Na Letišti Praha vyroste do pěti let nová řídící věž, o 30 metrů vyšší

Řídící věž, Letiště Praha. Autor: Řízení letového provozuŘídící věž, Letiště Praha. Autor: Řízení letového provozu

Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) plánuje na pražském letišti výstavbu druhé řídící věže. Stavba nové dominanty letiště by měla

Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) plánuje na pražském letišti výstavbu druhé řídící věže. Stavba nové dominanty letiště by měla začít zhruba za dva roky, první letadla pak odbaví o další tři roky později. Dispečeři tak chtějí zvýšit své kapacity v souvislosti s houstnoucím provozem a plány letiště na výstavbu nové ranveje. Informaci přinesla ve čtvrtek Česká televize.

Nová věž bude stát v těsné blízkosti stávajícího pracoviště řídících, bude ale o 30 metrů vyšší. Na výšku tak bude mít 80 metrů. „Kupole nové řídící věže bude mít průměr dvacet metrů a bude rozdělena do tří pater. Stávající řídící věž bude využita jako záložní stanoviště,“ řekl České televize mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Výšku věže pomáhal určit dron. „Díky tomu máme nyní představu, jak budou řídící letového provozu vidět na provozní plochy letiště,“ doplnil mluvčí s tím, že přesná podoba novostavby teprve vzniká.

Ze současné věže dispečeři odbaví během hodiny maximálně 44 vzletů a přistání. Po dokončení vyšší věže by hodinová kapacita měla vzrůst na sedmdesát pohybů. Letiště loni odbavilo 15 milionů lidí, když meziroční přírůstek překročil 18 procent.

Tagy letiště praha Řízení letového provozu řlp věž
4 komentáře