egoe-plus
Letectví Letiště

Nejlevnější restaurace na pražském letišti dočasně zavírá, čeká ji rekonstrukce i nové jméno

Vizualizace Restaurace Runway. Foto: Letiště Praha
Vizualizace Restaurace Runway. Foto: Letiště Praha

Letiště Praha od dnešního dne dočasně uzavřelo restauraci Praha, která je kromě fast-foodových řetězců jediným místem, kde se cena za jídlo a pití pohybuje na běžné cenové úrovni. Důvodem je její rekonstrukce.

Samoobslužná restaurace přístupná z veřejné i neveřejné části láká dlouhodobě na ceny jídel kolem stokoruny, což je v jiných restauracích na letišti prakticky nedostižná meta. Ve veřejné části bývá navíc přes léto otevřená terasa s výhledem na plochu.

Podle mluvčí Letiště Praha Kateřiny Pavlíkové dojde k renovaci restaurace. „Je předběžně naplánována na čtyři měsíce, přinese nové moderní a stylové prostředí a zvýší úroveň gastronomických služeb na Letišti Václava Havla Praha,“ řekla Pavlíková. Podle ní se také po rekonstrukci rozšíří nabídka studených pokrmů a dojde ke zrychlení odbavení zákazníků.

Nový bude i samotný název restaurace – Restaurace Runway. Během rekonstrukce letištní restaurace jsou na Letišti Václava Havla Praha na Terminálu 1 cestujícím k dispozici všechna ostatní bistra, kavárny, restaurace či fastfoody.

42 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Přemek

Praha je název zámý všem a evokuje destinaci. Runway je název znalý snad také všem, ale evokuje pouze epizodní čas vzletu a přistání. Blba, který tohle přejmenování má na svědomí, bych pověsil, víte za co a víte kam. Přemíra nenadějných sydentů marketingu plodí nenadějnou realitu…

Přemek

„…studentů…“, omluva, to je z hladu.

Zbyněk

Kdo vymyslel ten nový název? Zase zmizí z letiště jeden už z mála českých názvů. Nový název je opět jako další poplatný době.

Marťas

No, jenže český název „Restaurace Vzletová a přistávací dráha“ by byl hodně dlouhý.

Rossec

Dalo by se to zkrátit na Vé-pé-déčko.

Zbyněk

Co takhle nechat název stejný?

René Krejcárek

Na letišti jsou dvě vyhlídkové terasy ? Cože ?

GPGP

Ano, jedna u té restaurace a druhá nad prodejnou Billa 🙂

Petr

Já osobně bych se spíše věnoval urychle rozšíření kapacity letiště, zejména na terminálu jedna je už 4 hodiny po půlnoci. Já vím, že se připravuje,plánuje,renovuje..bude se i budovat?

Jen tak

podekuj politikum, urednikum a dalsim…

… kvuli tomu prece bezne rekonstrukce a inovace nezastavi.

MartinS.

Proto se začne v březnu na T1 předělávat třídírna zavazadel. Někde se začít musí.

m@rtin

Dokud nebude hotova COV, tak se letiste nemuze rozsirovat

Bob

Letiště na takovou velkou akci nemá teď peníze, z příkazu Babiše musí odvádět více do státního rozpočtu a investice odložit.

Jen tak

spojujes dve nesouvisejici veci.

Marek

Restaurace super. A kdy se letiště zbaví směnáren, které hned u pásů s kufry okrádají turisty, kteří právě přistáli? Kurz 18 Kč/EUR mě před týdnem fakt dostal. A neargumentuje mi, že to je svobodné podnikání. Tohle je čistokrevná zlodějina.

Jen tak

zlodejina? jak to muze byt zlodejina? nuti nekdo nekoho tam ty penize menit?

nicmenr byt by tam vsak nemely… uplne pozitivni reklamu praze to fakt nedela.

Frank Drabin

Proč vůbec Letiště pronajímá takové společnosti prostory k obchodní činnosti?

Jen tak

no, nejspis proto, ze jim zaplatili nejvic.

PetrM

aby pak Letiště Praha mohlo po celém letišti rozmístit malé billboardy s oficiálním kurzem ČNB… schizofrenie jak sviňa

Roiman4

Ty jsou na příletu T2 pokud přijedeš autobusem, tak tam občas stojí cedule s kurzem ČNB 😉 Ale je to fakt malá cedule, takže pokud jdeš na eskalátor, tak si toho prakticky nevšimneš.
Přes T1 přílety nechodím, tak nevím.

René Krejcárek

A proč by tam být neměly ? Je to jejich věc a věc zákazníků jestli to budou akceptovat, ikdyby bylo směňovaly jedno euro za jednu korunu, rozhodující jestli ten turista na to přistoupí nebo ne. Přece už nežijeme v socialistické diktatuře, která diktovala co se smí prodávat, za jakou cenu a kolik má být marže. Avšak je pravda, že zákony z Brusselu nás vrací do socialistické diktatury ale s takovou v Česku nikdy nevybudujeme demokratický tržní kapitalismus, díky kterému jsme v roce 1989 cinkali klíči.

Y.K.

Hmmm. Tržní kapitalismus bude, když bude moc být na letišti 5 značek směnáren a turista si vybere tu s nejlepší cenou. Takhle je tam rozlezlý jediný brand nabízející jakési fufniky o kterých ve světě málokdo slyšel, natož aby věděl jakou mají hodnotu. Základem trhu je výběr a konkurence.

SaulGoodman

Svobodné podnikání to je, nikdo ty lidi nenutí si ty peníze měnit a neokrádá je.

Nicméně je to strašná vizitka pro Prahu, stejně jako obdobné instituce v centru. Mnohem lepší by bylo tam prostě umístit bankomaty, z kterých si každý může vybrat za nějaký více či méně přiměřený kurz v závislosti na bance. Nikdy jsem to v zahraničí jinak nedělal, směnárny jsou téměř vždy zárukou totálně nevýhodného obchodu.

Letiště může bezpochyby v další soutěži na pronajmutí prostor stanovit takové podmínky, aby tam směnárny nebyly. Otázka však je, jestli se vedení takovým směrem chce vydat.

René Krejcárek

Mně směnárny nevadí, osobně bych byl pro větší liberalizaci směnárem, osobně se mi příčí snaha některých socialistů v hnutí ANO, bude líp odbourat zákonem možnost pro směnárníky aby si účtovali poplatek a celkově tak omezovali jejich podnikání. Ať si hnutí ANO ve vládě prosadí zákonem, státem garantované směnáry, ty budou státní budou socialistické třebas, a vedle toho soukromé směnárny, které budou si samy rozhodovat bez vlivu státu. Nevidím nic špatnýho na tom, aby si soukromý směnárník účtoval třeba 10 €uro jako poplatek za nákup valut do 100 €uro a nebo turistům prodával Eura třebas za 4,- Kč s poplatkem 5… Číst vice »

Y.K.

Rušení jakého poplatku? Směnárny si žádný poplatek účtovat nesmí pradávno a přesto je to neomezuje v podnikání, zisk mají ve směnném kurzu. Největší problém je, že čím horší kurz směnárna má, tím více se snaží to zamaskovat a klienty oblbnout matoucími či přímo nepravdivými informacemi. Pokud bude mít na vchodu velkým písmem 1 EUR = 15 Kč, nemám s tím nejmenší problém. Pokud tam má aktuální kurzy ČNB, které s jejich ceníkem nemají nic společného je to vexsláctví, snaha napálit lidi, okrást je a ne jim dá nabídku a nechat jim čistou volbu. Snahou je jejich volbu přiohnout, manipulacemi s… Číst vice »

Jen tak

už dlouho jsem neviděl směnárnu, která by měla na dveřích kurz čnb, a měnila za svůj. ona to snad nějaká dělá?

bohyn

Po Praze mají běžně směnárny vyvěšené kurzy kdo ví čeho, možná ČNB, možná si to cucaj z prstu a k tomu drobnou poznámku, že nejde o kurzovní lístek. Vedle je pak méně nápadná cedule s kurzem (výrazně horším). Na tomhle videu https://www.youtube.com/watch?v=gd77Fs7UEic jedna taková je, nechce se mi ted hledat to kde je toho víc.

Jen tak

a mimochodem … kurz meny neni zadne zavazne cislo. je to jen cislo vyhlasene danym obchodnikem / bankou.

takze vskutku neni duvod, aby ho kdokoli jakkoli “reguloval”. je to vec nabidky a poptavky.

Kajman

Je to zneužití neznalosti cizinců, kteří nemají šajn o tom, kolik těch našich fufní mají za civilizovanou měnu dostat. Takže ano, je to zlodějina, a nic na tom nemění fakt, že je legální.

Jen tak

tak ale to je problém těch cizinců, ne?

Y.K.

Já bych to přirovnal k restauraci. Turista jde do drahé restaurace. Na menu jsou pálky, že se oči protočí OK, je to volba, může to stát za to. Věděl do čeho jde. Pak je restaurace kde má ceny normální, ale na účtu jsou ceny poněkud jinak s tím, že se ukáže, že tuhle bylo něco s něčím propojené, tyhle ceny jsou platné jen když vypijete 20 piv (písmem velikosti 2 někde vzadu) a nestačíte se divit. A zakrývání skutečných úmyslů je podvádění. Pochopitelně to není problém jen Prahy, ale řada směnáren se aktivně snaží „hejly“ napálit. Není to zase až… Číst vice »

Jen tak

tady ale nikdo neřeší způsob informací .. pokud si pročteš reakce místních „regulátorů“ … tak oni prostě ten kurz označují za zlodějský, bez ohledu na to, jestli je komunikován v pořádku.

Radim

Zjistit kurzu CZK je otazka minuty. Staci vytahnout pred smenarnou mobil a najit kurz. Jestli toho cizinec neni schopen pak si oskubat zaslouzi.

René Krejcárek

Výborně 🙂

René Krejcárek

Jak to můžete říci ? Žijeme ve svobodné tržní společnosti, kde si každý prodejce může diktovat svou cenu, nastavovat marži, a kvalitu poskytovaných služeb jak se mu zlíbí, od toho je zákazník jestli určí, zda to bude prodejci tolerováno nebo nebude. Nelíbí se mi novodobé socialistické manýry, které zaplevelují právní řád ochranou spotřebitele.

GPGP

Až vám bude 90 let a zazvoní u vás šmejdi, ještě budete moc rád za ochranu spotřebitele 🙂

Jen tak

🙂

me by zajimale reakce místních „regulátorů“, kdyby jim nekdo zacal regulovat přístup na internet… např. s odůvodněním, že na nem tráví moc času.

to by bylo ryku.

Nekdo

Tobe by byli na miste regulovat jakoukoliv interakci s jedinci druhu Homo Sapiens…

Y.K.

Pořád tady mícháte zcela nesouvisející věci. Obchodník si může stanovit jakou chce cenu, ale nesmí manipulovat s
informacemi o ceně. Na udržování pořádku není nic socialistického, je to ochrana před tím, aby šmejdi systém nerozvrátili a nezlikvidovali poctivou konkurenci, která deklaruje ceny férově.

Jen tak

to je naprosto v pořádku. tohle nikdo nezpochybnuje. a tak to má být.

ale to jsi špatně pochopil místní regulátoři – ti neřeší, jestli je kurz zveřejněn správně, nebo ne – ti šmahem označují za zlodějinu jakýkoli kurz, který se víc , jak o desetník odlišuje od kurzu čnb.

GPGP

Když jsou lidé hloupí a líní si cokoliv zjistit, tak s tím nic neuděláme.
Třeba v Izraeli je to to samé.
V době internetu si o ČR mohou zjistit cokoliv, a je to jen jejich chyba.
Stejně to platí o cenách Taxi kdekoliv ve světě.
50% ceny je cca. přes apky, jinak je to 100%.
Dnes jde přes net zjistit v jaké zemi jezdí Uber, Careem nebo Grab.

Gajda

Která ovšem funguje běžně po Evropě doplněna i o nebankovní bankomaty se super kurzem