z prahy

Nejstarší A380 nikdo nechce, majitelé je rozeberou na náhradní díly

Letadlo A380 v barvách Singapore Airlines. Foto: Singapore AirlinesLetadlo A380 v barvách Singapore Airlines. Foto: Singapore Airlines

První dva Airbusy A380, které létaly v komerčním provozu, už nevzlétnou. Jejich majitel, německá skupina Dr. Peters Group, vzdala hledání

První dva Airbusy A380, které létaly v komerčním provozu, už nevzlétnou. Jejich majitel, německá skupina Dr. Peters Group, vzdala hledání nových majitelů a rozebere je na součástky.

Firma to oznámila dnes v tiskové zprávě. Vedení firmy navrhne na valné hromadě na sklonku června, aby se letadlo rozebralo a díly z nich se prodaly. „Po dlouhých a intenzivních jednáních s různými dopravci, například British Airways, Hi Fly a Iran Air jsme se rozhodli prodat díly z letadla a tento postup doporučíme majitelům firmy,“ uvedla firma v prohlášení. Podle nich jednání o novém pronájmu či prodeji letadel nevedla k přijatelnému výsledku.

Jde o letadla, která létala pro Singapore Airlines. Ty byly první aerolinkou, která je zařadila do komerčního provozu. Po deseti letech se aerolinka rozhodla letadla vrátit majiteli.

Pro demontáž letadla se spojí s firmou VAS Aero Services, prodej na díly má přinést zhruba 45 milionů dolarů za každé letadlo. Firma věří, že bude po dílech velká poptávka od stávajících provozovatelů těchto letadel. Emirates například už začaly s výměnou podvozků. Motory zatím zůstanou firmě, prodat je chce na konci roku 2020.

Dr. Peters očekává, že nakonec se investice ve fondu, která obě letadla vlastní, zhodnotí na 145 – 155 % vložené částky.

Oznámení majitelů dvou letadel jsou další ránou pro Airbus. Tomu se zatím nepodařilo přesvědčit pro nákup letadel tolik zákazníků, jak plánoval, výrobu drží nad vodou Emirates. Airbus ale stále věří, že čas těchto letadel přijde s tím, jak bude čím dál větší problém s nedostatečnou kapacitou na hlavních letištích.

Letadla jsou od loňského podzimu uskladněná na francouzském letišti u Tarbes. Jiné použité A380 ale mají ještě vzlétnout. Portugalský dopravce Hi Fly má převzít jedno letadlo letos od leasingové firmy Doric, druhé příští rok.

Tagy A380 Dr. Peters Group Singapore Airlines
6 komentářů