Letecké společnosti Letectví

Nejbarevnější A380. Japonské ANA převzaly první letadlo s želvami na trupu

Airbus A380 v barvách All Nippon Airways. Foto: Airbus
Airbus A380 v barvách All Nippon Airways. Foto: Airbus

Japonská společnost All Nippon Airways (ANA) se dnes stala patnáctou aerolinkou, která má ve své flotile největší osobní letadlo světa Airbus A380.

Na slavnostním ceremoniálu v Toulouse převzal dopravce první ze tří letadel, které aerolinka nasadí na jedinou linku: z letiště Narita v Tokiu do hlavního města Havajských ostrovů Honolulu.

Všechny tři airbusy budou mít na trupu letadla obrazy karety obrovské, které jsou jedním ze symbolů Havajských ostrovů. ANA si objednaly celkem tři Airbusy A380, další stroje budou mít na trupu rovněž želvy: po modré barvě ještě zelené a oranžové. Design nátěru vzešel ze soutěže, kterou aerolinky uspořádaly. Vítěz Chihiro Masuoka z Tokia přišel s obrazy karety obrovské.

Nová A380 pro ANA pojme celkem 520 lidí. Horní paluba je pro první třídu (8 míst), byznys třídu (56) a economy premium (73), spodní pro 383 cestujících v ekonomické třídě. Konfigurace má oslovit i rodiny s malými dětmi. V ekonomické třídě nabídne 60 míst, které dopravce označuje jako gauč. Půjde o tři až čtyři místa vedle sebe, u kterých půjde sedačka rozložit tak, že vznikne vodorovná plocha.

ANA čeká, že takové sedačky využijí zejména rodiny s malými dětmi. Cestující ještě dostanou speciální matraci pro pohodlnější spánek. Mezi dalšími novinkami bude speciální prostor, kde mohou rodiče přebalovat děti nebo se cestující mohou převléci. Bude na spodní palubě úplně vzadu.

Zajímavostí je i nasazování strojů na stejnou linku krátce po sobě: z Tokia poletí do Honolulu druhá A380 55 minut po startu první. Pravidelný provoz začne 24. května.

Po dodání posledního A380 pro ANA zůstane Airbusu už v objednávkách jen výroba těchto letadel pro Emirates. Poté produkce zcela skončí.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Nesoulad

Nejbarevnější A380? Vždyť je celé modré 🙂 Nátěr je rozhodně originální, kreativní a rozmilý, ale považovat letadlo s odstíny modré za nejbarevnější mi nepřijde optimální.

Nesoulad

Já to samozřejmě chápu a do žádné polemiky se nepouštím 🙂 Jen se mi nejeví opisovat letadlo, které z dálky splyne s oblohou, jako nejbarevnější. Důležité jsou želvičky, né barvičky.

Jen tak

V porovnání s „tuctovými“ barvami použitými u ostatních vlastníků (snad s výjimkou Emirates, kde mají hodně různých příležitostných polepů) je to vskutku nejbarevnější.

Tom

Originální barevnou kombinaci z různých odstínů šedé/stříbrné barvy v kombinaci s tmavě oranžovou používají na své A380 Etihad Airways. To taky vypadá velmi impozantně. Ale je to takové tmavší, kdežto tady ty odstíny modré jsou takové svěží, fresh. Zkrátka vydařený nátěr a perfektní nápad.

Marek Sourak

ANA se mi líbí těmihle netradičními nátěry.