umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Na oblohu míří další retrojet. Air Canada nalakoval nový A220 do barev TCA

Airbus A220-300 Air Canada v barvách Trans-Canada Air Lines. Foto: Air Canada
Airbus A220-300 Air Canada v barvách Trans-Canada Air Lines. Foto: Air Canada
Air Canada je jedním z největší zákazníků Airbusu u modelu A220-300.

Air Canada je další leteckou společností, která si připomene svoji minulost nátěrem zcela nového letadla do barevného schématu používaného v minulosti.

Dopravce ukázal na sociálních sítích první fotky nového Airbusu A220-300 v lakovně v kanadském závodu Airbusu v Mirabelu. Letoun registrace C-GNBN bude v kombinaci šedé, červené a bílé barvy, což bylo schéma společnosti Trans-Canada Air Lines, předchůdce Air Canada.

Angličtina používá pro takové letadla označení retrojet. V poslední době zaujaly letecké fanoušky zejména nátěry od British Airways, které si speciálním lakem připomínaly sté výročí založení firmy.

Air Canada měla v podobných barvách už jeden z Airbusů A319, ten ale na začátku roku vyřadila. Trans-Canada Airlines vzniky v roce 1937, v roce 1965 byly přejmenovány na Air Canada.

Kanadský dopravce patří mezi největší zákazníky modelu Airbus A220, celkem jich má objednáno 45. První zařadil do flotily v prosinci 2019. Aerolinka jimi postupně nahrazuje embraery a nejstarší letadla A320. Air Canada je má v konfiguraci se 137 místy, většina dopravců létá se 145 sedadly. Dvanáct míst je v byznys třídě, zbytek v ekonomické. Na palubě je wi-fi připojení k internetu a v každé sedačce displej s palubním zábavním systémem.

Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk

Zajímavé zpestření….ale stejně se mi nejvíce líbí nadčasové livery, které beze změn přetrvávají mnoho desetiletí, a stále jsou in. Např. Lufthansa, KLM…Na opačném konci mého pomyslného žebříčku jsou pak livery jako mají nyní ČSA – to snad opravdu raději to s „fousama“.

Martin Csabo

Máte pravdu, kdysi bylo nadčasové livery American Airlines které mívali skoro 50 let a myslím si že bylo dokonce hezčí než mají ted. Ale například Emirates mají také už 35 let to samé livery jen s menšíma upravama ale i Korean Airlines British Airways Swiss anebo Virgin Atlantic to jsou proste livery co tu s námi už jsou dlouho a dlouho i budou

Martin Csabo

Ale livery ČSA si nemyslím že je zlé naopak za mě patří minimalně do první stovky top livery ikdyž ta verze 2020 si myslím že je o trošku horší než verze 2007

Rudolf Tuček

Přijde mi že letadlum nejvíc sluší nátěr kde jsou podélne pruhy přes celý trup.

Martin Csabo

Pamatuji si na dva boeingy 737 v retro barvách ČSA už se těším na sté výročí, třeba udělají taky nějakej retrojet

RHood

Dle mého názoru byl nejhezčí letadlo ČSA B737-55S Brandenburg

Martin Csabo

Naprosto souhlasim to bylo opravdu krásné zbarvení,ale a319 OK-NEP Prague Citi of magic livery také stojí za zmínku

MartinR

Už se těším na A220 v barvách ČSA z 80. let-OK JET

Papoušek 477.0

ČSA už asi nebudou.

Palecek.M

se to leskne jak psí kulky, pěkné

jan H

Krásný kabát. A ta lakovna!