umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letectví

Miliardář Vítek si pořídil nový tryskáč. Global Express 6000 od Bombardieru

Global Express 6000. Foto: Eclair Aviation
Global Express 6000. Foto: Eclair Aviation

Flotila soukromých tryskáčů českých miliardářů rozrostla o další kousek. Realitní magnát Radovan Vítek si pořídil od kanadského Bombardieru nové letadlo Global Express 6000. Jde o jeden z největších a nejvýkonnějších strojů v kategorii business jetů, které jsou v Česku registrované. Jeho katalogová cena je přes 60 milionů dolarů. Nové letadlo přiletělo do Prahy přímo ze závodu Bombardieru v kanadském Montrealu.

Vítkova akvizice je patrná z registru letadel Úřadu civilního letectví. Vlastníkem letadla s registrací OK-GRX je podle něj společnost Cerrini. V ní je Vítek jediným společníkem. Podle výpisu z obchodního rejstříku má podíl ve firmě zastavená švýcarská pobočka banky BNP Paribas na základě smlouvy o úvěru ve výši až 66,7 milionu dolarů.

Provozovatelem nového letadla se stala společnost Eclair Aviation, v které má většinový podíl jiný tuzemský miliardář: David Beran. Pro firmu jde o čtvrté letadlo, které provozuje. Jde o jediný Global Express, který je v Česku registrován.

🇨🇿❗️Dnešek je významným dnem pro českou business aviation a hlavně pro společnost Eclair Aviation s.r.o. Ta do své…

Gepostet von PRG: airside am Samstag, 3. März 2018

Třicet metrů dlouhé letadlo umožňuje cestujícím mimořádně dlouhý dolet až 11 tisíc kilometrů, bez problémů tak zvládne dlouhé cesty za Atlantik či do Asie. Verze -6000 poprvé vzlétla v roce 2012, řady Global Express se vyrábí od roku 1991. Ve standardní konfiguraci pojme 13 cestujících a čtyři členy posádky. Bombardier se na svých stránkách chlubí i tím, že letadlo drží například rychlostní rekord v délce letu mezi Londýnem a New Yorkem.

Partneři

Škoda transportation
podcast