Autobusy

Muž za jízdy převzal řízení autobusu za řidiče, který zkolaboval

Odřený autobus z linky Liberec - Praha poté, co zkolaboval jeho řidič. Foto: PČR
Odřený autobus z linky Liberec - Praha poté, co zkolaboval jeho řidič. Foto: PČR

Jednačtyřicetiletý cestující Ivo Raisr převzal dnes ráno za jízdy řízení linkového autobusu na rychlostní silnici z Liberce ve směru na Turnov poté, co řidič zkolaboval. Nikdy předtím autobus neřídil. „Já na to nemám ani oprávnění, jen na auto,“ řekl dnes ČTK. V autobuse jelo skoro 50 lidí, z cestujících se nikomu nic nestalo. Čin cestujícího považují liberečtí mluvčí záchranné služby i policie za výjimečný.

Jedná se o neuvěřitelný heroický čin. Zachránil tím zdraví a životy bezmála 50 osob,“ řekl mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Duchapřítomnou reakci neznámého ocenil i mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. „Kdyby nikdo nezareagoval, autobus by se převrátil nebo se stalo cokoliv dalšího, tak samozřejmě mohl být velký problém a mohli jsme tady mít hromadné neštěstí,“ řekl. Podle facebookové stránky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje mělo jít o autobus na lince Liberec – Praha. Šlo o posilový spoj společnosti Student Agency.

 „Řidič posilového spoje, který pro nás provozuje externí dopravce na objednávku, za jízdy zkolaboval. Cestující, který seděl vepředu na sedadle číslo 3 rychle zareagoval a chytil volant autobusu. Další cestující pak asistoval s odsunutím řidiče mimo sedadlo za volantem a cestující tak s autobusem pomalu dojel na blízkou čerpací stanici. Díky jeho bleskové reakci se nikomu z cestujících nic nestalo. Na čerpací stanici se o řidiče postarala ZZS, cestující nastoupili do náhradního autobusu, tentokrát našeho žlutého, a se zpožděním zamířili do cíle své cesty. S cestujícím, který svou pohotovouu reakcí zabránil hrozící nehodě a dovezl autobus do bezpečí čerpací stanice, se spojila či spojí naše paní ředitelka vlakové a autobusové dopravy Ivana Kašická, aby mu osobně poděkovala,“ uvedla mluvčí Student Agency Alžběta Nečasová.

Děkujeme neznámému hrdinovi!Snad se k němu touto cestou naše poděkování a uznání dostane… Dnes ráno byl pro řadu…

Gepostet von Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, p.o. am Montag, 16. September 2019

Řidič autobusu zkolaboval krátce po 7:15 na čtyřproudé silnici nedaleko odbočky na Jablonec nad Nisou. Podle Robovského dostali oznámení o kličkujícím autobusu, který narazil do svodidel. „Podle předběžných informací řidič autobusu pravděpodobně vlivem nějaké zdravotní komplikace zřejmě zkolaboval. Po nárazu do svodidel měl vypadnout zpoza volantu,“ uvedl Robovský.

Právě rána do svodidel a pohled na ležícího řidiče přiměly Raisra k rychlé reakci. „Autobus směřoval na druhou stranu do svodidel, a tam byl sráz. Tak jsem si říkal, to bude špatný, to bude špatný. Tak jsem honem skočil z předního sedadla na sedadlo řidiče a začal autobus řídit,“ popsal Raisr. Muže sedícího za ním požádal, aby vytáhl řidiče, který byl v bezvědomí a byl nohami zaklíněný v pedálech. Ve spolupráci s jednou mladou ženou se to druhému muži povedlo. „Pak jsem se už dostal na pedály, takže jsme mohl začít brzdit,“ řekl Raisr, který pracuje jako softwarový specialista.

S autobusem ujel asi kilometr, než na nejbližším sjezdu odbočil k benzinové stanici v Hodkovicích, kde mohl bezpečně zastavit a s dalšími přivolat pomoc. Řidiče autobusu odvezla záchranná služba do nemocnice v Turnově. „Předpokládáme, že má nějaké interní onemocnění, které jsme nedokázali specifikovat, proto jsme ho přepravili na interní ambulanci k dalšímu vyšetření,“ dodal Georgiev.

ČTK + Zdopravy.cz

35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Robert

aby vytáhl řidiče, který byl v bezvědomí a byl nohami zaklíněný v pedálech.

Tak byl to řidič, nebo stůl?

Přemek

Před lety jsem měl k podobnému činu blízko, naštěstí nešlo o kolaps řidiče, ale pouze o jeho nesoustředěnost na řízení autobusu. Tehdy stačilo jen nahlášení jeho chování dopravci a ten mi za to poděkoval a neprofesionálně se chovajícího řidiče propustil. Ivo Raisr učinil to, co by měl učinit každý člověk schopný odřídit jakékoli silniční vozidlo. Bohužel nejde o běžný standard lidského chování, cestu sleduje stále méně cestujících a věnuje se zcela jiným činnostem. Buďme jako cestující pozorní a ohleduplní.

Hara_Pes

První na co jsem si vzpomněl bylo to video DPP „je tu někdo řidič?“, který DPP z nějakého důvodu smazal

https://youtu.be/aO84D2Akams

Marťas

Frajer! A já bych mu nabídl místo řidiče, protože se osvědčil 🤓. Ať se vykašle na nevýnosný software jakysik…

OndraS

„Na základě testovacího provozu na lince Praha – Liberec jsme se rozhodli tento nový koncept servisu postupně zavést i na ostatních linkách. O řízení autobusu se tak nyní postará cestující s rezervací nejblíže volantu. Doplnění autobusu naftou a čokoládou pak zajistí Radim Jančura osobně. Tento typ služby jsme se rozhodli aplikovat i s ohledem na další expanzi a budoucí rozvoj. Chystáme totiž novou službu která dopraví cestující přímo k jejich domovním dveřím s názvem Walk and relax“ uvedla Nečasová.

MildaIV

Snažil jsem se tomuto pokusu o vtip zasmát, ale nešlo to.

Drtikol

Zdravotně nezpůsobilých a nebo jinak nebezpečných řidičů autobusů jsou plné silnice, ale tady se celej měsíc řeší jeden motor, co vypověděl službu.

Cestující LBC MHD

Kdyby radši Smartwings věnovala ty peníze, co investuje do svých trollů na různých diskusních fórech, do zvýšení bezpečnosti své flotily, udělala by líp.

Drtikol

😀

libor

doufám, že se k tomu přímo nepřihlásil a nebyl ani svědek, ještě by mohl někdo (VB) řešit, že na to třeba neměl papíry (ŘP+profesák) a mohl tím ohrozit či omezit nejen cestující… v této zemi je možné cokoliv. berte to prosím s rezervou.

MildaIV

Problém by měl pouze, pokud by s tím autobusem jel dál, než bylo nezbytně nutné.

Petr

Což dle názoru policisty či státního zástupce může být obrazně řečeno už druhý ujetý metr.
Vše, co je nad „zastavení v odstavném pruhu“ 🙁

Jarda V.

I kdyby „de jure“ dopustil nějakého přestupku či snad trestného činu okamžitě má jednat ten náš kašpárek na hradě. Krom okamžitě milosti udělí i vyznamenání za statečnost a pokud ne, tak v mích očích upadá do totálního bahna ….. „Ať žije Becherovka“.

Jiří Kocurek

Museli by mu prokázat zavinění. U překročení rychlosti se na toto sice rezignovalo, ale stále platí, že přestupek je zaviněné jednání.

Arimatejsky

Patrně si pletete pojem zavinění s úmyslem a pak nemáte pravdu. Přestupek je i nedbalost.

Přemek

Pokud by náš „právní stát“ uvedené chování cestujícího vyhodnotil jako protiprávní jednání a udělil i trest, pak by prezident jistě vyhodnotil situaci lépe a milost udělil, protože jde o kompetentního, přestože letitého člověka na Hradě. Kašpárkem byl ten, co jej má nevědomá část národa za modlu.

Sinep Anigav

Jardo V., ten předchozí kašpárek při své derniéře na Hradě amnestoval tolik tunelářů, že už dávno mohly být vyraženy oba tubusy Praha – Beroun. A taky rozhodně, ale prosimvás skutečně rozhodně, neuvažoval o žádných, ale vůbec žádných, projektech jako je kanál D-O-L, protože čs. lodě mu prošustroval jeho chráněnec, t.č. na Bahamách, výhledově na Borech

Cestující LBC MHD

A když už jsme u zprávy, která se týká Liberce, zaujal mě tenhle článek https://www.libereckezpravy.cz/ocima-ridice-autobusu-sedm-smutnych-unikatu-mhd-v-liberci-pohled-zevnitr/ Stálo by asi i zde za článek podívat se, kam MHD v Liberci spěje. Např. v tom článku zmiňované kloubové autobusy na lince 25. Ty autobusy se vůbec nevejdou do prostoru zastávek, ve stanici Ruperechtice náměstí věčně stojí v křižovatce, na jiných stanicích, např. Ruprechtice sídliště u „Hokejky“, Benešovo nám. se autobus vzhledem k meteobudce nesrovná a stojí i půl metru od chodníku. Vezměte si, pokud není nízkopodlažní, jak se z toho má vystupovat a cestovat k chodníku, pokud chodíte třeba o holi, nehledě na… Číst vice »

Jindra

Kloubové autobusy na lince 25 jsou s ohledem na její vytížení, ale relativně řídký jízdní řád jednoznačné plus. Každé den, co teď nově jezdí, za ně děkuji.

Petr

Jenže dle vedení DPMLJ a.s. jsou kloubové autobusy nasazeny právě proto, aby mohl být jízdní řád takto řídký.

Cestující LBC MHD

No právě, to není linka na kloubový autobus, to je linka, kde má jezdit autobus každých 10 min., a ne každých 20. Všichni to ví, jenom DPMLJ není schopen to zajistit.

Cestující LBC MHD

Pánu patří díky, ale být na jeho místě, zachovali byste se jinak? Já bych jednal stejně. Co mě spíš překvapuje je, že neví, jak se jmenoval. Jestli ten autobus škrtnul o svodidla, tak je to dopravní nehoda. Na tu pumpu v Hodkovicích tedy musela přijet sanitka i policie. To jako ten pán tam pak vystoupil a do Prahy pokračoval pěšky? Jo a autobus v 7.15 u Hodkovic? Budu teď hádat, ale vypadá to na RegioJet (jako, že asi výpomoc https://www.libereckadrbna.cz/zpravy/krimi/20176-na-lince-do-prahy-zkolaboval-ridic-s-autobusem-do-bezpeci-dojel-jeden-z-cestujicich.html ). Ti od té doby, co zrušili stevardky vyjíždějí se zpožděním. 10 min. na výjezdu sem nebo tam, kdo na… Číst vice »

AAA

to mu nedali ani fouknout? 🙂

MildaIV

A proč by měli? Na to co udělal nepotřebuje ani řidičák, ani být střízlivý.

Petr

Zásadní omyl – odvracení bezprostředního nebezpečí/škody je to jenom po zastavení v místě. Další cca kilometrová jízda včetně zajetí přes křižovatky k pumpě jen při hodně tvůrčím výkladu, na který nelze spoléhat.

Cestující LBC MHD

Tak odvraceli i zdravotní riziko a stát s plným autobusem lidí na dálnici taky není úplně OK. Když mohl Babiš vyjít z Čapího hnízda jako nevinný, tak bych to viděl jako krajní nouzi.

Vít Jůza

Jestli v takové situaci zazmatkovat a zastavit hned, nebo zazmatkovat a zajet až o kus dál, to asi není rozhodující … .

AAA

Pokud ovšem ví jak zastavit, kde má autobus ručku a podobně. Pak je bezpochyby dojetí mimo dálnici podstatně lepší….

Radek

Dle rozhovoru se zachráncem na idnes.cz měl řidič zaklíněné nohy u pedálů, takže chvíli trvalo, než šlo brzdit.

Jiří Kocurek

A kdyby zastavil hned, došlo k řetězovce, tak na něj budete házet obecné ohrožení jak na Lacinu.
PS: Ujetí od nehody (popř. se zraněním − toho řidiče autobusu), byste mu napálit nechtěl? Je za to krásná pokutička…

AAA

Pořádek musí být!

Vítězslav Gaube

Majaagency

LiborV

Ohromný čin. Palec nahoru 😉

asdf

Opravdu obdivuhodný čin.Slyšel jsem pána mluvit na Radiožurnálu a za mě ještě jednou, klobouk dolů. Nechápu zde některé diskutující. Zajímavé by bylo, co by sami byli schopní v ten moment udělat.Zde se prezentují jen trapnými výjevy, protože sami víc neumí.

Spidour

Dobre on