem větší.

Sitgestravel

Kez by byli akcionati smartwings stejne rozumni a pomoc chudych obcanu CR odmitli. Aha pardon, oni vlastne nemusi na rozdil od Lufthansy splnit zadnou pro ne nevyhodnou podminku, aby pomoc dostali. Hotovost jim dochazela davno pred koronou, chteli navysovat zakladni kapital. Simane je tak snad celosvetove jediny, kdo na cele corona krizi videlal 900 melounu. Tenhle clovek, to je dite stesteny. Myslite, ze kdyz napisu Havlickovi, ze by se mi 900 micu taky hodilo, ze to zaridi?

Jakub

Záleží, co mu ukáže analýza.

Thisway

Minulý rok byly uzemněny MAXy a SW přesto skončily v zisku. Je smutné, že z nedostatku argumentů musíte lhát.

AirFanda

Být v zisku neznamená mít hotovost. Hospodářský výsledek a hotovostní tok jsou dvě naprosto odlišné věci.

beija

Přesně tak.

DrFj

Doporucuji zjistit si, co to znamena byt v zisku. Je uplne jedno, jestli v souvislosti se SW nebo treba Gazpromem, ale hodi se to pro zivot.

beija

Jděte do toho a napište Havlíčkovi o ty melouny. 🙂 A nezapomeňte dostatečně naříkat..

Peeetr

Na Západní frontě karambol 🙂