Mýto zdolalo rekord, osvobození vozidel s humanitární pomocí výnosy státu neohrozilo

Kamiony na Pražském okruhu D0. Foto: ŘSDKamiony na Pražském okruhu D0. Foto: ŘSD

Březen patří tradičně k měsícům s nejvyšším výběrem mýtného.

Osvobození od úhrady mýta pro vozidla, která pomáhají Ukrajině, nepřineslo v březnu propad výnosů z českých dálnic. Naopak, výběrčí mýta CzechToll hlásí za březen rekordní sumu 1,353 miliardy korun. Je to nejvyšší vybraná částka za jeden měsíc od spuštění mýtného systému v roce 2007. Meziročně je to o 5,35 procenta více.

Od 4. března byla osvobozena od placení mýtného vozidla s hmotností nad 3,5 tuny, která dopravují humanitární pomoc pro Ukrajinu. „Do konce března jsme přijali 491 žádostí o osvobození od mýtného pro humanitární transporty, které realizuje prozatím celkem 694 vozidel,“ uvedl provozní ředitel CzechTollu Petr Chvátal.

Březen patří tradičně k měsícům s nejvyšším výběrem mýtného. V loňském roce jej překonal pouze listopad s výběrem 1,31 miliardy korun. Na českých dálnicích dlouhodobě platí, že více než polovinu vybraného mýtného uhradí zahraniční dopravci.

Mýto na dálnicích a části silnic I. třídy fungovalo i během covidu jako stabilní příjem státu. Loni zaplatili dopravci na mýtném rekordních 14,2 miliardy korun, meziročně o 23 procent více. Růst byl dán především zvýšením sazeb počátkem roku.

Tagy czechtoll mýtné
3 komentáře