egoe-plus
Letectví

Na „starou“ Ruzyni přiletí 20 historických letounů

Kokpit Let L-200D Morava. Foto: VargaA / Wikimedia Commons
Kokpit Let L-200D Morava. Foto: VargaA / Wikimedia Commons

Dnes dopoledne by mělo na pražské „staré letiště“ v Ruzyni přiletět přibližně 20 historických letadel. Mezi stroji bude řada československých letadel typu Sokol M-1D, Aero Ae 145 nebo L-200 Morava, ale i zahraniční letouny North American T-6 Texan (Harvard) anebo DHC-2 Beaver. Vyplývá to z informací organizátorů. Přílet letadel však podle nich bude záviset na aktuálních povětrnostních podmínkách.

Přílet letadel je součástí vzpomínkové akce k výročí 75 let od návratu československých letců z Velké Británie na pražské ruzyňské letiště. Letci přilétávali sice postupně již od konce války v Evropě, ale 13. srpna se na slavnostně vyzdobené letiště vrátilo celkem 54 pilotů Československého stíhacího křídla s letadly Supermarine Spitfire LF Mk.IXE v čele s jejich velitelem Jaroslavem Hlaďem. Jedno z těchto stíhacích letadel je dosud vystaveno v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze.

Z přibližně 2 400 Čechoslováků a Čechoslovaček, kteří sloužili v britském Královském letectvu, jich za druhé světové války zahynulo skoro 500. Po nástupu komunistů k moci v únoru 1948 byli mnozí z nich z politických důvodů perzekuováni, vězněni, či jinak omezováni na svobodě a lidských právech.

V rámci oslav proběhne také pietní akt u dvou památníků obětí druhé světové války z řad letců i zaměstnanců letiště ve veřejném prostoru před Terminálem 4. Jeho začátek je naplánovaný na 11:00. Při této příležitosti připravilo Národní technické muzeum a Letiště Praha také panelovou výstavu fotografií z příletu československých stíhačů na ruzyňské letiště 13. srpna 1945 a jejich slavnostního defilé, které proběhlo 21. srpna 1945 na Staroměstském náměstí v Praze. Veřejnost tuto výstavu bude moci zhlédnout poté od 1. září ve spojovacím koridoru mezi terminály na Letišti Václava Havla Praha. Výstava dostala název „Konečně doma! Finally home!“.

Vzdušné síly Armády ČR přislíbily během akce průlet dvou stíhacích letadel JAS-39 Grippen. Nad letištěm by se také mohlo ukázat české proudové letadlo nové generace Aero L-39NG a dokonce i historický bojový letoun Spitfire Mk.XVI E.

Letiště Praha si výročí připomene i v rámci programu Runway Parku, který nabízí všem návštěvníkům během léta zábavný program přímo na bývalé letištní dráze 22. Právě sedmý prázdninový víkend se i v tomto zábavním parku ponese v duchu letectví a československých letců. Návštěvníci se mohou na letišti těšit na věrnou kopii bojového letounu Supermarine Spitfire, vojenské stany britského Královského letectva, dobové uniformy i ukázku předmětů používaných válečnými piloty. Vojenské zájmové spolky si také připravily přednášku nejen o ikonickém Spitfiru a o životě letců, ale zejména ukázku letecké přípravy bombardérů a stíhačů RAF.

Účast veřejnosti je na vzpomínkové akci v neveřejných prostorách letiště vyloučena. Vstupenky do Runway Parku jsou k dostání online v prodejní síti GoOut.cz či na webových stránkách Letiště Praha.

ČTK

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Od lesa

Dovolím si malou poznámku. Perzekuováni byli již od konce války. Kdyby nebyli, tak ihned po válce přiletěli do Prahy se všemi poctami a ne pokoutně přes Plzeň až za několik měsíců. Zrovna tento týden o tom hovořil v tv Emil Boček. Oni to tady totiž bolševici začali „organizovat“ už na konci války. Jedna s prvních velkých akcí bylo odevzdání Podkarpatské Rusi sovětským soudruhům. Fyzicky k tomu došlo v roce 44, papírově po skončení války, kdy to podepsali socan Fierlinger (který později zorganizoval fúzi socanů s bolševiky) a bolševik Clementis. Únor 48 byl jen oficiálním přiznáním, že tady vládnou s těmi,… Číst vice »

tom

Zavírání, mučení a popravování hrdinů, kteří za svobodu nasazovali život, je odpornou vizitkou komunistických vlastizrádců.

František

Co se vám přihodilo? Proč ze sebe děláte blbce, za vás je určitě nenasazovali.

Tomas

sice nechapu, proc to tom taha sem, ale “tom” … ma pravdu.

a kazdej,kdo to, co se tady mezi 48 a 89 delo, zkousi obhajovat, je uplne stejny komunisticky pra*e.

Jmfjv

Tento názor o Vás hodně vypovídá, ale, upřímně, raději bych se tu dozvěděl něco o dopravě, než o Vašich lidských limitech.

Pe.tr

Všechno je v životě provázáno. Není ani tak důležité čím létali ale proč . Navíc komunista , jeho tolerance a propagace , je absolutní lidské dno .

Aleš

Kdyby byli všichni jako Vy, tak by se za války taky radši něco dověděli o svých hobby, než aby se pletli do politiky. Pak byste se možná ani nenarodil a o dopravě se nic nedozvěděl. Čest a památka hrdinům!

Nekdo

To mozna ne. Ale nasazovali je za slusne, cestne lidi touzici po zivote ve svobode a miru. Ne za hnusne bolsevicke krysy jako Vy, Vasi soudruzi a dalsi jim podobni. Nikdo Vas zde nechce, ani Vas „svetonazor“.