Na odpočívadlech v Ústeckém kraji nechá ŘSD měsíčně uklidit až 20 tun odpadu

Úklid odpadků na odpočívadlech v Ústeckém kraji. Pramen: ŘSDÚklid odpadků na odpočívadlech v Ústeckém kraji. Pramen: ŘSD

Nepořádek nedělají pouze motoristé, v řadě případů jde o černé skládky. Uklízeči si musejí poradit i s exkrementy a injekčními stříkačkami.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ze silničních odpočívadel v Ústeckém kraji měsíčně uklidí dvě desítky tun odpadu. Oficiálních odstavných ploch je v regionu 31, úklidové čety se ale věnují i místům, kde jsou řidiči kamionů zvyklí trávit povinné přestávky. Jedna z těchto „zvyklostních odpočívek“ je i nedaleko Dolních Zálezel na Ústecku na silnici mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi. Dnes se tam uskutečnil mediální briefing na téma odpadky kolem silnic v Ústeckém kraji.

„Každý měsíc vygenerujeme a sebereme kolem 20 tun odpadků a z toho je až 1,5 tuny nebezpečný odpad,“ uvedl Rýdl k objemu nepořádku na odstavných plochách v kraji. Za úklid státní podnik měsíčně zaplatí desítky až stovky tisíc korun. Rýdl podotkl, že nepořádek nedělají pouze motoristé, v řadě případů jde o černé skládky. U Dolních Zálezel tak například ležela popelnice, drátěný plot či dámské kozačky. V české dálniční síti, která má přes 1200 kilometrů, je podle Rýdla 145 odpočívadel. Na silnicích první třídy je až 1000 neoficiálních odstavných ploch.

Ke skladbě odpadu se vyjádřil Karel Tax z provozního úseku chomutovské Správy ŘSD. „Jsou to obaly od svačin, od spotřebního zboží a na vleku sem lidé vozí i komunální odpad či pneumatiky a najde se tu i nábytek,“ řekl. ŘSD i k neoficiálním odpočívadlům vozí pytle na odpad, který objemnější věci nepojme. Větší část odpadu se tak například v Dolních Zálezlech nacházela za svodidly. Uklízeči si musejí poradit i s lidskými exkrementy a injekčními stříkačkami. Mají proto pevné rukavice, aby si neublížili.

Na nejvytíženějších místech je podle mluvčího nejvyšší možná četnost svozů. Na dálničních odpočívkách se podle něj uklízí každý den. „Pokud hovoříme o tomto místě, měli jsme tu zhruba od začátku letošního roku výpadek, protože skončila smlouva a trvalo, než jsme navázali novou,“ vysvětlil Rýdl.

Starostka obce Dagmar Pejšová řekla, že obec byla s úklidem do začátku roku spokojená. „Do prosince nebyly zásadní problémy. Nepořádek tam byl chvíli a potom to uklidili. Zrovna naše odpočívky problematické nebyly, ale od prosince až doteď uklizeno nebylo,“ uvedla Pejšová, která ŘSD s prosbou o úklid oslovila. Podotkla, že radnice bojuje s neoficiálním odpočívadlem uprostřed obce, kde kamiony postávají v připojovacím pruhu. „To není problém ŘSD, ale policie,“ dodala.

Tagy odpadky odpočívky ŘSD
6 komentářů