Dopravci Železnice

Multifunkční poslanec za ANO skončí v čele dozorčí rady ČD, Ťok chce nové vedení

Milan Feranec. Foto: ANO Olomouc
Milan Feranec. Foto: ANO Olomouc

Poslanec za hnutí ANO 2011 Milan Feranec přijde v pátek o jednu ze svých mnoha funkcí ve státních organizacích a firmách. Řídící výbor Českých drah ho má na svém zítřejším zasedání z dozorčí rady, které předsedá. Dozorčí rada má projít velkou výměnou, ministr dopravy Dan Ťok po ní bude chtít i změny ve vedení firmy.

Návrh na odvolání Ferance potvrdily deníku Zdopravy.cz dva na sobě nezávislé zdroje. Feranec uvedl, že o ničem neví. Jeho konec už v dubnu naznačil Ťok v Hospodářských novinách, k odvolání se ale příliš neměl. Teprve teď po získání důvěry nové vlády má dojít k jeho odvolání.  Feranec patří k hlavním spojencům místopředsedy hnutí ANO 2011 Jaroslava Faltýnka.

Feranec, který v koncernu Agrofert působil dříve v Agro Jevišovice, byl s příchodem hnutí ANO do vlády nejprve náměstkem ministra dopravy, loni na podzim se stal poslancem. I to mu nebránilo zůstat dál v řadě funkcí: zůstává stále členem správní rady SŽDC, což podle některých právních výkladů je střetem zájmů, protože nemůže působit najednou u správce infrastruktury i dopravce. Zůstává ještě v dozorčí radě ČD-Telematika a ČD – Informační systémy. I v nich má ale skončit.

Devítičlenná dozorčí rada Českých drah, která mimo jiné odvolává a jmenuje představenstvo firmy, má projít zítra velkou rekonstrukcí. Jisté místo má jen trojice zástupců odborů, které čekají volby mezi zaměstnanci na podzim. Z dozorčí rady by měli zmizet někteří političtí nominanti. Kdo v ní nově zasedne bude jasné zítra, mluví se o větším zapojení zástupců akademické sféry.

Server iDnes.cz citoval ministra dopravy, který chce po dozorčí radě i personální změny v představenstvu firmy. „Budu chtít, aby dozorčí rada vypsala výběrové řízení na členy představenstva, abychom dostali do vedení Českých drah profesionální management, který přestane říkat, proč to nejde, a který se na liberalizaci bude seriozně připravovat,“ řekl iDnes.cz Ťok. Naráží tak na skutečnost, že ministerstvo dopravy chce soutěžit provoz rychlíků, plány ale kazí právě České dráhy.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
D

Sympaťák už od pohledu, kvík.

Chachar Budvar

„který se na liberalizaci bude seriozně připravovat“ – umožní své vykradení střihu devadesátek?? 🙁

noerf

Staci zrusit dotace a pujde to i bez toho.

Karel Sined

A nebo taky nepůjde a polovina linek skončí.

D

Myslíte financování (dorovnávání ztráty) státem a kraji objednáváných linek? 😀 To je jakobyste udělal v obchodě nákup a u pokladny řekl „ale zapomeňte že vám ty rohlíky budu dotovat, bando socialistická“ 😀

Chachar Budvar

Je to tak, někteří trumbelínci neznalí světa běhu zde pravicují, až to smrdí. Do doby než je potká nějaká nemilá příhoda, zpravidla zdravotní. Pak najednou pochopí pravidla kolektivního principu – třeba pojištění. A vyžadují jejich konzum – abych to napsal „po jejich“.