Dopravci Mimořádné události Železnice

Nejvyšší soud potvrdil trest osm let vězení za vydírání železničních dopravců

Lokomotiva 162 v barvách RegioJetu. Foto: Jan Sůra
Lokomotiva 162 v barvách RegioJetu. Foto: Jan Sůra

Nejvyšší soud odmítl dovolání muže, který podle pravomocného rozsudku vydíral soukromé železniční dopravce hrozbou bombového útoku na vlaky. Ondřej Kopetschke si za to má odpykat osm let ve vězení. ČTK to potvrdila Petra Hovorková, mluvčí Městského soudu v Brně, který případ řešil jako první instance. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Kopetschke vydíral podnikatele Radima Jančuru, jeho společnost RegioJet i další dopravní firmu Leo Express. V roce 2016 Kopetschkeho zadrželi jako uprchlého v Hondurasu. Vinu popřel.

Kopetschke podle obžaloby poslal na facebookový profil Leo Expresu text – „Bomba ve vlaku. Do tří z vlaků RegioJet a Leo Express aktuálně se nacházející na území České republiky byl vnesen a aktivován nástražný výbušný systém. Toto není vtip, zařízení exploduje za 180 minut od odeslání této zprávy.“. Požadoval 75 tisíc eur (asi dva miliony korun) vyplacených ve virtuální měně bitcoin. Podle obžaloby posílal také výhrůžné e-maily přímo Jančurovi. V nich požadoval vyplacení několika desítek tisíc eur.

Policie kvůli tomu recidivistu Kopetschkeho začala v roce 2016 stíhat jako uprchlého. Dopadla ho v říjnu stejného roku v Hondurasu.

Obhajoba poukazovala na to, že se nepodařilo najít lidi, kteří se na trestné činnosti údajně podíleli, a není tak jasná míra Kopetschkeho zavinění. „Žádný spolupachatel nebyl znám, tyto osoby nebyly vyslechnuty, jak může soud určit míru zavinění mé osoby? Nelze mne z tohoto zločinu činit odpovědným, ti další lidé páchali tuto činnost i po mém zadržení a oni nebyli zadrženi,“ uvedl ve své závěrečné řeči u odvolacího soudu Kopetschke.

Krajský soud v Brně ale loni v listopadu rozsudek městského soudu potvrdil. Kopetschke byl odsouzen za pokus o vydírání, šíření poplašné zprávy a křivé obvinění.

ČTK

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ulafme

Tak tohle je fakt drsné. Rozhodně netvrdím, že si týpek těch osm let nezaslouží, ale na druhou stranu je třeba přiznat, že ty bomby tam nebyly a mimo škody dopravcům nic závážného nehrozilo.
Porovnejte to se situací, kdy zmrd zabil v Ostravě na přehodu pro chodce ženu, dalšího člověka zmrzačil a to proto, že jel v padesátce přes osmdesát a k tomu telefonoval. Trest: podmínka!!
https://moravskoslezsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/tragicka-nehoda-misto-vezeni-podmineny-trest-20190904.html

Bergham

Škoda dopravců. je zřejmá. Dále je ale potřeba myslet i na škody všech cestujících. Tomu ujel návazný spoj, tamten nestihl jednání. Někdo další třeba letenku. Sice se to dá vyčíslit asi těžko, ale globálně pro ekonomiku ta škoda může být i násobně vyšší, než jen ta vyčíslená dopravcem.
Netvrdím ovšem, že trest za zabití na přechodu je odpovídající. Ten by naopak měl být mnohonásobně vyšší.

Ulafme

Přesně tak jsem svůj příspěvek myslel…

Jiří Kocurek

A následně pod dozorem a nepouštět k vodě. Teda k železnici. Pro jistotu, a obzvlášť v případě, že za tím viděl třídní boj. Takový magor… radši nedomýšlet.

Tomáš

Na tohle téma mám vzpomínku. Při dojezdu do stanice Ostrava Svinov, obestoupil vlak RJ kordón policistů. Všichni museli vystoupit na nástupiště. Prázdný vlak prohledávali policisté se psy. Cestující nenechali cca 50minut opustit nástupiště. Byl jsem tam tehdy s malými dětmi, kteří to ze začátku brali jako bojovku. S přibývajícím časem však děti přestala hra bavit, neboť se nic zajímavého nedělo a navíc byla zima. Vzpomínám si, že těm nejmenším nabízela PČR jisté fólie proti prochladnutí, ale nepustili ani nohu. Nakonec dav z vlaku pouštěli postupně do podchodu, přičemž se musel každý legitimovat. Hysterie ani panika nevznikla, a nikomu se nic… Číst vice »

Bivoj

A měl jste spíš pocit, že je vám pomáháno, nebo ze jste chráněn?

Sinep Anigav

Nejen zavřít, ale i sebrat režijku

Jiří Kocurek

😀 😀

Bivoj

A doživotní ban na http://www.zdopravy.cz !

VRT

Jen 8 let? Dokud to nebude 80, tak to nebe v pořádku..

Jiří Kocurek

Měl by být souzen za každý trestný čin, za každý by mu měla být vyměřena sazba a výše trestu by byla určená součtem za prokázaná provinění. To by mi přišlo fér. Bohužel, tohle právní systém ČR neumožňuje.

VRT

No hlavně jestli mu zakázali psát pod všemi přezdívkami na všechna železniční fóra. A sebrali režijku.

Xander

Je blbej, že se nechal chytit…

Alex

a tvůj fotr, že jí nechal napustit.

Panda

Když už trollíte, tak zkuste být aspoň vtipný…

Tom

V pořádku.