egoe-plus
Lidé

Na ministerstvo dopravy dorazil genderový audit, vyjde na 96 tisíc

Oblíbená kratochvíle politiků, klepání na základní kámen. Pramen: Facebook Dana Ťoka
Ženy versus muži při poklepávání 4:4. Pramen: Facebook Dana Ťoka

Prosadit rovnost pohlaví v praxi. To je jeden z cílů genderového auditu, který právě probíhá na ministerstvu dopravy. Podle registru smluv jej za téměř 96 tisíc s DPH provádí obecně prospěšná společnost Genderové informační centrum NORA.

Podle mluvčího rezortu Zdeňka Neusara jde o naplňování Vládní strategie rovnosti žen a mužů v České republice pro léta 2014 až 2020. Audit musejí provést všechna ministerstva. „Provedení genderového auditu má vést kromě jiného k navržení konkrétních změn/opatření, které budou směřovat k prosazování genderové rovnosti v praxi. Cílem je mimo jiné zlepšení spokojenosti, motivace a výkonnosti zaměstnanců, vytváření pozitivní atmosféry v pracovních týmech, přispět ke snižování nákladů na nábor nových zaměstnanců a stabilizaci stávajících a vytvářet lepší pozici v oblasti získávání zaměstnanců,“ uvedl Neusar.

Mezi posuzované oblasti patří například cíle organizace, institucionální zajištění politiky genderové rovnosti, organizace pracovního prostředí, personální politika, kultura organizace a tak dále. Na MD zatím proběhlo dotazníkové šetření, na které reagovalo 63 procent zaměstnanců. Celkem má ministerstvo aktuálně 453 zaměstnanců, z toho 236 žen a 217 mužů.

V rámci genderového auditu probíhají také skupinové diskuze se třemi různorodými skupinami:

1) představení

2) ostatní

3) zaměstnankyně/zaměstnanci na mateřské/rodičovské dovolené

„Rozhovory dávají prostor pro otevřenou diskuzi a vysvětlení (například nepochopení otázek), stejně jako prostor pro vlastní názor na rovné příležitosti a nediskriminaci. Přepokládáme, že audit bude ukončen v listopadu 2018,“ doplnil Neusar.

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dan

Neuvěřitelné, čím vším se lidé dneska živí. Krom těchhle teď taky chodí kontroly na GDPR, kdysi se dělalo ISO 9001. A přitom všude chybí lidi na užitečnou činnost.

aldik

Vidím to jako naprosto zbytečnou organizaci (tu, která to provádí) a jen se přicucla na státní penězovod a saje 😀

Alka

KRISTOVANOHO! To opravdu není za ty prachy něco smysluplnějšího na práci???

Jan Sova

No tak zrovna na MDČR dělat takový výzkum, když tam skoro nikdo nechce dělat (není řeč o politických funkcích), to se kapku minulo….

Dagmar

Přesně. Naposled co vím dala výpověď mladá šikovná právnička, jejíž pracovní nasazení všichni chválili. Odešla z odboru, který je mínus osm lidí podstav. V takové situaci je genderový audit nedůstojná šaškárna . Ťok nemá lidi na odstraňování billboardů, ale personální politika zůstává nadále tragická. Na MD zůstávají jenom.. no, doplňte si.

Jiří Šrámek

Kolik je v organizacích, provádějících gender studie, zaměstnáno mužů?

Démon

Hovadiny. Ještě ty genderové organizace stát živí …
Půlku vyházet a druhou půlku pořádně zaměstnat.

Alibaba

Můj názor se nebude o moc lišit od ostatních.
96 tisíc Kč posláno do míst, kde záda ztrácejí slušný název. 🙁

noerf

Tady se da snad je citovat pan Kopecký v serialu Nemocnice na kraji města.

raddie

Bože, to jsou hovadiny! (blicí smajlík)

Matěj

Tomu se říká dobrá investice. No comment.

Milan

Kdo (jaká vláda/strana) zavedl nařízení, že „Audit musejí provést všechna ministerstva.“? Je před volbami, tak takové informace přijdou vhod:)

Vlastimil

Super blbost, měli bychom vyhodit schopného úředníka a nahradit ho neschopnou ženou. Jednu výhodu doprava u MD a ČD má. Homosexuální menšina zde menšinou není, tady to bude i bez auditu v pořádku.

Martin1

Myslím, že na MD jsou k řešení snad jiný starosti, než řešit gender za státní peníze, ne?

Jan Sova

omyl. Tím se řešení jiných povinností pěkně zakryje….