Infrastruktura Silnice

Na Slovensku vybírali poprvé stavitele silnic nejen podle ceny. R2 postaví i Eurovia

Vizualizace rychlostní silnice R2. Foto: NDS
Vizualizace rychlostní silnice R2. Foto: NDS

Národná diaľničná spoločnosť (NDS), slovenská obdoba Ředitelství silnic a dálnic, poprvé vybrala zhotovitele velké zakázky nejen podle ceny. Jedná se o jednu z největších soutěží v zemi za poslední roky na stavbu rychlostní silnice, a to R2 Kriváň – Mýtna. Nabízená cena měla v hodnocení váhu pouze 40 %.

Zakázku získalo sdružení společností Doprastav, Strabag, Eurovia SK a Eurovia CS, NDS za úsek zaplatí 232 milionů eur (zhruba 5,75 miliardy korun). Výběr oznámila NDS na svých stránkách. Soutěž trvala více než rok. Rychlostní silnice by měla být hotová do roku 2024.

Kromě ceny s váhou 40 % se v hodnocení dávaly body ještě za kvalitu týmu odborníků, náklady na provoz a enviromentální hledisko. NDS už dříve uvedla, že od soutěže očekává zvýšení kvality prací za přiměřenou cenu. „NDS si od nového systému hodnocení nabídek slibuje rychlejší a vysoce transparentní soutěžení a především efektivnější a kvalitnější výstavbu jednotlivých úseků,“ uvedla NDS v prohlášení.

Devět kilometrů dlouhá silnice navazuje na úsek R2 Pstruša – Kriváň, pokračovat bude pak úsekem Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce, který se staví.
Nová silnice má převzít tranzitní dopravy ze silnice I/16. Řidiči získají po dokončení souvislé dálniční spojení z Bratislavy do Lučence s výjimkou úseku u Zvolenu. NDS poté plánuje pokračování silnice R2 dál až do Košic.

 

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
liberal shark

Ty woe, někdo objevil parametr cos of ownersip. A že zákon o veřejných zakázkách umožňuje podle něj vybírat dodavatele. Jaký to pokrok !

Aleš

Bude rychleji naše D35 nebo jejich R2, jako paralelní spojení?

Petr Kusavec

Uz je v tendru dalsi usek s tunelem Soroska dl. 4,5 km. Od vyse zmineho useku vsak silnice R2 bude jen v polovicnim profilu. Pardon od Lucence.

Milan

Nase 35 bude urcite drive hotova protoze slovenska R2 se ani vyhledove nepocita jeji dokonceni

Michellini

Slováci mají více dálnic a Rsilnic nez češi /na počet obyvatel/. Je fakt, že při porovníní slovenská a česká ves, tak vyhraje slovenska

thegrid

Slováci vybírali nejen podle ceny ale ipodle zvlnění výsledné vozovky.

Anonym

To si naběhly, zjevně chybělo jedno hlavní kritérium a to kvalita již postavených staveb zmíněných firem a jejich chování při požadavku na reklamaci.

Jiří 3

Záleží taky, jakou má Eurovia reputaci na Slovensku, což jak říkáte, poznáme u případné reklamace.