Lidé

Na ministerstvo dopravy dorazil genderový audit, vyjde na 96 tisíc

Oblíbená kratochvíle politiků, klepání na základní kámen. Pramen: Facebook Dana Ťoka
Ženy versus muži při poklepávání 4:4. Pramen: Facebook Dana Ťoka

Prosadit rovnost pohlaví v praxi. To je jeden z cílů genderového auditu, který právě probíhá na ministerstvu dopravy. Podle registru smluv jej za téměř 96 tisíc s DPH provádí obecně prospěšná společnost Genderové informační centrum NORA.

Podle mluvčího rezortu Zdeňka Neusara jde o naplňování Vládní strategie rovnosti žen a mužů v České republice pro léta 2014 až 2020. Audit musejí provést všechna ministerstva. „Provedení genderového auditu má vést kromě jiného k navržení konkrétních změn/opatření, které budou směřovat k prosazování genderové rovnosti v praxi. Cílem je mimo jiné zlepšení spokojenosti, motivace a výkonnosti zaměstnanců, vytváření pozitivní atmosféry v pracovních týmech, přispět ke snižování nákladů na nábor nových zaměstnanců a stabilizaci stávajících a vytvářet lepší pozici v oblasti získávání zaměstnanců,“ uvedl Neusar.

Mezi posuzované oblasti patří například cíle organizace, institucionální zajištění politiky genderové rovnosti, organizace pracovního prostředí, personální politika, kultura organizace a tak dále. Na MD zatím proběhlo dotazníkové šetření, na které reagovalo 63 procent zaměstnanců. Celkem má ministerstvo aktuálně 453 zaměstnanců, z toho 236 žen a 217 mužů.

V rámci genderového auditu probíhají také skupinové diskuze se třemi různorodými skupinami:

1) představení

2) ostatní

3) zaměstnankyně/zaměstnanci na mateřské/rodičovské dovolené

„Rozhovory dávají prostor pro otevřenou diskuzi a vysvětlení (například nepochopení otázek), stejně jako prostor pro vlastní názor na rovné příležitosti a nediskriminaci. Přepokládáme, že audit bude ukončen v listopadu 2018,“ doplnil Neusar.

16 komentářů

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

 • Neuvěřitelné, čím vším se lidé dneska živí. Krom těchhle teď taky chodí kontroly na GDPR, kdysi se dělalo ISO 9001. A přitom všude chybí lidi na užitečnou činnost.

 • Vidím to jako naprosto zbytečnou organizaci (tu, která to provádí) a jen se přicucla na státní penězovod a saje 😀

 • No tak zrovna na MDČR dělat takový výzkum, když tam skoro nikdo nechce dělat (není řeč o politických funkcích), to se kapku minulo….

  • Přesně. Naposled co vím dala výpověď mladá šikovná právnička, jejíž pracovní nasazení všichni chválili. Odešla z odboru, který je mínus osm lidí podstav. V takové situaci je genderový audit nedůstojná šaškárna . Ťok nemá lidi na odstraňování billboardů, ale personální politika zůstává nadále tragická. Na MD zůstávají jenom.. no, doplňte si.

 • Hovadiny. Ještě ty genderové organizace stát živí …
  Půlku vyházet a druhou půlku pořádně zaměstnat.

 • Můj názor se nebude o moc lišit od ostatních.
  96 tisíc Kč posláno do míst, kde záda ztrácejí slušný název. 🙁

 • Kdo (jaká vláda/strana) zavedl nařízení, že „Audit musejí provést všechna ministerstva.“? Je před volbami, tak takové informace přijdou vhod:)

  • Zmíněná vládní strategie byla schválená vládou v listopadu 2014, šlo tedy o koaliční vládu Bohuslava Sobotky. Byla v gesci ministerstva pro lidská práva.

 • Super blbost, měli bychom vyhodit schopného úředníka a nahradit ho neschopnou ženou. Jednu výhodu doprava u MD a ČD má. Homosexuální menšina zde menšinou není, tady to bude i bez auditu v pořádku.

Newsletter

Partneři


Výběr editora