Na jihu Čech začala stavba dalšího obchvatu na novohradské silnici do Rakouska

Zahájení stavby obchvatu obce Žár na II/156 (březen 2023). Pramen: FB Martina KubyZahájení stavby obchvatu obce Žár na II/156 (březen 2023). Pramen: FB Martina Kuby

Zakázku na 2,1 kilometru nové silnice, která uleví Žáru, získala společnost Eurovia s cenou 192 milionů korun.

Jihočeši se vbrzku dočkají dalšího obchvatu na vytížené silnici II/156, která míří z Českých Budějovic na Nové Hrady a dále na rakouská města Weitra a Zwettl. Dnes byla slavnostně zahájena stavba obchvatu obce Žár; potrvá necelé dva roky, hotovo má být před koncem příštího roku. Koncem roku 2021 se na stejné silnici o něco severněji otevřel nový obchvat Strážkovic, kraj chystá i obchvat Trhových Svinů.

Zakázku na obchvat Žáru získala společnost Eurovia s cenou 192 milionů korun bez DPH. Předpokládaná cena činila 251 milionů korun bez DPH.

„Stavba dalšího obchvatu na jihu Čech zahájena, tentokrát obchvat obce Žár na silnici z Českých Budějovic na Trhové Sviny a Nové Hrady, kde jsou na stávající silnici naprosto nevyhovující zatáčky a zúžený profil na hrázi rybníka,“ uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba.

Přeložka silnice II/156 bude mít celkovou délku 2,1 kilometru. Od stávající silnice se odpojí zhruba 700 metrů před Žárem, namíří na východ a překlene Žárský potok 126 metrů dlouhým mostem. Překříží silnici III/15432 mezi Žárem a Olešnicí a na hrázi Žárského rybníka se napojí na stávající silnici II/156.

Obchvat obce Žár na II/156. Pramen: Jihočeský kraj

Obchvat obce Žár na II/156. Pramen: Jihočeský kraj

Kromě vyvedení tranzitu z obce přinese nový obchvat i zánik rizikových míst na trase. Dokumentace ke stavbě hovoří především o dvou zásadních dopravních závadách: nenormových směrových obloucích a zúženém profilu silnice na hrázi Žárského rybníka. „Komunikace plní důležitou funkci vnitrostátního napojení a dopravního obsloužení Českobudějovicka v ose České Budějovice – Trhové Sviny – Nové Hrady,“ stojí v materiálech kraje.

Tagy Jihočeský kraj obchvat Žáru silnice II/156
11 komentářů