egoe-plus
Infrastruktura Silnice

Ministerstvo vyjme ze zpoplatněných úseků dálnic dalších třináct kilometrů

Nové úseky dálnic, které budou osvobozeny od dálniční známky. Foto: MDČR
Nové úseky dálnic, které budou osvobozeny od dálniční známky. Foto: MDČR
Nové úseky dálnic, které budou osvobozeny od dálniční známky. Foto: MDČR
Nové úseky dálnic, které budou osvobozeny od dálniční známky. Foto: MDČR

Ministerstvo dopravy s příchodem nového roku znovu rozšíří počet dálničních úseků, kde motoristé nepotřebují dálniční známky. Na svém twitteru to oznámil ministr Dan Ťok.

„I letos jsme se rozhodli vyhovět některým žádostem o vynětí části dálnic, které slouží jako obchvaty, ze zpoplatnění,“ uvedl Ťok. Nově budou zdarma úseky Frýdek-Místek – Dobrá na D48, Sedlice – Kukleny na D11 a Sedlice – Opatovice na D35. Celkem jde o 13 kilometrů, k dnešku je výjimka na 186 kilometrech.

Výjimky ministerstvo většinou uděluje od začátku roku, od letošního ledna nejsou dálniční známky třeba na D3 kolem Veselí nad Lužnicí, na D6 z Chebu do Karlových Varů nebo na obchvatu Otrokovic (D55).

Cena dálničních kuponů je už několik let na zákonném maximu 1500 korun ročně, měnit se nebude ani pro další období.

Mapu a přehled zpoplatněných/nezpoplatněných úseků lze nalézt na serveru ceskedalnice.cz.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Medvěd

A jinde to jde a platí poplatky :

Od 1. července letošního roku se v Německu zvýšil rozsah zpoplatněných úseků dálnic a silnic 1. třídy pro vozidla nad 7,5 tuny o 40 tisíc kilometrů, dosud bylo zpoplatněno 15 tisíc kilometrů. Od ledna se navíc zvýší sazby o 5,2 eurocentu na kilometr.

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/kamiony-myto-nemecko-zdrazeni-ridici-cesti-fkz-/eko-doprava.aspx?c=A181022_163800_eko-zahranicni_fih

Medvěd

Takže veřejně přiznali, že zpoplatněný úsek dálnice nemá objízdnou trasu pro nákladáky!!! Ty ničí obcím silnice a životní prostředí, protože na takovou žátěž nebyly projektovány. Lituji místní obyvatele. Někomu je jedno jestli po silnici jede osel s kárkou nebo nákladák s 60 tunama nákladu. Ale každý z nich opotřebuje silnici jinak. V době satelitů nemůže být složité dát do auta s SPZ krabičku. Ta by pískala polohu a dalo by se spočítat najeté km za rok. A na základě toho by majitel SPZ (krabičky ) platil poplatek za užívání silnice (mýto) . V Ostravě mají výpočetku. MD by nejdříve mělo… Číst vice »

Honza D.

Zadam ministra dopravy o vyjmutí úseku D1 z Prahy po exit 34 Ostředek že zpoplatněných úseků. Není přece normální, abych při cestě na chatu potřeboval dálniční známku. Děkuji za kladné vyřízení mé žádosti. 😁

raddie

V Hradci na tom teda musí být lidi hodně špatně 😀

jan

A takzvanou d56 u Ostravy opět nechali v celém useku placenou. Přestože to není dálnice. A Brno a Praha má taky kolem sebe vyjmuté úseky

PetrD

Je to dálnice mezi Ostravou a F-M, žádný obchvat.

jan

A proč jsou teda neobchvaty před Brnem a Prahou neplacené? Ta mapa to ukazuje myslím velmi výmluvně.

PetrD

Výmluvně neukazuje nic. Ostrava má zas bezplatnou dálnici do Polska. To Brno ani Praha nemá.

jan

A to je dálnice? Ten shit? 🙂 Za to se neplatí, protože se tam musí jezdit místy 50kou. Protože jinak by to bylo životu nebezpečné.

Novotst

Vůbec nechápu, proč například občan bydlící v Chebu, Sokolově jedoucí po dálnici do krajského města K. Vary platit nemusí a občan bydlící v Táboře či Soběslavi a jedoucí do Č. Budějovic za dálnici platit musí…. Jsou lidé z Karlovarska nějak chudší nebo jen volební politika p. Toka pro svůj kraj??

mirekk

Ten z Tábora či Soběslavi má alternativu v podobě bývalé I/3, dnes 603. Ovšem už několik měsíců neprujezdnou z důvodu opravy mostů u Roudné. Ano, po dobu opravy by měli mít i v úseku uzavřené 603 možnost uzavřený úsek objet po D3 bez poplatku

Romanero

Koukám, že brzy budu platit skoro sám..