Mýtné v dubnu rostlo jen mírně, více než polovina výnosů je ze zahraničí

Dlouhodobě jsou nejčastějšími zahraničními plátci českého mýta dopravci z Polska, Slovenska, Rumunska a Maďarska.
Prudký růst výnosů z mýtného, způsobený především skokovým zvýšením poplatku loni v březnu, se letos v dubnu téměř zastavil. Dopravci v dubnu uhradili na mýtném 1,6 miliardy korun, což je meziročně o 3,6 procenta více. Oznámila to společnost CzehToll, která mýtný systém dodala a spravuje.
Už více než polovina plateb přitom pochází od zahraničních dopravců. „Přibližně 89 procent z celkově uhrazeného mýtného od začátku letošního roku připadá na poplatky za jízdu po dálnicích, za jízdu po silnicích I. třídy uhradili dopravci zbylých 11 procent z celkového výnosu,“ doplnil šéf CzechTollu Petr Chvátal.
Od začátku roku dosáhly výnosy z mýtného 6,255 miliardy korun, což je oproti stejnému období roku 2024 o 12,6 procenta více. Vyšší výnosy jsou z větší části způsobené novými příplatky k mýtu, které byly zavedeny ve dvou fázích loni v březnu. Od dubna se toto zdražení přestává ve statistikách projevovat. K mírnému zvýšení sazeb došlo i letos v lednu.
Více než 54 procent z celkově uhrazených mýtných poplatků uhradili provozovatelé vozidel se zahraniční registrační značkou. Dlouhodobě jde nejčastěji o vozidla s registrací v Polsku, na Slovensku, v Rumunsku a Maďarsku.
Ke konci dubna bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 897 tisíc vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 714 tisíc automobilů mělo zahraniční registrační značky.