Nafta u Tank ONO během osmi dnů zlevnila o tři koruny, celostátní průměr klesá pomaleji

Čerpací stanice Tank-Ono. Foto: Tank-OnoČerpací stanice Tank-Ono. Foto: Tank-Ono

Data ukazují nadprůměrné marže u nafty, vzhledem k vývoji cen ropy lze očekávat další zlevnění tankování.

Většina čerpacích stanic v Česku si i nadále drží nadprůměrnou marži u cen nafty. Ukazuje to průměrná cena uváděná společností CCS v porovnání s cenami u sítě čerpacích stanic Tank ONO. Ta dnes znovu zlevnila o korunu jak naftu, tak benzín.

Zatímco Tank ONO během osmi dnů snížilo cenu litru nafty z 41,90 Kč na 38,90 Kč, průměr za všechny čerpací stanice podle CCS klesá podstatně pomaleji. Nafta zlevnila za týden o 1,89 Kč na 43,07 Kč za litr.

U benzínu rozdíly mezi Tank ONO a zbytkem nejsou tak výrazné: Tank ONO aktuálně prodává litr za 37,90 Kč, průměr CCS je 40,62 Kč. V případě nafty je rozdíl v marži ještě zvýrazněn tím, že platí stále snížená sazba spotřební daně

Podle Borise Tomčiaka ze společnosti Finlord budou ceny pohonných hmot dál klesat. Cena ropy Brent se propadla na 85 dolarů za barel, přičemž na počátku měsíce byla cena o 10 dolarů vyšší. „Také pokračuje pokles velkoobchodních marží na celém evropském trhu. U benzínu jsou už jenom o málo vyšší oproti dlouhodobému průměru. Zlevňování pohonných hmot bude pokračovat. Do konce listopadu by cena nafty měla poklesnout o dalších 1,8 Kč za litr. U benzínu očekáváme pokles ceny o přibližně 1 Kč za litr,“ dodal Tomčiak.

Od 5. prosince začne platit embargo EU na dovoz ropy a ropných produktů pomocí tankerů z Ruska. „Poslední informace ukazují, že evropským rafineriím se daří získávat ropu z jiných oblastí, a to především z USA, oblasti Perského zálivu či z Jižní Ameriky. Nicméně u nafty mohou na přelomu let nastat problémy se zásobováním,“ dodal Tomčiak.

Tagy ceny PHM ceny pohonných hmot
70 komentářů