Návrat cestujících na stav před pandemií. První velká evropská letiště hlásí lepší čísla než v roce 2019

Přistávající letadlo. Foto: London HeathrowPřistávající letadlo. Foto: London Heathrow

Letiště očekávají další růst díky obnovování dálkových letů.

Letový provoz v Evropě se dál vrací na úroveň běžnou před pandemií. První velká evropská letiště dokonce ohlásila už za leden lepší výsledky v ukazateli počtu přepravených cestujících než v roce v 2020, kdy omezení dopravy začínalo. Jsou dokonce i lepší než v roce 2019, kdy ještě nikdo netušil o tom, jaký propad nastane.

Jedno z největších evropských letišť Heathrow v Londýně dnes uvedlo, že v lednu odbavilo 5,4 milionu cestujících, nejvíce od ledna roku 2020. Letiště současně uvedlo, že se podařilo překonat řadu problémů souvisejících s nedostatkem personálu. „V lednu 98 % cestujících prošlo bezpečnostní kontrolou do deseti minut,“ uvedlo letiště. Vedení letiště zůstává ohledně dalšího vývoje optimistické, především díky obnovení letů do Číny.

Návrat před covid hlásí i španělská letiště. Jejich provozovatel, společnost AENA, odbavila za leden o 2,1 % více pasažérů než v lednu roku 2019. Španělsko už loni patřilo k zemím, kde se počty cestujících zotavily nejrychleji v celé Evropě.

Nejvytíženějším letištěm bylo mezinárodní letiště Adolfa Suáreze, Madrid – Barajas. V lednu letištěm prošly čtyři miliony cestujících, o 1,1 procenta více než v lednu 2019.

Podle posledních dat Eurocontrolu je počet letů v Evropě na úrovni 86 % roku 2019.

Tagy LHR obnovení provozu po pandemii koronaviru
2 komentáře