Dopravci Železnice Železniční průmysl Zprávy

Nejvyšší soud potvrdil vítězství drah nad Stadlerem ve věci pozdní dodávky motoráků

Motorový vůz Stadler RS 1 odjíždí z Mníšku u Liberce do Frýdlantu. Trať Liberec - Černousy by se mohla stát základem pro budoucí rychlejší spojení Prahy a Berlína přes Liberec a Görlitz. Foto: Jan Sůra
Motorový vůz Stadler RS 1 odjíždí z Mníšku u Liberce do Frýdlantu. Trať Liberec - Černousy by se mohla stát základem pro budoucí rychlejší spojení Prahy a Berlína přes Liberec a Görlitz. Foto: Jan Sůra

České dráhy definitivně dotáhly k vítězství jeden ze série sporů se společností Stadler Pankow v kauze pozdní dodávky vlaků pro kraj Vysočina. Nejvyšší soud zamítl dovolání Stadleru a potvrdil nárok drah na pokutu 13,1 milionu plus úroky a příslušenství. Deníku Zdopravy.cz to sdělil mluvčí drah Radek Joklík.

Stadler tahal ve sporu od začátku za kratší konec provazu. Drahám dal nejprve za pravdu obvodní soud a následně i odvolací pražský městský soud. Poté Stadler pokutu zaplatil, skrze dovolání k Nejvyššímu soudu se nicméně domáhal jejího zrušení a vrácení.

Jde pouze o jeden ze série sporů kolem motoráků s obchodním názvem RegioSpider. Dráhy podaly na německého výrobce ze švýcarské skupiny Stadler celkem pět soudních žalob, které se týkají dodávky 33 motorových vlaků z počátku tohoto desetiletí. Vedle Vysočiny vlaky jezdí i v Libereckém kraji.

Zmíněná dodávka vlaků měla hodnotu 1,8 miliardy, dráhy se nyní snaží skrze soudy vymoci pokuty v celkové výši sto milionů korun. Důvodů je více, primárně jde o zpožděná dodání vlaků a potřebných dokumentů nebo o záruční opravy.

Přes úspěch drah u Nejvyššího soudu vede zatím Stadler na body. Vyhrál první malý spor o milion korun loni v květnu u Městského soudu. Milion dráhy žádaly jako náhradu za dodatečné náklady na strojvedoucí, které vznikly údajně vadnou technickou dokumentací. Dráhy proti rozsudku podaly dovolání. Druhý bod si Stadler připsal ve sporu o koeficienty provozuschopnosti na Liberecku, kde dráhy žádaly osm milionů. U pražského obvodního soudu neuspěly a neodvolaly se. Nyní Nejvyšší soud zakončil verdiktem ve prospěch drah zatím největší spor, další dvě žaloby ještě k verdiktu nedospěly.

Pozn. red.: Stav soudních sporů jsme v 17:00 v posledním odstavci upřesnili na základě dodatečných informací od ČD.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
KL
Host
KL

Považuji za pozoruhodné, že ty motoráky jsou v článku popsány tuctem způsobů (obchodní název, fotka, výrobce…) ale není ani jednou uvedena řada. Inu časy se mění.

Radek
Host
Radek

Zaplaťpámbu za podmínky EU dotace. Jinak by to nevymáhali.

Tonda P
Host
Tonda P

Dobré odpoledne,

musím pochválit krásnou ilustrační fotku 🙂 Hned jsem si říkal, že je to focené v Mníšku.

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll