Největší zakázka dánských drah. U Alstomu nakoupí nejméně sto elektrických jednotek

Jednotky Alstom Coradia Stream pro dánské státní dráhy. Foto: DSBJednotky Alstom Coradia Stream pro dánské státní dráhy. Foto: DSB

Nové jednotky nahradí dieselové vlaky.

39 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bjorn

Dánsko bylo donedávna zemí skoro bez elektrické trakce, zato od páry upouštělo už programově v meziválečném období a rozvíjela se motorová trakce na jejímž vrcholu bylo v provozu slavné IC Lyntog – vlajkový produkt DSB a pýcha dánské železniční dopravy. Elektrifikace se vlastně začala řešit až koncem 80.let ( výjimkou byla elektrifikovaná síť příměstských vlaků S-Tog v Kodani) v souvislosti s výstavbou tunelu a mostu mezi Sjaellandem a Fynem. Páteřní trať z Kodaně přes Odense a Fredericii do německého Flensburgu byla elektrifikována do roku 1994, pak dlouho nic a následovala společná elektrifikace Oresundského mostu Kodaň-Malmo. Rozhodnutí o plné elektrifikaci všech… Číst vice »

Libcha

Dánové zároveň staví VRTku na 250(?). Na ni pořídí jiná vozidla, nebo tam prozatím budou jezdit s tímhle dvoustovkou?

Miroslav Zikmund

Odkud kam by jí stavěli ? V zásadě jsou limitováni mostem a tunelem „Nyborg – Korsor“. Jinak je Dánsko „placka“ bez ostrých oblouků, takže těch 200 je postačující rychlost ….

PBK

Na plánované „VRT“ Kodaň – Aalborg je několik úseků projektovaných na max. rychlost 250km/h.

Alibaba

Tak z Kodaně do Ringstedu cca 55 km VRT už mají rozestavěno, ne-li postaveno.
Pak jsem četl, že chtějí zdvojkolejnit (a při tom dělají i přeložky) směrem do Roedby, kde budou dělat tunel pod mořem do Německa.

Martin z topírny

Zase budou mít za zdí lepší jednotky jak tady v české kotlině… 🙂

Pája

Vím, že budu za kacíře, ale nebyla by cesta některé zachovalé dieselové IC 4 odkoupit a nasadit na rychlíky a spěšňáky bez troleje v ČR?

Kubrt

Možná už se to zapomnělo, ale s IC4 měly DSB dost problémů je rozjezdit a ne dlouho poté, co se jim to po letech problémů povedlo, je začaly vyřazovat. Pár jich koupil nějaký rumunský dopravce, nevím, s jakým úspěchem, ale asi není o co stát. Výrobce AnsaldoBreda mezitím změnil majitele (Hitachi Rail Italy), takže nevím, jak moc se daří podpora ze strany výrobce.. Když nějaký secondhand z Dánska, tak IC3 (ty s gumovýma čelama), to jsou úspěšné vlaky, ale vysokopodlažní, takže do budoucna už asi pro ně u nás moc příležitostí nebude. Ale místo 845 je to dost lákavá představa… Číst vice »

Facepalm

Je to Made in Italy a nejsou to ani makaróny, ani mokasíny, čili bych k tomu byl maximálně obezřetný. Každopádně je fakt, že v tom Dánsku to tehdá AnsaldoBreda pořádně „rozchodila“ až poté, co tamní dráhy pohrozily vypovězením kontraktu a vrácením jednotek do továrny. To pomohlo jen částečně, proto už 8 let po uvedení první jednotky do provozu rozjeli vyřazování s tím, že poslední mají jít do kopru v roce 2024.

Nicméně mne napadá ošklivá a zlá myšlenka, že by si to mohly koupit Český dráhy a nechat to opravit v Šumperku. 🙂

Facepalm

Jinak ty IC3 jsou opravdu tak hnusný, až se mi líběj. Mohla by jich pár dovejzt Arriva, spoustu diskutujících by tu trefil šlak :).

Kubrt

IC3 jsou nejen krásné a osobité, ale i svižné a pohodlné 🙂

Pája

Italské opravdu ne. V tom případě tedy IC 3. Používané, udržované, zachovalé kusy s dobrou akcelerací. Umím si je představit třeba i na Liberec a nebo Bystřici pod Hostýnem, příkladů je hodně. Bohemizace něco stojí a trvá, ale výroba nových vlaků taky a čas běží.

Miroslav Zikmund

A co byste tam chtěl bohemizovat ? Maximálně dodat tuzemskou mobilní část „VZ“, pokud už nemají Mirel …
Papíry EBA mají taky, tudíž ani náš DU by neměl co schvalovat ….

Miroslav Zikmund

Spíše šlak by trefil ty, co se opájejí (ne)luxusem Pendolina … když jsem do té soupravy vlezl poprvé (1992 nebo 1993) tak jsem si připadal jako v jiném světě …

Facepalm

Já narážím na místní zvyk málem se rituálně sebevraždit, kdykoli se na českých kolejích objeví v barvách soukromníka „šrot“ ze západu.

Jinak to IC3 bych si dokázal představit leckde, třeba na Švejcích by se to vyjímalo náramně. 🙂

jkjk

Rumuni nakoupili odvozený typ IC2 a šlapou jim celkem dobře.

Jiří Kocurek

Ne, raději 854! 😀

Pája

Tak jsou v ČR i hlučnější zázraky, 843 je v některých relacích pořád změna k lepšímu. Bohužel.

Miroslav Zikmund

Já bych se spokojil s IC3, o dva levly komfortnější než (ne)luxusní Pendolino) nebo RailJet … Vyráběny od roku 1989, leč stále komfortní cestování ….

Adam H

Předpokládám, že s nástupcem 7Ee/10Ev se do tohoto segmentu pustí i Škoda Transportation. Přece jenom se poptávka ze segmentu do 160 km/h bude spíše přesouvat k 200/230 km/h.

rychlodráha

Ano, takhle se nakupuje. Ne jako u nás v minulosti 7 ks série.
Snad už to pochopili i u nás.

Jaaaa

A pak strukturální vada a jste s celou flotilou v loji.

Diverzifikace má své výhody i nevýhody…

Jiří Kocurek

Ve Výzkumném ústavu šalinovém v Šalingradě přišli nato, že 4kusové série jsou cesta do pekel. Přišli nato tím těžkým způsobem: „Chybu je potřeba zopakovat, abychom měli jistotu, že to opravdu špatný postup“ (Y. Seirawan).

Jiří Kocurek

Ale notak, 4x RT6, 4x VV60LF, 4x K3R a K2T jsou následovány čtveřicí vozů z Plzně.

Facepalm

Domorodý kmeny maj prostě rády pestrost.

MildaIV

Do Olomouce pravděpodobně přesídlil nedávno z Brna.

Jan

Proto mám smlouvu nastavenu tak, že to výrobce nejen opraví, ale uhradí i penále za dobu, kdy jsou vozidla odstavená z provozu. A taky tomu předcházím tak, že si objednávám radši už provozem ověřené stroje od dodavatele, který má nějaké zkušenosti s výrobou. Nakonec z toho dostanu poměrně vyladěný produkt, který se vyrábí v něklika seriích, lze si v případě potřeby domluvit zapůjčení náhrady u jiného provozovatele, namísto atypických maloseriových štěknutí, které mi za pár let neopraví nebo nezmodernizuje ani samotný výrobce.

rychlodráha

Jenže u nás se smlouvy dělaly především tak, aby vyhovovaly výrobci. Ten pak vyvinul a na ČD otestoval „skoro dokonalý stroj“.

Jiří Kocurek

Ale tak se to vždycky dělalo, že o vývoji nové lokomotivy rozhodovala vláda, jestli to výrobci zafinancuje nebo až v příští pětiletce. 🙁

Jaaa

Abyste to nepochopil špatně (jako někteří jiní tady), já nehoruju pro 11 různých typů s podobnou funkcionalitou.

Jenom jsem měl pocit, že by nebylo od věci zmínit i určité zápory. Od nějakého vyššího počtu kusů je vhodné mít třeba dva typy.

Všechno co píšete je sice pěkné, ale neřeší to fakt, že při spoléhání pouze na jeden typ můžete být v mžiku bez byznysu. Bez ohledu na nějaké „finanční kompenzace“, prostě jste bez služby, vaše pověst a tržní podíl prostě mohou skončit. Náhrada totiž nemusí být ihned k dispozici.

Jan

Ano, to chápu. Já taky nejsem pouze pro jeden panevropský produkt ke kterému není alternativa. Tedy v rámci možností nějaká konkurence, ale větší série vozidel, kteří si menší dopravci ideálně objednají společně (typicky třeba městské dopravní podniky). V oblasti lokomotiv třeba Siemens Vectron, Eurosprinter, Bombardier TRAXX.

Miroslav Zikmund

Nepochopili a nikdy nepochopí ….
V Dánsku mají jasno v tom, že se tratě zadrátují, tudíž mají povědomost o tom, jaká je současná turnusová potřeba vozidel, přihodí k tomu provozní zálohu na pravidelnou údržbu + provozní zálohu na neplánované opravy ….
Jenomže v panoptiku neustálých výměn generálních ředitelů / předsedů představenstva, nikoli nepodobných putování apoštolů na pražském orloji nemůžete očekávat takovou velkorysost …

Apollo17

Jenže k tomu je potřeba taková maličkost-tady 65 miliard Kč.Když je máte, nebo Vám je někdo půjčí, není problém. 🙂

rychlodráha

Peníze u nás nejsou problém. Pendolino, E109, …

Jiří Kocurek

Už ČSSD zaplatila za právní služby okolo Lidového Domu? Zdroje prý jsou.

Apollo17

Škoda, že jste nedělal poradce Leošovi. Místo 5 Stadlerů si jich měl objednat 50 a ušetřil by. Pendolín je u nás jen 7, protože na víc nebyly peníze..

Samo

A vy si myslíte že veľa menších sérií je lacnejších ako jedna veľká?

Apollo17

To si nemyslím.Ale objednat si můžu jen takovou sérii vlaků, na jakou mám financování.