egoe-plus
Doprava ve městě Informační technologie Tramvaje

Mostecká MHD se zapojí do integrované dopravy kraje, zatím jen s papírovými lístky

Tramvaj EVO 1 v barvách Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Foto: DPmML - Petr Novák
Tramvaj EVO 1 v barvách Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Foto: DPmML - Petr Novák

Městská hromadná doprava v Mostě a Litvínově se od září zapojí do integrovaného systému Doprava Ústeckého kraje (DÚK). Vedení Mostu to oznámilo v městském on-line deníku Mostecké listy.

Integrace ale začne zvolna. Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova bude zpočátku na svých linkách uznávat jen papírové jízdenky ostatních dopravců v DÚK, a to v souladu s jejich územní a časovou platností. Uznávány budou jednotlivé i časové jízdenky.

Naopak elektronických jízdenek se integrace zatím netýká kvůli odlišnostem v odbavovacích systémech. Městský podnik počítá se zprovozněním nového odbavovacího systému a plnohodnotným zapojením do integrované dopravy v roce 2020.

Ústecký kraj se zavázal, že v rámci rozšíření integrace bude dopravnímu podniku dorovnávat tržby. „Zásadní a pozitivní zprávou je také skutečnost, že se nám podařilo vyjednat, že Ústecký kraj zapojí tramvajovou dopravu do systému příměstské dopravy, poskytne tedy na její zajištění finanční prostředky. Jednání s vedením kraje bylo korektní a patří jim náš dík,“ uvedl v listech primátor Mostu Jan Paparega.

V souměstí se změní i systém jízdného. Místo pěti základních tarifů zůstanou jen tři: jednopásmová přestupní jízdenka bude mít platnost 45 minut a stát bude při zakoupení u řidiče nebo v automatu 17 korun, dvoupásmová přestupní s platností 60 minut bude stát 21 korun a třípásmovou přestupní s platností 90 minut pořídí cestující za 24 korun. Dnes mají cestující podle pásem a délky platnosti k dispozici základní jízdenky za 17, 19, 21, 23 a 28 korun.

Ústecký kraj spustil integrovanou dopravu v roce 2015, od té doby se do ní zapojily například MHD v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích a v Chomutově. Most je tak posledním větším městem v kraji, jehož MHD v systému chybí.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Chachar Budvar

Další z míst, kde budou mít lepší veřejnou dopravu, nežli jejich spoluobčané II kategorie žijící v okolí Českých Budějovice, kterým je dopřán luxus spoléhání se pouze na svá osobní auta. Se všemi výhodami a i pozvolna zjištovanými nevýhodami (zácpami, hloupým a drahým parkováním…).

Johnny Gomez

Tak koukám že podle těch směšně nizkejch cen lístků na MHD- v Moste ještě socialismus nezrusili .. .

PetrB

Dalsi co je abslotne mimo misu 😀 😀 😀 Porovnej cenu ve vsech vetsich mestech napric CR a pak mel neco tak absolutně primitivniho.

Petr.R

mně se to zdá zase moc, nevím kolik je na čipovce, ale jestli je to přes deset korun tak je to výsměch bydlících ve městě a už vůbec nechápu, že důchodci s bydlištěm most-litvínov něco vůbec platí, ale ty ukázkový vybydlený paneláky je asi obrázek radnice a nedivým se, že tam nikdo nechce bydlet.

PetrB

Pokud se platí jízdné přes čipovou kartu cena jízdného je pak nižší o 4 Kč. Tedy např. současná nepřestupní jízdenka vyjde v hotovosti na 17 Kč, placená pomocí elektronické peněženky na čipové kartě pak na 13 Kč. Třípásmová přestupní na 60 minut v hotovosti na 23 Kč, přes čipovou kartu na 19 Kč atd. Mě se zdá spíše drahé předplatné jízdné. Měsíční všechny tři pásma (celá síť MHD) stojí 625 Kč a roční pak rovných 6.000 Kč! Což je i vice než v Praze před snížením ročního kupónu, více než v Brně, Plzni, ale zase méně než v Liberci s… Číst vice »

Vít Jůza

Nemusí všude držet strategii absolutně předraženého jednotlivého jízdného a absolutně přelevnělého ročního!

PetrB

Předchozí vedení města na integraci MHD Most do DÚK kašlalo, současné se k tomu staví pozitivně, za což mu také po právu patří dík. Je také pravdou, že současný tarif jednotlivých jízdenek lze považovat za chaotický. Tarif u dospělých: 17 Kč -nepřestupní jednopásmová, 19 Kč – přestupní 30 minut jednopásmová, 21 Kč – přestupní 30 minut dvoupásmová, 23 Kč – přestupní 60 minut třípásmová, 28 Kč – přestupní 90 minut třípásmová. Jednodenní jízdenka není zavedena. Víkendová jízdenka platná od pátku 15 hod. do neděle půlnoci za 120 Kč platná v celé síti MHD pro dvě osoby bez rozdílu věku. Teď… Číst vice »