Nadzvukové letadlo společnosti Boom získalo nový vzhled, Overture bude mít čtyři motory
Nová verze letadla Overture. Foto: Boom

Přepracovaný projekt je o 20 % efektivnější, motory mají certifikaci na udržitelná paliva.
Přepracovaný projekt je o 20 % efektivnější, motory mají certifikaci na udržitelná paliva.
Mně přijde hrozně smutné, že místo pochvaly či obdivu nebo dokonce vášně pro něco nového, krásného, elegantního a rychlého se člověk i na serveru pro dopravní nadšence dočte v diskusi převážně ekologické a luddistické žvásty.
Fakt je něco špatně s dnešní společností.
Panu šéfredaktorovi moc díky za články o novinkách, čtu je tu mnohem radši než muzejní historky.
Člověk by řekl, že za 10 let bude mít lidstvo jiné problémy, než jak spálit 4x víc fosilního paliva za stejnou službu.
Chtělo by to více filtrovat PR tón bezbřehé pozitivity původní tiskovky. 🙂 Protože v tom nenápadně maskují několik již vzešlých problémů a stále neváhají metat ničím (reálnými zkouškami) nepodložené předpoklady (ticho a tak). Problém No 1 – nemožnost létat nadzvukově nad pevninou to docela zabíjí. Zabíjelo to Concorde, přiškrtí to každý jiný nadzvukový projekt. Sonický třesk je prostě problém. A to brutálně zhorší ekonomiku takového létání, to letadlo nebude až tak efektivní, ale mohlo tam být rychle. Jestli poletí nad pevninou „pomalu“ tak to zhorší všechna čísla. Problém No 2 – 4 motory naznačují že nemají nic adekvátního s dostatečným… Číst vice »
Taky mi přijde, že motory Olympus z Concorde byly uz v té době kus umění a od té doby v podstatě nikdo nic lepsiho nevymyslel. Leda tam narvat motory z SR-71 BlackBird
Tak i současné motory jsou kus umění, ale nejdou použít pro nadzvukový let. 🙂 Olympusy s přídavným spalováním strašně žerou a ten hluk, kdy se třásla půlka Londýna, to už dnes neprojde. 🙂 A vojenské motory nejsou vhodné pro civilní použití (bez případného zásadního předělání). Jsem na to fakt zvědav, protože to je dost klíčová část projektu, motory jsou drahé, vývoj trvá…
Největší problém těchto letadel je stejně v tom, že ty cca. 3 ušetřené hodiny nejsou zas tak moc, když to porovnáte s komfortem, který za tu cenu dostanete. Tzn. když už platím letenku v BC, tak chci mít polohovatelné sedadlo apod. Ty ušetřené 3 hodiny na 7-8h transatlantických letech jsou téměř nic neznamenající, hlavně při příletu ve špičce na letiště jako je Atlanta, JFK, … Stejně strávíte na imigračním 2 h jak nic.
Ale ty 2h na imigračním strávíte, ať už letíte čímkoliv. Takže ušetřené 3h jsou pořád 3h.
navic si dovedu predstavit, ze hypoteticti klienti tohoto budou mit prednostni imigracni apod
To ano, myslel jsem to tak, že když přistanete mimo špičku v normálním letadle o pár hodin později a ve špičku v tomto o pár hodin dříve, tak to stejně vyjde nastejno.
Jenže teď trávíte ty “hodiny” na imigračním protože všechny lety z Evropy, případně z Asie, vyráží víceméně najednou a pak se na letištích potkávají cestující několika společností najednou. Navíc jde o stovky cestujících na letadlo. Takhle by mohl fungovat let který vyráží o dvě hodiny později, ale stejně dorazí první a předběhne tím frontu už ve vzduchu. Navíc jen pár desítek pasažérů.
26 milionů hodin simulací za 5 let vývoje → při non-stop simulování by museli jet cca 600 simulací souběžně. Hmm….
Simulace se dají zrychlit…
Boom tyto informace uvádí v tiskové zprávě.
To není vůbec nereálné.
Mě to připadá, že celý projekt vedou markeťáci a designéři, co vytváří pěkné vizualizace pro investory a teď najednou přišli na to, že vývoj skutečného letadla asi nebude tak jednoduchý.
Když to tak funguje Muskovi (viz třeba Cybertruck či tahač Tesla Semi a to nemluvím ani o hyperloopu a podobných nesmyslech), tak proč by to nefungovalo u letadel? Fake it till you make it… a když to nevyjde, tak zbalíš prachy a utečeš, abys nedopadl jak Elisabeth Holmes…
Teď ještě aby někdo přišel s nadzvukovým letadlem na elektrický pohon. Jak to tak pozoruju, asi se brzy dočkáme…
Ale zase … proč ne.
Možná jde nadzvukové rychlosti dosáhnout i bez pohonu* (zcela ekologicky), jen při tomu budete rychle ztrácet výšku.
*ale upřímně si nejsem jistý jestli to jde – jaká je terminální rychlost letadla
Nadzvukovou rychlost lze dosáhnout i volným pádem lidského těla. Viz např.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Voln%C3%BD_p%C3%A1d#Voln%C3%BD_p%C3%A1d_lidsk%C3%A9ho_t%C4%9Bla_v_zemsk%C3%A9_atmosf%C3%A9%C5%99e
Tedy nevidím důvod proč by nadzvuková rychlost nemohla být dosažená i volným pádem letadla. 😉
Všem se omlouvám za trochu OT.
Elon Musk něco takového vymyslel už dávno, ale ještě neměl čas vyrenderovat své 3D modely a animace… 😉
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/elektricka-letadla-bych-mohl-pohanet-do-tri-let-rika-sef-tesly-117612?amp=1
Tam ale o nadzvukovém letu není ani slovo. Ani o letu dálkovém.
Zrovna Elonovi bych se neposmíval, dokázal toho hodně. Kdo jiný má znoupoužitelný první raketový stupeň schopný přistát na plovoucí plošině v moři. Že se nepochlubili…
Právě že je třeba se mu smát. Vyšlo mu jen to kde převzal již existující firmu a využil již existující technologie (tj. SpaceX a částečně i Tesla) a to z velké části jen díky státním dotacím. Znovupoužitelnost není nic co by předtím neexistovalo (viz třeba Space Shuttle). Naopak ale má plnou hubu věcí o kterých slibuje že budou za 3 roky už asi 10 let. Tahač Tesla Semi či cybertruck jsou jen špička ledovce – pak tu máme absolutně scifi věci jako třeba jeho plány na kolonii na Marsu, hyperloop nebo mezikontinentální dopravu pasažérů pomocí suborbitálních letů starship (která zatím… Číst vice »
Tohle jako ještě někdo baští?
Když baští Hyperloop freight a Nevomo, tak se najdou i tací, kteří baští i toto.
Od předávání zpráv jsou tady běhající chlapci, dozvěděl se Graham Bell.
Tak tohle jsem nikdy neslyšel, ale je to opravdu brilantní. 🙂 díky…
Neměl to v konzervativní Británii lehké.
To je krásné, ale asi nikdo nepochybuje, že lze postavit nadzvukový letoun. Nicméně PR tlakem tichý a ekonomický průlomový a FAA schválený zázrak pro civilní dopravu nevznikne, k tomu je od modelů a vizualizací v počítači hóódně dlouhá cesta (trnitá, drahá a plná překvapení). 🙂