Infrastruktura Stavebnictví Železnice Železniční průmysl

Na kolejích bude k vidění ojedinělý stavební stroj, přijede z Rakouska

Stavební stroj SUZ-500 firmy Swietelsky. Autor: Swietelsky Rail CZ
Stavební stroj SUZ-500 firmy Swietelsky. Autor: Swietelsky Rail CZ

Do českých železničních staveb se po delší době opět zapojí ojedinělý stroj SUZ 500, který si od české společnosti Swietelsky Rail CZ pronajala firma Strabag Rail. Využije ho na dvou zakázkách. Ve dnech 3. a 4. dubna na trati v okolí stanice Most-Minerva a 6. dubna v úseku Všetaty – Dřísy.

Na Mostecku stroj zajistí výměnu 3785 pražců na 2271 metrech. Práce začnou ve středu v 10 hodin a následující den v 7:30. Ve středních Čechách jde o výměnu 1553 pražců a kolejnic v úseku 950 metrů. Práce potrvají od 9 do zhruba 15 hodin.

„Využití této technologie je na evropských železničních stavbách extrémně vysoké, protože za krátký čas zvládne obrovskou porci práce. Oproti nasazení běžně dostupných strojních linek na českém trhu umí zkrátit výlukové časy až o 50 procent,“ uvedl ředitel závodu Stroje a mechanizace Swietelsky Rail CZ Lukáš Vostrý.

Více než 60 metrů dlouhý a přes 211 tun vážící stroj SUZ 500 má 13 náprav a výkon motorů 485 kW. Využívá se při rekonstrukcích kolejí, které současně demontuje a pokládá, zvládá pokládku kolejového roštu na předštěrkovanou pláň a výměnu pražců a kolejnic.

„Optimální výkon stroje při výměně kolejového roštu během 10 hodinové směny je 2000 metrů koleje. To odpovídá výměně 3334 kusů pražců a 4000 metrů kolejnic. Jde tedy zhruba o 200 metrů za hodinu,“ doplnil Vostrý.

Swietelsky Rail CZ těží ze zázemí mateřského koncernu Swietelsky Baugesellschaft, který patří k největším železničním stavebním firmám v Evropě. Na práci do České republiky už v minulosti firma přivezla například pluh BDS-2000 nebo unikátní podbíječku. Stroj SUZ 500 přijede z Rakouska a po dokončení práce se tam zase vrátí.

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

Kdyby měl někdo zájem, video z 4.4.
https://youtu.be/T6mSApMSxpE

P.S.: Přesná cena pronájmu není známá, ale na akci Most – Louka u Litvnínova stál pronájem tohoto stroje dle nejlepších odhadů zasvěcených minimálně 20 mil. na dva dny, více než polovinu ceny celé rekonstrukce. Stroj obsluhuje 9 speciálně vyškolených rakušanů.

jirka

a nemohli by tímhle projet celou naší železniční zanedbanou síť?? je 9500 km tratí z toho bude tak polovina v žalostném stavu, tudíž při rychlosti 2 km denně by to měli za 6,5 roku v cajku 🙂

petr.r

některým tunelem to asi neprojede pracovně, vždyt tunelem neprojede třeba v posázaví ani pokladač exčsd.

jirka

bylo to trochu jako vtip a nadsázka,ale proč toto sždc nemá nechápu, hned by to rychleji ubíhalo k lepšímu, no ne??

petr.r

já vím…ten stroj je na naše podmínky drahý, stačí vojenský pokladač a trhač a mezi ně pár techniky

X 1

Petr.r
Tys dneska pil?
Víš, že ti to nedělá dobře.
Alkohol zabíjí mozkové buňky! 😉

JiP

Presne tak, minimalne jeden takovy stroj by mel byt v majetku SZDC a myslim ze by se leta nezastavil !

Daniel

V roce 1986 byl zakoupen stroj SUM 1000 cs.

Jiří Kocurek

Pokud potřebuješ dělat i spodek, což na zanedbané trati budeš muset, tak je ti takováhle mašina k ničemu. Ale jo, soused má točkolotoč, musíme ho mít taky.

Martin

Tak RU 800 S, ta umi i spodek…

Pavel

Práce začnou ve středu v 10 hodin a následující den v 7:30.
A kdy práce skončí? 🤔

petr.r

každý stroj má právo na odpočinek a práce skončí, jak se doděláplánovaná etapa. Jestli jste nikdy nebyl součástí výměny kolejí, tak to nepochopíte.

Paddy

Hlavně že ty to chápeš . Ty chytrolíne od Zlína.

petr.r

Myslím, že jste tady jenom inteligentní lidé, ano stydím se, že jsem ze zlína a vyměnoval koleje pražákům.

Romanero

To je normálně diagnóza. Jmenuje se to xenofóbie, až budeš hledat na netu. Doporučuji léčbu Staropramenem. Jestli máš Starobrno na předpis, tak ho vysaď, evidentně tvůj stav jenom zhoršuje.