Doprava ve městě Informační technologie Tramvaje

Mostecká MHD se zapojí do integrované dopravy kraje, zatím jen s papírovými lístky

Tramvaj EVO 1 v barvách Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Foto: DPmML - Petr Novák
Tramvaj EVO 1 v barvách Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Foto: DPmML - Petr Novák

Městská hromadná doprava v Mostě a Litvínově se od září zapojí do integrovaného systému Doprava Ústeckého kraje (DÚK). Vedení Mostu to oznámilo v městském on-line deníku Mostecké listy.

Integrace ale začne zvolna. Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova bude zpočátku na svých linkách uznávat jen papírové jízdenky ostatních dopravců v DÚK, a to v souladu s jejich územní a časovou platností. Uznávány budou jednotlivé i časové jízdenky.

Naopak elektronických jízdenek se integrace zatím netýká kvůli odlišnostem v odbavovacích systémech. Městský podnik počítá se zprovozněním nového odbavovacího systému a plnohodnotným zapojením do integrované dopravy v roce 2020.

Ústecký kraj se zavázal, že v rámci rozšíření integrace bude dopravnímu podniku dorovnávat tržby. „Zásadní a pozitivní zprávou je také skutečnost, že se nám podařilo vyjednat, že Ústecký kraj zapojí tramvajovou dopravu do systému příměstské dopravy, poskytne tedy na její zajištění finanční prostředky. Jednání s vedením kraje bylo korektní a patří jim náš dík,“ uvedl v listech primátor Mostu Jan Paparega.

V souměstí se změní i systém jízdného. Místo pěti základních tarifů zůstanou jen tři: jednopásmová přestupní jízdenka bude mít platnost 45 minut a stát bude při zakoupení u řidiče nebo v automatu 17 korun, dvoupásmová přestupní s platností 60 minut bude stát 21 korun a třípásmovou přestupní s platností 90 minut pořídí cestující za 24 korun. Dnes mají cestující podle pásem a délky platnosti k dispozici základní jízdenky za 17, 19, 21, 23 a 28 korun.

Ústecký kraj spustil integrovanou dopravu v roce 2015, od té doby se do ní zapojily například MHD v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích a v Chomutově. Most je tak posledním větším městem v kraji, jehož MHD v systému chybí.

7 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Další z míst, kde budou mít lepší veřejnou dopravu, nežli jejich spoluobčané II kategorie žijící v okolí Českých Budějovice, kterým je dopřán luxus spoléhání se pouze na svá osobní auta. Se všemi výhodami a i pozvolna zjištovanými nevýhodami (zácpami, hloupým a drahým parkováním…).

 • Tak koukám že podle těch směšně nizkejch cen lístků na MHD- v Moste ještě socialismus nezrusili .. .

  • Dalsi co je abslotne mimo misu 😀 😀 😀 Porovnej cenu ve vsech vetsich mestech napric CR a pak mel neco tak absolutně primitivniho.

  • mně se to zdá zase moc, nevím kolik je na čipovce, ale jestli je to přes deset korun tak je to výsměch bydlících ve městě a už vůbec nechápu, že důchodci s bydlištěm most-litvínov něco vůbec platí, ale ty ukázkový vybydlený paneláky je asi obrázek radnice a nedivým se, že tam nikdo nechce bydlet.

   • Pokud se platí jízdné přes čipovou kartu cena jízdného je pak nižší o 4 Kč. Tedy např. současná nepřestupní jízdenka vyjde v hotovosti na 17 Kč, placená pomocí elektronické peněženky na čipové kartě pak na 13 Kč. Třípásmová přestupní na 60 minut v hotovosti na 23 Kč, přes čipovou kartu na 19 Kč atd. Mě se zdá spíše drahé předplatné jízdné. Měsíční všechny tři pásma (celá síť MHD) stojí 625 Kč a roční pak rovných 6.000 Kč! Což je i vice než v Praze před snížením ročního kupónu, více než v Brně, Plzni, ale zase méně než v Liberci s Jabloncem kde relace Liberec – Jablonec vyjde na 7.000 Kč!

    • Nemusí všude držet strategii absolutně předraženého jednotlivého jízdného a absolutně přelevnělého ročního!

 • Předchozí vedení města na integraci MHD Most do DÚK kašlalo, současné se k tomu staví pozitivně, za což mu také po právu patří dík. Je také pravdou, že současný tarif jednotlivých jízdenek lze považovat za chaotický. Tarif u dospělých: 17 Kč -nepřestupní jednopásmová, 19 Kč – přestupní 30 minut jednopásmová, 21 Kč – přestupní 30 minut dvoupásmová, 23 Kč – přestupní 60 minut třípásmová, 28 Kč – přestupní 90 minut třípásmová. Jednodenní jízdenka není zavedena. Víkendová jízdenka platná od pátku 15 hod. do neděle půlnoci za 120 Kč platná v celé síti MHD pro dvě osoby bez rozdílu věku. Teď se ten tarif konečně zjednoduší a bude moct konečně platit i jednodenní jízdenka DÚK za 130 Kč, kterou půjde za koupit i u DP Most, neboť ten je předprodejcem jízdenek GW train regio a tedy prodává i jízdenky DÚK dle informací z webu http://www.dopravauk.cz

Newsletter

Partneři


Výběr editora