Dopravci Železnice Železniční průmysl

Na české koleje míří další lokomotiva v retro nátěru. Brejlovec získá zpět i pěticípou hvězdu

Lokomotiva 750.338 v retronátěru. Foto: ČD Cargo
Lokomotiva 750.338 v retronátěru. Foto: ČD Cargo
ČD Cargo chystá retronátěr i pro lokomotivu řady 742.

Společnost ČD Cargo chystá pro železniční fanoušky na přelom roku velké překvapení. Součástí opravy lokomotiv 750.338 v ŽOS Zvolen je i nalakování do tradiční červené barvy, ve které lokomotivy přezdívané brejlovec jezdily původně po českých a slovenských kolejích.

ČD Cargo první snímek lokomotivy zveřejnily dnes na svém facebookovém profilu. Nejde ještě o konečnou podobu. Lokomotiva bude na čele ještě doplněna o pěticípou hvězdu. Lokomotiva byla vyrobena v ČKD v roce 1976.

Podle Michala Roha z ČD Cargo by mělo dojít k předávce stroje na přelomu roku, přesný termín není znám kvůli současným epidemiologickým opatřením. Lokomotiva bude umístěna pravděpodobně do depa v Hradci Králové.

V ŽOS Zvolen aktuálně probíhají pro ČD Cargo opravy jedenácti motorů lokomotiv 750 a deseti pro lokomotivy 742. Hodnota obou zakázek je zhruba 65 milionů korun. Slovenská firma současně začala s opravami brejlovců řady 754 pro České dráhy.

Státní nákladní dopravce chystá ještě další lokomotivu v retro nátěru. Původní barvy by se měl dočkat jeden ze strojů řady 742.

402 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miloš

Komunisté (bolševici) utlačovali a zabíjeli naše lidi. Ne, že se jim nic nestalo, ale ještě je budeme zase oslavovat? Ty, co jsou pro hvězdu ví hov.., jaké to bylo. Hvězdy dříve byly všude. Místo zboží i ve výlohách obchodů. Styděl jsem se a stydím se zase. To už tam malujte i hákové kříže.

Zrzek

Ta hvězda je připomínka minulosti. Platí jedno, kdo zapomíná na minulost je donucen ji prožít znovu. Historie je plná příkladů potvrzující tuto starou pravdu.

Miloš

Tak si ji vytetuj na čelo. Třeba ti bude také slušet. Když bez ní nemůžeš být. Vyvěš sovětskou vlajku a oslavuj VŘSR. To tu bylo také všude.

Vlastimil Kocurek

To jsou klišé, které v dnešním světě už naplatí.

KPtrain

Za retro nátěr jednoznačně potlesk. Za bolševická svastika tam ale nemá co dělat.

Petr

naopak ta tam právě patří naprosto bez diskuze ..

Miloš

Hvězdu tam nikdo nikdy nechtěl. Ta tam byla z donucení. Ty stroje za to nemohou. Je to ostuda a to je bez diskuze…!

Petr

Tleskám za takový počin ! retro loko se vším všudy včetně hvězdy která tam na jisté období prostě patří tak tomu tleskám a moc se na to těším! jen tak dál a respeklt vedení a kompetentním lidem co se nenechají odradit od pár zakomplexovaných lidí co si na netu honí marně své ego..

Miloš

Ty si hoň co chceš! Víš prd.

mauriicio

Ano, přátelé, neodsuzujme komunisty, kteří do dnes vedou politické strany, mají teplá místa na soudech, v nemocnicích, dozorčích orgánech apod. atd.

Odsuďme nadšence, kteří chtějí lokomotivu tak jak si ji pamatují. Když zničíme tyto, tak si můžeme říct, že jsme historii jednou provždy vyřešili.

Rosťa

Smutný názor pána Hatlapatky.

Honza

Rosťo, těm to nevysvětlíte. A za mne, já na tu dobu vzpomínám rád, protože pro mne převažovala pozitiva nad negativy.

Láďa

…a stačilo tak málo… jenom být zticha. Jenže to je někdy to nejhorší. Slovy jednoho franzouze: „Když si přišli pro Židy, mlčel jsem. Když si přišli pro komunisty, mlčel jsem. A když si přišli pro mne, nezbyl nikdo, kdo by se ozval.
…Ale kdyby se každý takový začal stydět, když tu lokomotivu uvidí, tak ať tam ta hvězda je.

Rosťa

V dnešní době to není moderní názor, ale máte pravdu.

Láďa

Na tu dobu vzpomínám rád. Přes všechno špatné jsme byli dobrá parta… to může říci i člen SS. A ano, ty dvě ideologie jsou si rovny. Jak nacismus, tak i komunismus je založen na nenávisti – nejubožejší lidské emoci.Asi tak.

Rosťa

Bohužel, veškerá konání jsou pouze v lidech.

Petr

Obávám se, že s tou rovností ideologií nemáte pravdu. Nacisté měli v ideologii vyvražďování jiných národů, komunisté v ideologii vyvražďování nemají. Justičních vražd se kromě komunistů dopouštěla i katolická církev v inkvizičních procesech. Tu do srovnání nezahrnete?

MiKi

Cca 1,5 miliónů obětí gulagů vám přijde málo ???

Gwann

bolševici v Rusku/SSSR…to je svět orientální despocie ve stylu Cingischana…

u nás byla oproti tomu selanka…i v těch 50.letech

Rosťa

Kolik bylo vyvražděno indiánů v Americe? Kdo je téměř vyvraždil?

Vlastimil Kocurek

Takže vyvraždění Indiánů osporavedlňuje ruské gulagy. Aha, dobrá logika.

Petr

Rasová a třídní nenávist je stejné svinstvo. A v počtu mrtvol byli proti komunistům nacisté docela břídilové.

Petr

Ano, nacisti šli po jiných národech, komunisti po vlastním.

Vlastimil Kocurek

Komunismus a fašismus jsou naprosto rovnocenné ideologie- Stalin prováděl genocidu ve velkém. Hned po válce i z „osvobozené “ ČSR odtáhli stovky lidí do gulagů. ale to se asi nehodí do vaší ideologie . Jsou to ale fakta.

Miloš

Chtěl jsem napsat, že jsi vůl, ale pak jsem nechtěl urazit to zvíře. Jako člen strany jsi si nemohl stěžovat. To chápeme.

Láďa

Co dokáže jedna „pitomá“ hvězdička… …vlastně dvě (na každém čele jedna).
Na druhou stranu na muzejní stroj to patří (viz Barča u VÚZ), ale na retro nátěr? Ani omylem – to nemá s historickou věrností nic společného.
„Retro“ Eso i 560 měly také původně hvězdy, ale po návratu k depu šly pryč… …takže já jsem optimista.

Petr

Na retro to patří pokud je to retro a byla tam a evokuje to určitou dobu tak aby to byla věrná kopie tam prostě patří ta hvězda!! já jsme optimista taky a věřím že takovéto primitivní názory ala komunismus kde cenzura jela na plný pecky půjdou tam kam šli i komunisti..

Rosťa

Vážení diskutující, velice si vážím pracovitých lidí, kteří něco dokázali a těch co se snaží zachránit takové krásné lokomotivy jako je třeba Brejlovec. Bohužel je tady mnoho lidí kterým vadí třeba hvězda na lokomotivě. Byl to symbol minulé doby, kdy jsme žili v socialismu a ne v komunismu.
V této pro někoho nelehké době vzniklo mnoho krásných lokomotiv např. KYKLOP nebo Albatros.

dopravak

Já si vážím techniky a lidí, kteří ji tvořili stejně jako vy, o to více nechápu, proč ji máme hyzdit něčím tak odporným, jako je symbol minulého režimu.
Jedna věc je úcta k lidem a technice, druhá věc je úcta k milionům obětí komunismu. Konstruktéři těchto mašin tam tu hvězdu nepotřebují, ale potomci obětí by její absenci zcela jistě ocenili.

Hřebík v patě

Domnívám se, že potomci obětí mají dnes jiné starosti než jednu malou hvězdu na lokomotivě.
Ale když si myslíte, že by to ocenili…
S lidmi jako Vy je zbytečné diskutovat. Totální ztráta času.

Rosťa

Je tady diskuse o hvězdě, ale za mne tam patří. Když si vzpomenu na nostalgické jízdy lokomotiv po převratu v roce 89, tak se hvězda nepoužíval. Za mne těm lokomotivám něco chybělo. Dějiny nelze vygumovat, ale poučit se z konání některých lidí. Není to v symbolech, ale v lidech. Bohužel.

Láďa

Ale tato lokomotiva je řada750, ne řada 753. Žádný muzejní stroj, jen obžalba minulého režimu. A s tím problém nemám. Kdo viděl film Hanebný parchanti, ví o čem mluvím.

Láďa

Řada 750 ČDC si takovou potupu nezasloží. Tohle neni stroj z Lužné.

Petr

co to meleš ? jakou potupu když jde o retro ? takto to jedzilo nebo snad jezdili v minulosti s hvězdou na čele jen loko z Lužný ? vzpamatuj se už Láďo ..

MiKi

Vážený pane, ukažte mi prosím nákres, kde konstruktéři počítali s umístěním komunistické hvězdy. Žádný takový neznám. A mimochodem, žili jsem v komunismu, jelikož nám vládla KSČ.

JK.

Žili jsme v socialismu, komunismus jako státní zřízení jsme nikdy neměli.
KSČ nám vládla v národní frontě, kde bylo více stran. Pro komunismus by jste musel do KLDR.
Jen pro pořádek. Jsem poslední kdo by po nich zpět toužil.
A k hvězdě. K tomuhle nátěru patří. Není to původní nátěr, je to nátěr nařízený v sedmdesátých letech pro lokomotivy nezávislé trakce a hvězda byla jeho součást. Rozdíl v 750 a 753 je v tomto případě nepodstatný. A je to taky asi nejošklivější nátěr ze všech. I unifikovaný byl hezčí. Ale to je věc vkusu.

Robert Šalda

Je vidět, že mnozí při hodinách občanské nauky nedávali pozor 😁. V komunismu jsme naštěstí nežili, tak daleko to soudruzi Bohu díky nedotáhli. Tomuto cíli se nejvíce přiblížil jistý soudruh Pol Pot v Kambodži, kde to stálo život 2 miliony lidí. V Československu se pomocí šibenic a kriminálů podařilo vybudovat socialismus v roce 1960, kdy si to soudruzi dali do ústavy a názvu státu. V sedmdesátých letech pak reálně na dosažení komunismu rezignovali a budovali tzv. rozvinutou socialistickou společnost, kde byl problém občas sehnat dámské vložky a toaletní papír. Ve škole jsme v osmdesátých letech učili, že zatím co mi… Číst vice »

Petr

Kdyby byla z protektorátu, mohla by být dodatečně také osazena svastikou?

JK.

To asi není úplně relevantní. Navíc jsem svastiku nenašel ani na lokomotivach vyrobených v letech 39 – 45 mimo říši. Je to věc názoru.
Kdyby náhodou existoval Ganz M 298,vadila by vám ta obrovská hvězda na čele? O tom to asi nebude….

Hřebík v patě

Já se divím, že tito lidé nepožadují fyzickou likvidaci těchto lokomotiv a všeho dalšího, vyrobeného v letech 1948 – 1989. Vždyť to vzniklo za socíku, za komárů a pořád to tu straší jako připomínka té doby, tak pryč s tím. Jako s tou hvězdou.
Kolikpak těch spravedlivě rozhořčených podalo trestní oznámení podle § 260 ???

ales zavodny

Vždyť už je to jen sranda, taková rarita! Hlavně že jde o autentičnost ony lokomotivy z její tehdejší provozní doby. Většinou jakákoliv historická věc co se po dlouhé době renovuje, nabírá její původní originální vzhled. A hvězda tam bude rozhodně velmi pozoruhodná! Sláva nazdar retru! Kdo se bojí, ať tam nenastupuje!!

Láďa

Ta lokomotiva – na rozdíl od lidí – za to nemůže, tak proč ji ničit. I taková řada 52 DR za to nemůže, že měla pomoci vyhrát válku.
A na ČD bych trestní oznámení klidně podal, ale díky bývalému DKV Brno se tak nestalo (z Esa i 560 tu hrůzu někdo sundal).

Hřebík v patě

Jedna malá hvězda a kolik dokáže nakrknout lidí 😀
Já s ní problém nemám. Kdo v tom vidí propagaci něčeho, má problém sám se sebou. Stejně tak bych neměl s háknkrajcem nebo Véčkem na lokomotivě. Prostě to tak bylo a je třeba si to připomínat. Pro poučení.

dopravak

Připomínat se to může, ale když tak v muzeu, ne u provozních kusů. Bohužel je zde vidět, kolik lidí není ochotno za touto kapitolou minulosti udělat tlustou čáru a budou se do krve hádat, že tam ty symboly být musí. Nedovedu si představit, že by někde v Německu, Francii, nebo Británii jezdila běžně vozidla s hákovým křížem protože „retro“. Nemám nic proti technice jako takové, nemám nic proti původnímu laku, ale malovat na ně v dnešní době symboly tohoto režimu mi přijde s ohledem na miliony jeho obětí opravdu ujeté.

Hřebík v patě

Výborně, znovu se zeptám, jaké právní kroky v tomto hodláte činit? Podáte podnět k trestnímu stíhání nebo žalobu? Evidentně jste přesvědčen o své pravdě, tak za ni bojujte. Podle Vaší logiky nám jeden brejlovec s hvězdičkou přiváží novou totalitu.

Ondra770

Já bych to viděl právě naopak. Lidi už za tím udělali tlustou čáru a ta hvězda už pro ně není nějakou oslavou onoho režimu ale berou to tak že tam prostě byla a že to k té době patřilo.

Katka
Honza

Z ucty ke vsem tem hekatombam obeti komunismu byste si tu hvezdu mohli odpustit. Hakovy kriz bychom tam take nedavali. Ale protoze polovina nasich otcu a dedu se zvala soudruhy, mame neustale tendenci jejich pochybeni omlouvat.

Honza

Podotykam, ze oba mi dedove a jedna z babicek podporovali komunisty. Moji predkove tedy pomahali udrzovat onen zlocinny rezim v teto zemi. To mi ale nebrani hodnotit jejich pocinani kriticky. Nesnazim se je hajit, ale naopak poucit se z jejich chyb, abych se niceho podobneho sam nedopustil.

XYZ

Je vidět, že i když se jedná o pitomý RETRO nátěr, dokážou se přechytralí Čecháčci do krve pohádat i o takové kravině, jako je „rudá hvězda“ na čelech Brejlovce. To si fakt děláte srandu?! Jestli se zde jedná o retro nátěr, a je mi úplně jedno, jestli to bude jezdit v pravidelném nebo historickém provozu, musí to nést náležitosti té doby, kterou to má představovat (zde období normalizace). Byla-li na mašině v té době „rudá hvězda“, je naprostou samozřejmostí vzhledem k autentičnosti, aby na retro nátěru byla také. Stejně tak, kdyby se jednalo o lokomotivu z doby Třetí říše, jsem… Číst vice »

dopravak

Já myslím, že bychom si měli vážit doby, ve kterém žijeme, protože můžeme svobodně vyjádřit svůj názor. To, že se v něm úplně neshodneme ještě neznamená, že mi můžete sprostě nadávat a posílat do blázince. V tom se právě těm náckům a bolševikům dost podobáte. Ti taky nesnesli jiný názor a všichni víme, jak to pak dopadlo. Pro vás je důležitá dokonalá věrnost nátěru, pro mě je důležitá úcta k milionům obětí obou režimů. Zobrazování symbolů třetí říše je v mnoha zemích zakázáno v jakékoliv podobě. V případě historického filmu, nebo exponátů v muzeu bych s tím takový problém neměl,… Číst vice »

Honza

A hlavne spolu muzeme nesouhlasit, aniz by komukoliv z nas hrozila za to nejaka ujma.

Dominik

A na Slávistické dresy už jste si byl taky stěžovat, že propagují komunisty?
Propagace by to možná byla na novém stroji, ale na starém, kde původně byla?
Když to stále srovnáváte s nacisty, víte, že se dají, ještě dnes, najít elektroměry s říšskou orlicí, které jsou normálně zapojeny a měří? Nepropaguje to náhodou nacisty?

A co říkáte na Kolínské nádraží, kde je kresba, na které je Žabotlam s hvězdou, to taky propaguje komunisty?

dopravak

U Slávie je ta hvězda minimálně umístěná jinak, takže se nedá brát přímo jako komunistický symbol.
Ano, dají se sehnat produkty s těmito symboly, což v pořádku není a policie to aktivně řeší. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nase-vojsko-zasah-policie-smichov-andel-obchod-kalendar-naciste-nacismus_2006091356_ako
V tomhle případě budete prodejce také bránit? Vždyť se jedná jenom o pitomy hrneček s Hitlerem, ne?
Ano, ani na kresbě v Kolíně by hvězda s ohledem na úctu k obětem být neměla.

Dominik

Pozor, já mluvím o původních elektroměrech z 30. let, ne novoty.
Jenže nový hrneček je trošku jiná věc, než návrat retro stylu

Takže byste zakázal veškeré předpřevratové filmy (no teda pokud vám nevadí sledovat americké blbiny), a zakázal restaurování všeho z těch dob?

Pocházím z rodiny kulaka a druhá půlka silně věřící, ale rozhodně nevnímám obnovení laku a hvězdy, jako něco propagandistického, něco jiného by bylo, kdyby si to zaplatila přímo politická strana, což se neděje.

dopravak

Já neříkám, že se má skritkně zakázat všechno, co jenom trochu zavání minulou dobou, ale z principu lakovat retro nátěr s hvězdou mi opravdu připomíná ten hrneček s Hitlerem. Tak jako se ve veřejném prostoru neobjevují hákové kříže, by se neměly objevovat ani rudé hvězdy.

Dominik

No, když nevidíte rozdíl mezi obnovení historického nátěru a novou věcí, tak to asi nemá cenu.

Copak, Vás soudruzi nevzali do strany, že tak bojujete i proti takové prkotině, jako retro nátěru? I když to je jen obnovení retro nátěru a nemá to nic společného s politikou?

dopravak

Proboha já jsem snad někde zmínil, že jsem proti retro nátěru? S tím nemám nejmenší problém. To je takový problém nastříkat tu mašinu bez hvězdy? Páry se taky renovují a nevšiml jsem si, že by se s ním obnovovaly i znaky říše.

Dominik

Ano, když historicky, tam ta hvězda byla, to je stejné, jakobyste nedal na vůz nápis ČSD, při rekonstrukci. Prostě k tomu patří.

XYZ

Otázka: „Proboha já jsem snad někde zmínil, že jsem proti retro nátěru?“
Otázka moje: „Tak proč nechcete, aby ten nátěr byl kompletní? Bez hvězdy to nemá smysl. Vidíte, jak si tu celou tu dobu protiřečíte?

Kolda

Pak má taková lokomotiva stát v muzeu! Rovnítko mezi rudou hvězdou a hákovým křížem je zcela na místě pane přechytralý Čecháčku.

Petr

No to v žádném případě. To jenom polistopadoví pravičáci tak nalajnovali, aby se jim snáze vyhrávaly volby. Zásadní rozdíl je v tom, že součástí nacistické ideologie bylo vyhlazování určitých národů. V komunistické ideologii vyhlazování není, byť je tam „třídní boj“, ale ten dle ideologie nemá vést k fyzické likvidaci. Na rozdíl od nacismu. To, že komunisté předváděli justiční vraždy je naprosto neoddiskutovatelné, stejně jako je neoddiskutovatelné, že justiční vraždy předváděla katolická církev v inkvizičních procesech. No a vida, jak se k církvi dneska spousta politiků hlásí a vrací jim majetky. Dočkáme se toho po pár stech letech i u komunistů?… Číst vice »

Harry

Rudá hvězda na lokomotivě nebo retrotýden v Lidlu, ono je to vlastně jedno, akorát to vyvolává zbytečný pocit nostalgie … a pak se divíme, že ty komunisty ještě někdo volí.

Gwann

osobne bych si asi tu hvězdu odpustil…ale když vidím to hejno nenávistných zpozdilych antikomunistu, tak dobře že ji tam dali…

neřeste voloviny, jako hvězda na brejlovci (ještě byste mohli chtít zakázat Hvězdu na vrbu…) a jdete „řešit“ vládu a její nekompetentní vládnutí za podpory KSCM.

tam budete alespoň užitečni. jen je problém, že tímto fanatickym agresivním řevem docilujete opaku vámi údajně chteneho

dopravak

Řešit vládu stbáka s komunisty můžu akorát vyřešit u voleb. Co jiného s tím jako občan můžu dělat?

jakým fanatickým řevem? Vám by přišlo normální jezdit retrojízdy do Terezína parničkou s decentním hákáčkem? S ohledem na úctu k obětem asi ne, co? Sorry, ale tím, že chovám k lidem umučených v bolševických trošku větší úctu neznamená, že jsem „zpozdilý antikomunista“.

Gwann

Pokud máte čas se vztekat nad pitomou hvězdou…a tvrdíte, že proti Burešovi můžete akorát jít volit…tak nemáte pravdu.

Můžete vstoupit do jakékoliv antiBureš strany nebo se stát antiBureš aktivistou. A trpělivě a věcně vysvětlovat kolem sebe – bez nálepek „exkomunista“ a „estébák“ – , proč je tato vláda pro zemi zhouba

dopravak

Ale to já už dělám. Do jedné ze stran jsem vstoupil s snažím se v ni pracovat.

Exkomunista a stbák nejsou nálepky, ale realita.

Aha, takže když někdy vysloví nahlas svůj názor, tak se hned vzteká? Nesouhlasím s tím proto, že mám na rozdíl od vás úctu k lidem umučeným komunistickým režimem. Stejně jako by mi nepřišlo vhodné jezdit mašinou s hákáčem do Osvětimi, tak mi nepřijde vhodné jezdit s rudou hvězdou v běžném provozu v ČR.

Gwann

Exkomunista např. neříká co je dotyčný zač. To je výkřik. V zemi kde byly snad 2 mio členů strany i dost zbytečný a polarizující. Mám oba rodiče exčleny, řadové, zcela nezajímavé. A proto mne automaticky tímhle ostouzením exkomunistů en-bloc točíte a to jsem hodně tolerantní. Takových lidí s někým v rodině, co byl ve straně, podobným přístupem urážíte spoustu. V lepším případě nepůjde volit vůbec. V horším na truc bude volit Bureše a podobné. U mne…nikdy nebudu volit hysterické antikomunisty ať budou v jakékoliv straně. Celospolečensky tímhle agresivním přístupem nepomáháte ničemu pozitivnímu, akorát se hloubí příkopy a nenávisti. Ano, s… Číst vice »

dopravak

Ale to, že jsem zaťatý antikomunista říkáte jenom vy. Já říkám jenom to, že bychom si mohli s ohledem na úctu k milionům obětí ty hvězdy a hákáče odpustit. Kdybych šel tu mašinu posprejovat, nebo se k ni přivázal řetězem, tak ano. To je možná zbytečný aktivismus, ale být zásadový a trvat na tom, že se jak symboly třetí říše, tak symboly komunismu nemají v běžném životě zobrazovat, přece není nic špatného.

Dominik

Už jste byl protestovat, aby přemalovali kresbu v Kolíně, jelikož je na ní žabotlam s hvězdou, což je přeci propagace a nemá to tam co dělat.

dopravak

Ani tam hvězda z principu být nemá. To jste opravdu tak zarytý komunista, že vám o ten symbol tak jde?

Dominik

Jde o princip, strana si to nezaplatila, o propagaci tedy rozhodně nejde, a nedat, tam hvězdu, je jako obnovit historický lak na voze a dát tam světlý odstín zelené.

dopravak

Ono se dá ten lak obnovit i bez té hvězdy. Jde přesně o princip. Hrnečky a kalendář s Hitlerem si taky neobjednala strana.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nase-vojsko-zasah-policie-smichov-andel-obchod-kalendar-naciste-nacismus_2006091356_ako

Dominik

Dá, ale historicky ta tam hvězda byla a pokud bude decentní velikosti, tak proč ne.
Obnovovat retro nátěr a nedat hvězdu, je jako opravit mašinu a nedat jí na bok číslo (ať tabulku, či nakreslit tu tabulku), s tím že na rámu je to dvanáctimístné, tak to stačí.

dopravak

Takže malá být může, ale větší už ne? Je to symbol komunismu, tak tam nemá co dělat, tečka.

Dominik

Klidně velká, mě to nevadí, o politickou akci nejde, ale když to je e takový problém, tak by stačila i decentní, jako třeba u toho žabotlamu, který donedávna jezdil.

XYZ

Jak říkám a stále opakuju … DEMAGOG!

Swariner

Obdivuji Vaši vytrvalost a odvahu hájit své názory na tomhle vesměs modrorudém Mordoru. Souhlasím s Vámi. Není nad Mikulášskou jízdu s parničkou s tím rudým puchýřem přes celá dvířka…

Petr

Zkuste se seznámit s ideologiemi nacismu a komunismu ať pochopíte, že tyto dva proudy nelze srovnávat. Nacisté mají vyvražďování v ideologii, komunisté ne. Justiční vraždy se děly i v inkvizičních procesech, které má na svědomí katolická církev. Ovlivňuje to Váš vztah k této církvi obdobně, jako se stavíte ke komunismu? Ani katolíci přece nemají v ideologii vraždění a přesto vraždili.

Petr

A máte stejnou úctu k lidem zavražděným katolickou církví v inkvizičních procesech?

Nebo je pár století dostatečná promlčecí doba, takže dle této logiky po pár stoletích už nikdo nebude poukazovat na lidi zavražděné komunisty?

XYZ

Ta hvězda tam byla, takže pokud se má jednat o historický nátěr, je potřeba, aby tam zase byla. Neřešte hvězdy … Slávia má taky hvězdu a to nevadí?

Gwann

Slavie má hvězdu snad z doby kdy ještě ani neexistovala ani bolševická strana a Lenin byl členem soc dem strany ruska

dopravak

Takže hákáče zpátky na páru, jedná se o historický nátěr, tak tam prostě patří,ne? S takovou mašinou a historickými dobytčáky hurá na výlet do Osvětimi.

XYZ

Uvědomte si, že ty hákáče tam původně nebyly. Na mašiny se dávaly v mezi Břenem 1939 a Květnem 1945. Potom šly hodně rychle do prdele. 😉

Gwann

mimochodem, pro ty debily co všude vidí Sorose a iluminaty, sionisticka spiknutí…by to mohl být hezky a poučný výlet…kam by jejich vnímání světa mohlo vést…třeba i pro ně.

a pak ať tam je i hakenkrojc a mangele v esesacke uniformě, vlcaci a reflektory. jen v těch sprchach nesypat cyklon B…ale nějaký smrad…a místo tehdejšího krematoria staci kafilerie.

Jarek

Baví mě tato diskuze o hvězdě na čele brejlovce a odkazy na komanče v parlamentu.Jako retro je dost dobré, a proč někomu vadí nějaké znaky jedné ideologie a zároveň nevadí noví rudozelení neobolševici v podání pirátů?Zůstanmě u dopravy, takže palec nahoru, a že měl někdo ty gule kdo rozhodl, že to tak bude, to retro.

dopravak

Já jsem si soudruhu nikde nevšiml, že by piráti někoho posílali do gulagů.Tolerance těchto symbolů je neúcta k obětem režimu, který tady zničil mnoho životů. Ze stejného důvodu jsou u nás zakázány symboly třetí říše. Pochopil bych ještě stíhačku v muzeu, ale aby tohle vozilo lidi v běžném provozu mi přijde dost nechutné.

-TR-

Víte, ani ta KSČ se před únorem 1948 nechlubila tím, že rozjede politické procesy. A stalo se tak.

dopravak

Co tím chcete soudruhu říct? Bolševici mají jenom u nás na kontě tisíce obětí a statisíce zničených životů. Opravdu nechápu, proč by měl někdo v současnosti jezdit do práce vlakem se symbolem téhle éry.

-TR-

Až bude konečně svržen Babiš a zavládnou světlé zítřky pod vedením Pirátů, STAN, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, pak se možná budeme všichni ještě divit. To jsem chtěl říct.

dopravak

Je mi jasné, že byste tam rád viděl zřejmě KSČ, ale to už je naštěstí pryč.

-TR-

Jste úplně, ale úplně mimo.

dopravak

To říká někdo, kdo i v dnešní době obhajuje propagaci zločinného režimu.

XYZ

Chcete odvézt do Kosmonos. Zítra jedu směr Liberec, tak mi řekněte, kde budete stát, rád Vás tam odvezu. 😉

XYZ

Víte, ono když je někdo diagnostikován jako kverulant, tak je těžký se s ním o čemkoli bavit. Zaseknout desku prostě neopravíte.

XYZ

Zkuste na ten Váš problém Flunitrazepam. 😉

Gwann

tak modré straky zahájily námluvy s Andrejem, abyste se nedivil vy.

-TR-

To by napřed musel být odstaven Fiala. Je veřejným tajemstvím, že chystaná předvolební koalice s TOP 09 a KDU-ČSL se příčí mnoha řadovým členům ODS, kteří by s ANO klidně spolupracovali.

Ale Fiala je zatím stále předsedou ODS.

Gwann

Ony statisíce zničených životů mají na kontě i privatizace a náš systrém exekucí….jakkoliv bolševik byl neporovnatelně větší zlo.

Ale zpozdilým bojem proti bolševikům jste analogií bojovníka proti Rakousku – Uhersku v roce 1935. Nyní máme jiné problémy než hvězdu na brejlovci v retro nátěru

Petr

A máte ponětí o tom, kolik lidských tragédií má na svědomí ODS se svým porevolučním hurá kapitalismem? Nejprve ekonomika, pak právo, pravil Klaus. Následky můžeme sledovat dodnes v kauze H-systému. Ti lidi si mají své domy zaplatit už potřetí! 🙁

Gwann

tak za tohle si z velké části můžou sami. mohli si to nejprve koupit a pak až dokončovat, platili by to cca jen 1,5krat. ale ne, někdo jim dobře poradil. s tím, že si to vysedi. a ono houby…

Gwann

a piráti to plánují?
zpět na pokoj a dejte si prášek. tohle je fakt na medikaci

Pražec

Nemáte pravdu, KSČ se chlubila:

„A my se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutiti krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry!“

– Klement Gottwald, 21. 12. 1929

-TR-

Já jsem teď měl na mysli období mezi roky 1945 a 1948. Tehdy se KSČ snažila své skutečné záměry spíše skrývat.

Gottwaldův výrok z roku 1929 znám, a dokonce i vím to, že když to pronesl, začala se celá sněmovna hlasitě smát, až se jednotliví poslanci smíchy popadali za břicho.

Petr

Myslím, že v té době to i z úst Gottwalda byla ještě nadsázka, že si ani on nedokázal představit, že by to dělali doslova.

Schválně, kolikrát jste vůči někomu pronesl: „já tě zabiju“?

Kaď

Pokud ta hvězda dude žlutá, bude to odkaz na evtopskou unii

Gwann

rudozeleni boolsevici? a koho volite vy? stranu modrých bolševiků…se strakou ve znaku?

Vašek

Dovolím si poznámku k těm hvězdám: Pokud chtějí zasadit lokomotivu do epochy, ve které byla vyrobena, pak tam hvězda bezesporu patří. Stejně jako patří na německou stihačku z druhé světové hákový kříž a na Jeep zase bílá hvězda. Onehdá jsem byl na výstavě modelů letadel a německá měla výsostné znaky zakryté papírky, aby ty ,,háknkrajci“ nebyly vidět. Za mne naprosto ubohá snaha měnit historii. Znalí věděli, co je pod těmi papírky a ostatním to bylo fuk. Spíše se divím, že vám nevadí KSČ v parlamentu, zvláště, když se nikdy nedistancovala od politiky svých předchůdců. Sama hvězda, ani ten ,,háknkrajc“ za… Číst vice »

dopravak

Víte, ono se jedná o symboliku, ten režim má na svědomí miliony obětí a propagace jejich symbolů je prostě špatně. Zkousl bych instalaci v muzeu, ale tohle má vozit lidi v běžném provozu. Je to jako vyjet s retro parní mašinou s říšskými znaky v Izraeli. Tam by vás s takovým retrem hnali svinským krokem a z jejich pohledu by rozhodně o nějaké změny historie nešlo.

Gwann

a ony říšské drahy provozovaly někdy železnici v Izraeli?

Pokud vám tak vadí symbolika, tak jdete spizovat v čem chodí oblikani neonacisti

dopravak

Ok, takže historický parní vlak s decentním hákáčkem do Osvětimi by byl v pořádku, že? Ještě zapojit nějaké stylové dobytčáky a byl by z toho autentický zážitek.
Neakceptovatelné jsou jak nacistické, tak komunistické symboly.

XYZ

Otázka: „Ok, takže historický parní vlak s decentním hákáčkem do Osvětimi by byl v pořádku, že? “
Odpověď: „Ano, zcela v pořádku. Vadí Vám to ve filmu? byl byste radši, kdyby v historickém dramatu byli vagóny s nápisem České dráhy?

dopravak

Film je něco jiného. Já mluvím o běžném provozu.

XYZ

Není, je to naprosto to samé.

Ondřej

Není to to samé. Film je příběh, ne realita.

XYZ

Jedná-li se o historické drama, má být maximálně reálný, pokud to jde.

Gwann

Nefér zavádějící způsob diskuze, podsouváte okolí něco co vůbec neřekli a chcete po nich aby se hájili proti Vámi vyfabulovanému výroku.

Blbost s hakenkrojcem v Izraeli jste vypustil vy.

Vašek

To je věc názoru. Kdyby byla hvězda na Vectronu, to by byla propagace a bylo by to hodně špatně. Ale na dobově natřené mašině? Stejná blbost je zakrývat znak třeba Škodovky ve filmu. Všichni vědí, že je jo trojková Octávie, ale znak je zarytý. Znovu opakuji, mně vadí daleko víc komunisté v parlamentu, než nějaká hvězda, které si někdo normální ani nevšimne.

dopravak

Ale to mi komunisti v parlamentu vadí taky. Pochopte už konečně, že tady jde o úctu k lidem, kteří zahynuli v bolševických lágrech. Dovedete si představit, že by historický vlak do Terezína táhla mašina s malým decentním hákáčkem? Taky by se jednalo o malý znak na dobově natřené mašině, kterého by si možná většina ani nevšimla.

XYZ

Otázka: Dovedete si představit, že by historický vlak do Terezína táhla mašina s malým decentním hákáčkem?
Odpověď: Ano, dovedu.

Vašek

A v historickém válečném filmu z 2. sv. války vám ten hákáček také vadí? Neměli by tam dát filmaři třeba kytičku, nebo motýlka? A na T 34 dědu Mráze?

XYZ

Nejedná se o symboliku ani žádnou propagaci minulých, současných či budoucích režimů. Jedná se o repliku lokomotivy, která svého času na čelech prostě hvězdu nosila. Dnes tam nosí pitomý nápis ČD místo LVA, který by tam měl být spíš. Ale to je jedno. Hledáte problém, tam kde není. A ano, popravdě řečeno, dotazoval jste se výše na Hakenkreuz. Pokud by se jednalo o lokomotivní repliku z doby Říše, pak ano, jsem ochoten to na čele akceptovat a jezdit s tím třeba do Auschwitzu, když na to přijde. JE TO REPLIKA, VY VOLE, NIKOLI PROPAGANDA REŽIMU!

dopravak

VY možná ano, ale obětí holocaustu by to zřejmě viděly jinak.

XYZ

Myslím, že neviděly.

Kája Mourek

Tak bolševika nesnašim, i s jeho symboly. Avšak Brejle s hvězdou patří k éře, ve které vznikly. Pořád lepší, než tendenční hesla. Hvězda bude malá, decentní, né jako na jakékoliv „páře“… a to nikoho nese.e….

dopravak

A co ty nebohé páry vzniklé ve válečném období? Taky bez decentního hákáčku nemají historickou hodnotu? Mě tam jejich absence nevadí, zato jezdit v provozu s rudou hvězdou je fakt hnus.Obětí bolševiků se při každé retro jízdě musí obracet v hrobě! Kdyby váš děda zemřel v bolševickém lágru, tak se na to asi díváte jinak.

XYZ

Otázka: Taky bez decentního hákáčku nemají historickou hodnotu?
Odpověď: V první řadě si uvědomte, že ty Vaše hákáčky tam původně nebyly. Ty tam přišly až po Březnu a zase je po Květnu sundaly. Vaše demagogie opravdu hraničí s už s obsesí.

XYZ

Věta: Kdyby váš děda zemřel v bolševickém lágru, tak se na to asi díváte jinak … Mého prastrýce kněze popravili nacisti v Kobylisích a upřímně se na tu dobu dívám okem historika naprosto reálně.

Kaď

Předpokládám, že na červeném podkladu bude ta hvězda žlutá. Ta je ve znaku Evropské unie !

Michal

Myslíte že ta hvězda bude pro Babiše dostatečná satisfakce?

Vašek

Skutečně si myslíte, že se Babiš dozví o nějaké hvězdě na nějaké mašině?

Honza

Tak toto už je od vás opravdu ubohost…

XYZ

Plácáte hovadiny a vůbec nevíte, že jste mimo.

Kamil

Pěticípou hvězdu mají i parničky a nikdo to neřeší. Jste magoři…

dopravak

Symboly komunismu nemají co dělat ani tam, stejně jako nejezdíme parničkama s hakáčem, soudruhu.

XYZ

Jste opravdu demagog. Pokud má být replika věrná, musí to mít náležitosti, které ta doba nesla. Na mašině z války bude prostě Hakenkreuz, na „Štokru“ z 50. let je hvězda. Tečka, bečka … Vyhledejte se svým problémem psychiatra.

dopravak

V tom případě by asi psychiatra měli vyhledat všichni na západ od nás, nebo snad jezdí v Německu historické mašiny s prvky říše?

XYZ

Bohužel Vás asi zklamu tím, že Vám neřeknu, že „nejezdí“. Divil byste se, ale jezdí tam. 😉

Petr

Jestli bude tento klenot ve stejné kvalitě jako jeho předchůdci 235,287 a toto přijde do HK tak nám pomáhej Bůh……..

Pe.tr

Asi jsem to nepochopil. V roce 2020 opravují tuto lokomotivu , dávají do retro nátěru ještě s hvězdou . A to ke všemu jako provozní lokomotivu. Ne do muzea nebo na retro jízdy. Po absolvování reinkarnací 810 to beru jako další zkoušku liché cesty . A pokud vezmu v potaz , že někdo bude chodit do práce ještě dvacet let na tento stroj tak se snad nemůže ani těšit . Jedinou výhodu ale spatřuji v její dislokaci do Hradce , kde může soudruhům u Švagerků ohlašovat zavíračku a zarytí komáří aby se rozešli škodit do ulic. Snad dojdou jenom do… Číst vice »

Ondra

Mlčeti zlato.

Ondřej

S tou hvězdou to jako myslí vážně?

Martin Toman

Proč né? V roce 1976 hvězdu měla. Dneska už jsou komunisti naštěstí mrtví a na spotřebu to nemá vliv.

Bob

Jo, ještě ji doplní hákové kříže a několik kosočtverců s čárkami.

Jerry

V diskusi se zad řeší nesmysly. Ta červená prostě brejlovci sluší … Hvězda nehvezda… 750, 754, výborně lokomotivy z ČKD jsem hrdý že sme ..mezi několika státy co si sami dělali lokomotivy a vyváželi je do světa.. já sem jezdil na bohumínských 754 a byla to paráda. Kdyby na té mašině byly nějaké hesla typu ..se SSSR na věčné časy ,to ne ale blbá hvězda.

Vlastimil Kocurek

Je o to, kdy jste ne nich jezdil ?? Bylo to v minulém století i tisíciletí. Ale pokud jste tu lokomotivu měl rád, chápu to. Nic proti tomu. Já se na to dívám z pohledu roku 2020 a dalších 30 let, co bude po opravě jezdit.

Iva D.

A to si vemte, že mladí strojvedoucí se hádají kdo na tom může jezdit a závidí si směny. Tak zase až tak strašný to nebude.

Jerry

To sem nezažil nikdy.jako znám jednoho koko.. co neumí ani pozdravit . strojvedoucí třeba co mne zaucovali byli překvapeni že nás valmezaky dávají na čtyřky neboli 754.ale byli vždy ochotní a ti starší nám zodpovídali i otázky ohledně 754 na co si dát pozor.ja mám své oblíbené řady ale taky rád jednou jedu tam třeba s 844 a podruhé s 842 na druhou stranu.

Jouda

No jasně, mládí se hádají kdo na tom bude jezdit. Čti točit volantem. Bez jakékoliv praxe , protože když na to skočí z panťáku, tak ono je to neohlida v ničem a jeden technický průser za druhým. Dnes už tyhle legendy nejsou prostě pro řidiče, ale stále ještě pro strojvedoucí, kterých už ale není mnoho

Gwann

30 let nebude stačit jedna oprava…
prostě se smirte že na současné dieselova výkony CD Carga nemá smysl pořizovat nové velké diesely za 100mio/kus…

když byla parní trakce…tak taky mnohdy na nákladech sloužily 50-70 let staré stroje. a pak mnohdy ještě doslouzili jako kotel ve výtopne…

Vlastimil Kocurek

V podstatě ta ŽOS Zvolen, pokud by opravovala všechny staré soupravy a jednotky v Evropě, tak to bude hodně nepříjemná konkurence pro Stadler, Siemens i Bombardier, které se zesměšňují novými vlaky, když lze recyklovat staré.

Brejlovec ale není původní český design, byl v nějakých ilustracích knih od Julese Verna. Tedy mám dojem. 🙂

Jézeďák

Ohledně toho desingu – původní nátěr, alespoň těch trojkových, byl zeleno – šedý. To až někdy po roce 1975 se začalo unifikovat. Všechny dieselová lokomotivy celé rudé, později odlišen podélník šedou barvou. Nakonec v čele žlutý bezpečnostní pruh. Opravdu to byl vrchol desingu. To samé se dělo s elektrikama, ale v tmavě zelené. Nevím tedy jestli tento exemplář vyšel z výroby v rudém nátěru, ale brejlovce v tomto nátěru na naše koleje původně nevyjely. V té době se jim říkalo i „šedá eminence“ . V tomto kabátě ještě nedávno ČD Cargo jednoho provozovalo na liberecku.

Liposh

Strašně se mi líbí, jak tady stáří dědci vykřikují, že za všechno tehdy můžou tamti ONI (komunisti), ale kdo jsou to ONI? Každej čtvrtej byl ve straně, t.j. průměrně každý jste měli komanče v nejbližší rodině. A i kdyby ne, styďte se, že vy , ti další 3 že 4 jste je to nechali dělat. Já mám svědomí čistý, v MŠ jsem úmyslně přestřihnul sovětského papírového vojáka v pase ( a strašně jsem se tomu řehtal) a byl jsem podmínečně vyloučen z MŠ. (to fakt) 😀 Na 4 roky stáří největší zářez, co šel. Co jste dělali vy, páprdové?

-TR-

Asi tak nějak 😀

Vlastimil Kocurek

Tisíce lidí byli vyhození z práce.

pamětník

Oni byli nezaměstnaní?

XYZ

Já si nepamatuju, že by za komoušů byla stran státu nezaměstnanost. 😀 Pamatuju, že jsme měli „pracovní povinnost“ a kdo nepacoval, nebyl nezaměstnaný, ale příživník.

Greta

Mluv za sebe chytroline, děda umřel na rakovinu, kterou si uznal v jachymovskym lágru, táta nemohl dělat co chtěl a já musel dojíždět do jiného města, abych mohl odmaturovat, protože místní duvernice udávala o 106.A ty mi chces vážně vykladat ze jsem měl komunisty v rodině? Možná tak v tvojí, tam se asi hromadili.

-TR-

Neberte si to osobně. Po světě běhá spousta pokrytců, kteří ze sebe dělají ty největší bojovníky proti komunismu, přitom sami z minulého režimu profitovali.

XYZ

Jmenujme konkrétní jména … bývalý senátor a europoslanec Štětina, bývalý eurokomisař a europoslanec Telička, bývalý předseda Plánovací komise, ministra privatizace a dnes předseda Hospodářské komory doc. Dlouhý etc. etc. etc.

-TR-

Jo jo 😀 😀 😀

Ondra

Odvážný hrdino z mateřské školy, čím dalším jsi rozbil to nelidské zřízení. Vono to spíš bude o dětinské hravosti, než o neohroženém odboji. Ty „páprdo“.

Tom

Těm, kteří v tom nežili se hodně dobře mluví. Bylo hodně zarytých přisluhovačů (hlavně ti co nosili pásku LM a PSVB), ale i takoví, kteří chtěli mít jen klid a proto byli ve straně pasivně. My si třeba jako malí založili vlastní pinýrský oddíl, protože když jsme se normálně někde sešli, tak byl vždy problém právě s milicionáři, kteří nás hned rozháněli. Ale jako „pionýři“ jsme se mohli scházet kdykoliv a kdekoliv. Od MNV jsme dokonce dostali starou hasičárnu jako klubovnu. A i když jsme dělali bordel a ze současného pohledu „protikomuinistickou činnost“ vše bylo OK, protož jsme měli „splněné“… Číst vice »

XYZ

Já jsem žil naprosto normálně. Měl jsem hovno, dneska mám dvě a tak …

Martin

Tu bolševickou hvězdu bych zakázal !

Vlastimil Kocurek

No hlavně aby naši potomci nejezdili brejlovcem, který k té jedné velké hvězdě, bude mít ještě 4 malé.

XYZ

Nebo dvanáct zlatých v kruhu. 😀

Vlk

Martine, nedělej ze sebe kokota !
Jestli ti jde o poliku a řešení toho co tu kdysi bylo, tak věř,
že mnohé z nás to fakt nezajímá a osobně nechci soudit, byla to jiná doba.
Nech si tyto narážky do hospody vypitých mozků !

Gwann

přesně tak, 31 let po listopadu bychom se měli max zaměřit na odejiti Bureše že strakovky, ale ne proto že je exkomunista…ale proto že škodí republice.

a neřešit hvězdy na retroloko. a spory kolem horákové a toufara. všichni normální už mohli dávno pochopit…a ti ostatní nepochopí nikdy.

Vit S.

No konečně něco normálního.

Pražec

Spíš normalizačního

XYZ

Retro

Jmfjv

Když retro, tak retro. Bude mít také Kryšpínovo značení a označení: „ČSD“?

Vlastimil Kocurek

Samozřejmě.

Gwann

což je jediné spravne

Pavel Vaniš

…vždyť to říkám, je to určitě on, další mínus , podepiš se Karle. Měl jsi přezdívku „gestapák“

Pavel Vaniš

Taky jsem s ní tahal 512 „Bezdrev“ do Č.B. -vzadu s hospodou a zpátky 513, ale když jsem čistil u peronu okna a kastli, hvězdu jsem bral jako nutné zlo. Zdravím tam nahoru parťáka Pepíka P o s p í š i l a z LD Zdice

Pavel Vaniš

ten mínus dal určitě předseda ZO KSČ v LD Zdice (depo už bohužel zrušili), moc jsme ho s Pepíkem sr.li …

Vašek

Tak to si pamatuju. A vozili jste také ,,Babíňáka“ do Horažďovic a v zimě jste začínali topit až v Příbrami, abyste nemuseli cestou dobírat vodu pro Pegasa. Ve vlaku bylo jak v psírně, bando jedna. Ládík Šebek a spol.

Pavel Vaniš

Taky jsem s ní tahal

Savik

Čo si predstavujetě pod takým pojmom, Kefalín?

Honza

Pane Bože to je krása!!!!

Od lesa

Pánbíčkáři by z tý rudý hvězdy ale nadšeni moc nebyli.

Honza

Máte pravdu, hvězda tam ale patří, byla tam už z výroby.

Od lesa

Jste si jistý?

XYZ

Naprosto

medical_examiner

Ty, kteří zároveň studují dějiny umění, to zas tak nedráždí. Berou to jako součást autentického stavu…

XYZ

Však retro nátěr taky nic jiného není. Je to autentický stav, který vypovídá o té době.

MiKi

Pak mi není jasné, proč z domů, které byli za bolševika postaveny zmizely cedulky s hvězdou a nápisem „Dům v socialistické péči občanů“. Domy byli opraveny aby vypadaly tak jak je v duchu socialistického realismu postavili.

XYZ

Pánbíčkářům je to šumák, protože chápou, že je to retro a to nese prostě prvky té doby.

Savik

Super zpráva!
A k total rudé mašině ta hvězda prostě patří. Jasně, může se tam místo toho vlepit malé okřidlené kolo, třeba jako měla 753307, nebo ty meziměstský… ale na rudejch byla většinou hvězda.

Ivan

Hvězdu NE

XYZ

Hvězdu naprosto určitě ano, Váňo …

Karel

Díky za každé retro. Už je té modré moc…

Greta

Retro je větší část železnice u nás.

Turnovak

a V na páry 🙂

Miky

Wollt ihr den totalen Krieg? 😁

Leipaer

Göbels war höflich, der hat wenigstens gefragt… 🙂

Turnovak

ein Spurweite, ein Koppler, ein Hobby!!! 😀

Gwann

TT, Tillig/Kuhn

A. Mikulka

Se alespoň nauč německy a pak machruj.

XYZ

Myslím, že je to dobře. Spousta dopravců se vrací do minulosti a má vždy aspoň jedno vozidlo v historickém nátěru.

Zdrasa

Ta rudá hvězda mi přijde dost mimo. Na muzejní historický nátěr ještě okay, ale na provozní stroj? Pokud vím, jiné lokomotivy s retro nátěrem rudou hvězdu nemají.
Připomíná mi to nevyrovnanou situaci v Rusku, kdy furt stojí Lenin na každém druhém náměstí a po vrahovi Džeržinském je furt pojmenované město. Já teda doufám, že jsme na tom o trochu líp jak Rusové…

Pavel

Pěticípá Hvězda tam prostě patří ať si zatím vidí kdo chce co chce

dopravak

Aha, takže na mašiny z válečného období namalujeme hákáče? Retro ne?

Od lesa

Ja wohl, meine Führer!

dopravak

No prostě autentické, úžasné retro. Mašina s obrovským hákáčem na kotli dojíždí do stanice za zpěvu „Deutschland uber alles“. Ne, fakt nepochopím, co se tady někteří snaží obhajovat.

XYZ

Vy jste fakt psychopat …

XYZ

Běžte už do prdele s tím Hakenkreuzem … Je to retro nátěr, replika originálu. Jeďte do Německa a podívejte se, co mají na ksichtě ty jejich dederácký mašiny … Je tam hvězda … A co třeba Slávia? Ta by si taky měla změnit logo?

Od lesa

U nás také kdejaký trotl nosí triko s xichtem masového vraha Che Guevary.

Dominik

No, a další trotlové s vlajkou státu či s orlem, který může za mnoho válek a zabil už mnoho lidí – USA.

Od lesa

Ano soudruhu, třeba takový Sovětský svaz! Pardon Rusko, taky mají ptáka a šéfa KGB v čele k tomu.

Vlastimil Kocurek

Každý chlap má ptáka, co je na tom divného?

medical_examiner

Jen někteří už neví proč…

Vlastimil Kocurek

To je pravda, ale je obrovská škoda, že naší lidé vůbec nejsou seznámeni také s tím, co je tam dobrého, např. Univerzity, věda a výzkum. Třeba, že Univerzita Harvard má při polovičním počtu studentů, 73 x větší rozpočet než Karlova Univerzita. Je to prostě úplně jiný svět, a měli bychom to soudit z obou stran. Pracuje tam také nespočet našich vědců.

Ondřej

Už nic nepište.

Jindra

ano

Jindra

Obávám se, že ta Vaše poslední věta už neplatí (a možná to je i tím, že Rusové se v posledních 20 letech snaží nepohybovat ode zdi ke zdi, Vy tomu, pravda, říkáte „nevyrovnaná situace“:). Zdá se ovšem, že kdokoli se snaží situaci vyrovnat (= bourat pomníky, připustit existenci jediného správného názoru atp.), tak velké úspěchy nezažívá. Možná také jednou procitneme, já jsem optimista.

Slosor

A co hůř, ve většině Evropy jsou dokonce běžně k vidění kříže, symboly náboženství, které je zodpovědné za tolik mrtvých…

Vlastimil Kocurek

Tak ano, katolická církev má za sebou docela smutnou historii, ale na druhé straně na křesťanských základech je vybudována euro. ameriko – australská civilizace. Americký prezident musí být od narození jednoznačně křesťan. Na rozdíl od našich pomatených prognostiků.

-TR-

Původní křesťanské učení, které kázal Ježíš Kristus, odmítá vraždění. Kdo vyznává Kristovo jméno a přitom vraždí, nemůže být pravým křesťanem. Zjednodušeně lze říct, že pravé křesťanství připouští násilí pouze v obraně. Kdo mi nevěří, nechť se podívá do evangelií, najde to tam.

Křesťanství jako takové tedy není násilná ideologie. Že ji v historii mocenské elity překrucovaly ve svůj prospěch, je bohužel smutným faktem. V naší historii máme mučedníky, kteří se vzepřeli za pravé učení Krista i proti církevním autoritám, nejznámějším z nich je Jan Hus.

MiKi

Opravdu ? Pak jste bibli nečetl. Bible na spoustě míst vybízí k zabíjení. V podstatě ji nelze bez rodičovské cenzury číst malým dětem.

-TR-

Mluvím o tom, co kázal Ježíš Kristus. V Bibli je Starý zákon, ten ale byl sepsán ještě před Kristem. A Kristus spoustu věcí zpřesnil a uvedl na pravou míru.

Což byl jeden z důvodů, proč byl ukřižován. Jeho výklad popuzoval farizeje a tehdejší vládnoucí struktury.

zdeva

Trochu starší než 810…vždy se trochu divím, že se 50let staré lolomošky rekonstruují…

Kubrt

Svou práci udělají..

zdeva

810 také svou práci udělají a nejlevněji… jezdí za kýbl nafty, vhodná velikost na místní lokálky, stačí trocha údržby, nemusíte investovat do jiných vozů, jediná asi nevýhoda, že nejsou nízkopodlažní a možná, že nemají klímu, ale to vzhledem k délce lokálek většinou tolik nevadí.

Jerry

Jezdí tu i starší lokomotivy .. elektrické

Od lesa

A ještě starší motoráky.

zdeva

Nemohu si teď vybavit který starší motorový vůz je v běžném provozu než je 810.V každodenním provozu je 45 let…

Libor

Řada 854. Vyjma motoru, dveří a ovládání se toho moc nezměnilo, leda okna a sedačky. Ale to i na 810 (motory Tedom, stahovací okna, plyšová sedadla).

zdeva

Tak jistě,to je vizitka tehdejších techniků, inženýrů a ostatních co se vývojem a produkcí lokomotiv zabývali.Rada 140 jen zatím 60 let v provozu…asi je už hodně modernizovaná i tak pozoruhodné!!!!

Kubrt

Těm bobinam uz je 60+, žádnou dramatickou modernizací nikdy neprošly.

Vlastimil Kocurek

Tažkže mohou jezdit dalších 60 let, jsou tedy nezničitelné. Ale v ostaních odvětvích současného světa a technologií se vždy mluví také o tzv. morálním zastaravání. Pouze tedy dráha si nárokuje jakýsi paralelní svět, zachovat všechny staré věci, ostatní odvětví to nevyžadují. To by pak byla povinnost alespoň v jedné fabrice vyrábět mléko v tekoucích pytlících z plastu. Musela by povinně jezdit všechna stará auta- Pochopte to, že to není reálné. kdyby to tak chtěli milovníci starého ve všech odvětvích.

medical_examiner

Tak jak to, že ve Švýcarsku jezdí i lokomotivy starší 50 let?

XYZ

Myslím, že nejstarší provozní mají někde v Lucernu z roku 1899 …

zdeva

Možná, že jen nostalgické jízdy…zato u nás v plném provozu!!!

zdeva

Mohl jsem ta pridat + nejsem však zbytečně moc detailista…

Vlastimil Kocurek

Možná by se také měla rekonstruovat a nabídnou někde na export, třeba do Laosu.

-TR-

Kdo srovnává komunismus a nacismus jako jedno a to samé, je mimo.

Můžeme si o komunistickém režimu myslet cokoliv, ale jedno je jisté – přes všechna příkoří, která se za té doby děly, komunisté nikdy neusilovali o genocidu českého národa. Naopak nacistické Německo tuto genocidu plánovalo (a částečně i realizovalo, viz 300 000 mrtvých občanů Československa).

Proto chápu, že třeba vůči symbolům komunismu je u nás větší tolerance.

bkp

Zásadní rozdíl rozdíl je, že nacisté prohráli válku, kterou (s decentní pomocí komunistů) rozpoutali.
Komunisté nikdy přímo neusilovali o genocidu, jakkoli myšlenka panslovanismu a socialistického internacionalismu příliš vlastenecká není, ale decimace elit zavádění hospodářství po vzoru SSSR národ dost srazila na kolena.

-TR-

Dnes se hodně připomíná pakt Molotov – Ribbentrop a rozdělení Polska, nicméně se zapomíná na to, že s nacistickým Německem se nepokoušel uzavírat dohody jen SSSR. Co byla Mnichovská dohoda? Zrada našich západních spojenců, kteří nás nechali Hitlerovi napospas, aby odvrátili válku. A stejně se jim to nepovedlo, válka nakonec stejně vypukla a obrátila se i proti nim.

Jinak je samozřejmě pravda, že komunistický režim v mnoha ohledech selhal, především svou rigiditou a neschopností efektivně reagovat na změny.

dopravak

Pánové, je úplně zcestné debatovat, který režim byl celkově horší ať už pro nás, nebo všeobecně. Oba režimy mají jak u nás, tak ve světě obrovské množství obětí a proto je nepřípustné symboly těchto režimů jakkoliv propagovat.

XYZ

S Vámi není zcestné, ale dokonce zcela zbytečné, o čemkoli debatovat!

Dominik

Hlavně pakt Molotov – Ribbentrop byl až poslední ze série paktů, které byly s Třetí říši uzavřeny, viz. zmiňovaná Mnichovská dohoda. A Poláky dnes litují, ale už se zapomíná, že na nás zaútočili spolu s nacisty.

Kubrt

Komunistický režim selhal zejména způsobem, jak se snažil implementovat svůj – naivní a nereálný – ideový základ na společnost.

Pan Josef

Jedna věc je odvrátit válku obětováním ČSR, druhá cílené porcování Polska, o genocidě vlastní inteligence a majetných nemluvě. Nakonec i ten antisemitismus nebyl komunistům tak úplně cizí.
Byť se to mnohým soudruhům nehodí do krámu, komunisté měli s nacionálním socialismem mnoho společného, proto obě ideologie srovnání rozhodně snesou. Snad jen, že v počtu obětí rudí nad hnědými o něco vedou.

-TR-

To není jedna věc. To je jedno a to samé. Obětování ČSR Hitlerovi je naprosto neobhajitelné, stejně tak je neobhajitelné porcování Polska.

Od lesa

Angláni to taky záhy odvolali, Žabožrouti později a Němci dosud od mnichovské dohody neodstoupili, přestože jsme je o to po převratu žádali.
Taky nezapomeňme, že naše socansko-bolševická klika podepsala postoupení Podkarpatské Rusi.
Taky můžeme připomenout, že jistý socan odevzdal republiku bez jediného výstřelu Hitlerovi a ten samý ji odevzdal za pár let bolševikům.
Ale to už jdeme hodně daleko. Každopádně na vozidle běžného provozu symbol bolševismu nemá co dělat.

-TR-

Nemáte pravdu. Západní Německo uznalo neplatnost Mnichovské dohody v roce 1973, kdy došlo k podpisu mírové smlouvy (tzv. Pražská smlouva) mezi SRN a ČSSR. I na to se často zapomíná, že mírová smlouva mezi oběma zeměmi byla podepsána až 28 let po konci války, částečně proto, že v SRN proti této smlouvě byl velký odpor sudetských Němců, kteří byli odsunuti.

Pražák

Není, ani Francie a ani Británie nás ve spolupráci s nacistickým Německem nenapadly a ani nezavraždily desetitisíce našich občanů, případně nedeportovaly statisíce do Gulagů kde jich velká část zemřela. Tohle přesně dělali Rusové v Polsku a Pobaltí. Mimochodem jediný stát, který v průběhu II. světové války zavíral Čs. občany do koncentračních táborů a vraždil je tam, pochopitelně s výjimkou III. říše, bylo právě Sovětské Rusko.

-TR-

Francie a Británie nás nenapadly, ale nechaly Německo, aby nás napadlo. Však to taky píšu, že nás Hitlerovi předhodily napospas.

Dominik

Odvrátit válku? Ta stejně byla, jen si to naši slavní spojenci kryli prdel, dokud to trochu šlo. A mimochodem ti chudáci Poláci, nás napadli spolu s Hitlerem.
Vedou možná v celkovém čísle, ale být tu nacismus stejně dlouho, jako socialismus, tak ta čísla jsou daleko horší.

Od lesa

Jen počítali s tím, že v případě války nás obětují, jinak pohoda soudruhu.

Vlastimil Kocurek

Rusové provedli genocidu i národů, žijících v jejich společné vlasti. Bohužel nemáte pravdu. Pravdu máte v tom, že z velmi vyspělé země z nás udělali rozvojovou.

Martin

Zrůdné jsou ty ideologie obě. Lepit symbol komunismu na lokomotivu, protože prej retro, je odporné.

Dominik

Říká někdo, kdo o komunismu evidentně nic neví a jen zaměňuje socialismus v minulém století za komunismus.

Pražák

Komunismus není politický názor, to je zločin.

Dominik

Jojo, mluví jen o vraždách od začátku do konce, mimochodem, věděl jste, že prvky komunismu se dají najít už v antice?

Gwann

jo, třeba cvok Platon?

Kaď

Děkuji za vysvětlení, žil jsem v domnění, že komunismus je odvozen od komunardů, kteří vznikli při pádu Bastily za francouské revoluce.

Od lesa

Samozřejmě, že to nelze srovnávat. Komouši povraždili mnohem víc lidí.

-TR-

Beru to z našeho pohledu, nikoliv globálně, a z našeho pohledu byla mnohem horší německá okupace. Samozřejmě z globálního hlediska je to jinak.

Pražák

Takže říkáte, že je v pořádku pověsit si symbol nejvražednější ideologie na mašinu protože u nás čistě náhodou jejich hnědí bratranci zavraždili víc lidí?

-TR-

Celkem bylo z politických důvodů popraveno 248 odpůrců komunistického režimu, dalších zhruba 4500 jich zemřelo ve vězení. Při pokusu o překročení hranice na Západ zemřelo 306 lidí.

Německá okupace naproti tomu měla 343 000 obětí, podle nejnovějších odhadů. To je zhruba 68x víc než počet obětí komunistického režimu.

Chtěl jsem vysvětlit fakt, proč je vůči komunistickým symbolům větší celospolečenská tolerance. Myslím si, že čísla jsou jasná.

-TR-
dopravak

Je naprosto ujeté obhajovat komunistický režim a jaho propagaci v dnešní době jenom proto, že má zrovna u nás na svědomí méně obětí, než jiný zločinecký režim. Tolerance k němu je u nás možná vetší, ale to neznamená, že si tady začneme vylepovat rudé hvězdy. Pořád jsou to tisíce našich obětí a další hromada zničených životů. Tohle je výsměch těmto lidem a jejich potomkům. Fakt se vzpamatujte, soudruhu!

XYZ

Ano, je naprosto ujeté s Vámi o čemkoli diskutovat. Když nechápete význam slov „retro“ a „autenticita doby“.

Libor

To může říct jen ocas. Komunisti zlikvidovali mnoho nadaných lidí a vlastenců. O to hůř, že se neštítili vraždit lidi z vlastního národa.

-TR-

Nezpochybňuji zločiny, ke kterým docházelo v 50. letech, kdy byla popravena řada nevinných lidí, kteří si dovolili nesouhlasit s komunistickým režimem. To je samozřejmě odporné.

Nicméně tyto zločiny nenaplňují definici genocidy. Byly spáchány proti konkrétním lidem, nešlo tady o nějaké etnické čištění nějakého území, což třeba dělalo právě nacistické Německo.

Ondřej

Prosím, už nic nepište.

Gwann

o následcích má ale pravdu. fyzicky nás chtěli zničit nacisti. komunisti prevychovat. oboje špatně. první bychom nepřežili, z druhého jsme se dostali.

proto rudí bratri vadí min

Vlastimil Kocurek

Komunismus a nacismus je totéž.

Jan

Jasně, že to není stejný. Komunisti zabili a ještě zabíjí mnohem víc lidí jak nacisti. A genocidu páchal leckterý z nich. Namátkou stalin, polpot a další páni

XYZ

Znám Stalina, znám Pol Pota, ale ale nemám stalina a polpota.

Ondřej

Aha, takže popravování vlastních lidí a doživotnímu trestání jejich dětí a dětí jejich dětí za jiný názor dle Vás genocidou českého národa není?

Ondřej

doživotní

-TR-

Je to zločin. Ale není to genocida. Nesplňuje to definici genocidy dle OSN.

Genocida by to byla např. v případě, kdyby komunisté se rozhodli vyvraždit všechny Čechy za tím účelem, aby území po nich dosídlili Rusové. To se nedělo a nebylo to v plánu. A na to já poukazuji.

Ondřej

Nemohu samozřejmě popřít tuto definici. Ale myslím, že její význam lze na tuto situaci s klidným svědomým rozšířit.

-TR-

Raději se naučte psát česky 😉

dopravak

Proboha a Katyň bylo co? Jenom připomínám, že tam umírali taky naší občané z Těšínska. Nechápu, kde se tady vzalo tolik rudých, bolševických noků.

-TR-

Za Katyň nese zodpovědnost vláda SSSR, nikoliv Československa. Koneckonců za tento zločin se Rusko jako nástupnický stát oficiálně omluvilo, v roce 2010.

dopravak

Aha, takže teď budeme rozlišovat, jestli je ta hvězda ruská, nebo česká? Jako že naši bolševici nemají na kontě miliony obětí, ale jenom tisíce, tak je to už jako v pořádku? Stejným pohledem by ale měli Slováci pomalovat páry „svými“ hakáči, protože ty už by byly asi podle vás v pohodě. Retro, ne?

-TR-

Jste opět mimo. Přestože Slovenský štát byl spojencem nacistického Německa, sám o sobě hákový kříž nepoužíval.

Mj. dnešní Slovensko má stejný státní znak a mírně upravenou vlajku (kromě stejné trikolóry je na ní znak navíc).

dopravak

Chápu, že se vám po dobách minulých stýská, ale symboly komunismu tady opravdu nemají co dělat. Doma si polepte hvězdama klidně celý obývák, pověste si portrét Stalina s Gottwaldem nad postel, ale necpěte tyto symboly běžným lidem, kteří tím pak musí jezdit do práce. Jak byste se asi tvářil, kdybyste jel na výlet do Terezína, Lidic, nebo Osvětimi vlakem, který táhne dobová mašina s decentním hákáčkem. Vždyť by to mělo i takovou pěknou „historickou autenticitu“, co? Takové „retro“, že?

XYZ

Věta: Jak byste se asi tvářil, kdybyste jel na výlet do Terezína, Lidic, nebo Osvětimi vlakem, který táhne dobová mašina s decentním hákáčkem.

Já bych se na to tvářil jako na retro, které patří k té době, kterou to má představovat.

Otázka: Píšete takhle i do TV režisérům, aby ty symboly do svých filmů nedávali?

Jste psychopat a fanatik. Připadá mi, že jste jako ten misionář, co se snaží obhájit pravost víry a nakonec ho domorodci sežrali.

XYZ

Věta: Stejným pohledem by ale měli Slováci pomalovat páry „svými“ hakáči, protože ty už by byly asi podle vás v pohodě. Retro, ne?

Odpověď: Podívejte se na Slovensko a zjistíte, že mají takové tři lokomotivy.

Ondřej

Promiňte, auto“correct“ na iphonu…trápí mě pravidelně, onehdá jsem napsal známé Ahoj Náno namísto Ahoj Jano 😀

Pan Josef

Ano, v ČSSR genocida pod taktovkou komunistů dle definice OSN neprobíhala. V Kambodži či aktuálně v Číně však ano. Takže i genocida se komunismu týká. Že někteří omezení čecháčci na komunismus dokáží nahlížet jen skrze vlastní dvoreček na tom nic nemění. Opět tedy platí, že komunisti a nacisti jsou totožné zvěrstvo.

Gwann

není to genocida. je to zločin.

Gwann

komunismus byl u nás méně krvavý. celkově ale ještě horší. proto tu pocitove alespoň části ta hvězda nevadí…zato hakenkrojc fest

A. Mikulka

Komunisté totiž hubili na TŘÍDNÍM principu. To byl taky jediný rozdíl mezi bolševiky a nácky. Taky se proto tak nenáviděli – bojovali o stejnou skupinu příznivců.

753.301

Jenže většina 753 dnes 750 šla z výroby červená, což je původní výrobní nátěr. Řada 754 byla pouze červená. A třeba řada 751 jiná než červeno-šedá, celočervená prostě nebyla. To bych doporučil si nastuduvovat.

Miloš Hradecký

Pracoval jsem u ČSD (ČD) od roku 1970 a „Brejlovci“ měli původně nátěr šedivé barvy (čela a boky karoserie od rámu pod okna)v kombinaci s barvou tmavě zelenou (od oken po střechu).
Až po intervenci (spíš po nařízení) tehdejšího ministra dopravy při nějakém jednání (tuším, že se jmenoval Šutka) na vysvětlování pracovníků ČKD proč vzniká taková barevná kombinace lokomotiv, jim měl sdělit, „že co a proč navrhovali takovou barevnou kombinaci, že je to všetko hezké čo oni mu povedajů, ale, rušně budou červené“! (a tak také bylo).
Takže, původní barva červená nebyla!

David

To máte sice pravdu, ale Vaše poslední věta „Takže, původní barva červená nebyla!“ platí poouze pro brejlovce do čísla T 478.3127 (snad se nemýlím). Takže T 478.3338 přišla do Chomutova určitě červená.

Ladislav F.

Těsně vedle, v Ostravě jsme měli 3118 a ta už byla červená, údajně první, ale to nemám ověřené.

Jiří 24

Dostane i LEDky aby byla víc cool?

Bpee

Jako aby z toho byla 750.300 bez výstražného proužku? 😀

Bpee

Za retro 750 jsem rád, ale kolik takových “T478” už jezdí? To v historii nenesly 750 nějaký zajímavější nátěr, než tento?

MiKi

No vida….pomalu nám Covid utahu šrouby svobody a hned na Cargu přišli na způsob jak dát najevo svoji loajalitu se soudruhy. Jinak si tu komunistickou hvězdu neumím vysvetlit.

Michal

Propagace komunismu/socialismu/ je snad stále trestným činem,či ne ?

Kubrt

V zemi, kde Falmer úkoluje Bureše??

ABC

už jste podal trestní oznámení?

Dominik

Komunismu? To těžko, máme zde zákon o protiprávnosti komunistického režimu v Československu, ale samotná myšlenka komunismu určitě trestná není.
A hlavně symboly, jako Rudá hvězda, atd…, u nás nejsou zakázaný.

dopravak

aha, takže retro nátěr s hákáčem by byl podle vás také v pořádku?

okk

„Hákáč“ ale zakázaný je (na rozdíl od té hvězdy).

dopravak

Vzhledem ke zločinnosti obou režimů by mělo být zakázáno oboje.

I když ta hvězda přímo zakázána není, tak mi nepřijde s ohledem na úctu k obětem komunismu vhodné ji takto propagovat. Retro nátěr ať se klidně udělá, ale proč tam cpát tu hvězdu?

dopravak

Rudí, bolševičtí noci už začali mínusovat? 🙂

XYZ

A ještě si sám odpoví … Lajkoval jste si své příspěvky?

Dominik

Problém je, že Rudá hvězda, jako symbol revoluce, je mnohem starší jak SSSR, byl použit už v 18. Století při Velké Francouzské revoluci.

Navíc, když to je retro, tak tam patří i ta hvězda ne?
Nevím jestli ji stále má, ale mělo ji i to retro ESO.

dopravak

Svastika a ostatní symboly nacismu jsou prostě zakázány retro neretro. Fakt si nedovedu představit, kdyby u nás, nebo v Německu jezdila v provozu mašina s hákovým křížem, tak nechápu, proč bychom hvězdu měli brát jinak. Oba režimy jsou zločinecké, oba mají na svědomí oběti, takže nevím, proč bychom měli jeden z nich tímto způsobem tolerovat.
Pro účely natáčení historického filmu budiž, ale do běžného provozu?

Dominik

To je vidět, že o těchto symbolech vůbec nic nevíte, svastika je původem náboženských symbol, a hákový kříž je jen jedna verze svastiky, navíc upravená.

Ten komunismus je ale teda, nikdy nikde nebyl, přeci dokázal zabít?

dopravak

Hákový kříž je prostě jako symbol třetí říše zakázán a nikdo jej necpe ani na „retro“ nátěr. Tak samo se nemá nikam cpát symbol režimu, který má na svědomí desítky miliony životů.

Dominik

Já se s vámi nepřu, že to je symbol třetí říše, ale že to není svastika jako taková, ale upravená, jejíž účel byl zneužit.

Zajímavé, že doteď to na mašinách nikomu nevadilo, že tam ta hvězda je, ať muzejních, tak provozních.

dopravak

No já taky nějak nechápu, co se tady snažíte obhájit, soudruhu.

Gwann

starejte se jak se zbavit Bureše, nereste hvězdy na brejlovci.

XYZ

Nemáte argumenty a kopete kolem sebe bez argumentů.

Pe.tr

A desítky milionů dalších duševně pokřivily , až si dnes myslí , že to bylo v pořádku a že za nich bylo krásně . Je až vtipné jak komáři se svou verzí socialismu poukazují na zvěrstva nacistů a sami jsou mnohem horší .Možná tomu smýšlení nahrává i ten mstivý prognostik a slovenský bonzák

XYZ

Výjimka ze zákona potvrzuje pravidlo. Načtete si příslušnou legislativu. 😉

Od lesa

Hákový kříž i svastika ještě mnohem dřív soudruhu!

Pražák

A svastika je zase prastarý symbol původně z Indie. Přesto už bude navždy primárně se zločinnou myšlenkou nacismu, stejně jako bude rusá pěticípá hvězda už navždy spojena se stejně zločinnou myšlenkou komunismu.

Dominik

Protože byla součástí toho nátěru?
A nevím, že by propagovala komunismus (resp. Socialismus minulého století, ten jistě máte na mysli), má na sobě hesla, či něco dalšího?

dopravak

Tak hákový kříž byl taky součástí nátěru válečných mašin. Nějak jsem si nevšiml, že by nám zde jezdily páry v retro nacistickém nátěru.

Ondřej

Věřím, že z toho jednou vyrostete.

XYZ

Těžko, to už je setrvalá neléčená diagnóza. 😀

Pan Josef

I komunistické symboly jsou zakázané, leč v zemi, která se stále neumí vyrovnat se svou minulostí, se případný podnět k prošetření vždy odkládá…

Dominik

Nejsou, v roce 2007 sice byl dán podnět aby se tak stalo, ale byl zamítnut.

Avlaky

Pokud je to památka tak ne, což toto je

Pražák

Tohle není památka, ale normální provozní lokomotiva.

Luděk S.

Brejlovec, pěticípá hvězda! To se bude líbit!!!

Od lesa

Na nábřeží jistě.

Vlastimil Kocurek

Původně tam měl být srp a kladivo, ale nemohli najít šablonu.

M474003

Tohle není retro nátěr, ale povinné přelakování podle Sergejů. Originální nátěr ČKD je zeleno-šedý.

David

Retro neznamená původní. Retro je obecné označení pro něco minulého, zaniklého, bývalého, může se jednat o označení pro cokoliv zpět v čase.

libcha

Co není originální, furt může být retro.

Pražák

Nějak si nedovedu představit, že by třeba v Německu jezdila, byť historická, lokomotiva se svastikou na předku. Dokonce ani to V, které bylo za války snad povinné jsem nikdy neviděl.

Od lesa

Tady je to v pořádku, hnutí a organizace propagující polačování lidských práv jsou i přes zákaz existence dokonce ve vládě, prezident je čínsko-ruský agent, tak proč by nemohl být symbol vrahů na mašině, zejména když duch bolševika z Carga stále dýchá.

qwerty

Bohužel máte pravdu.

Od lesa

Pochopil bych, kdyby ji měli třeba magnetickou a dali ji tam na filmování, ale jinak?
Průšvih je ten, že se po převratu nejvyšší bolševici nerozvěsili po stromech, aby se zbytek bál.

ABC

Nejsme jako oni, že

Od lesa

Jenže s nima to po dobrým nikdy nepůjde.

ABC

to jsme si ovšem měli rozmyslet dříve

Gwann

a s takovými jako Vy je diskuze jedna radost. kdo si myslí něco jiného (být pitomost), toho pověsit, ať se další bojí…to má být normální?