Miliardář Vítek si pořídil nový tryskáč. Global Express 6000 od Bombardieru

Global Express 6000. Foto: Eclair AviationGlobal Express 6000. Foto: Eclair Aviation

Flotila soukromých tryskáčů českých miliardářů rozrostla o další kousek. Realitní magnát Radovan Vítek si pořídil od kanadského Bombardieru nové letadlo

Flotila soukromých tryskáčů českých miliardářů rozrostla o další kousek. Realitní magnát Radovan Vítek si pořídil od kanadského Bombardieru nové letadlo Global Express 6000. Jde o jeden z největších a nejvýkonnějších strojů v kategorii business jetů, které jsou v Česku registrované. Jeho katalogová cena je přes 60 milionů dolarů. Nové letadlo přiletělo do Prahy přímo ze závodu Bombardieru v kanadském Montrealu.

Vítkova akvizice je patrná z registru letadel Úřadu civilního letectví. Vlastníkem letadla s registrací OK-GRX je podle něj společnost Cerrini. V ní je Vítek jediným společníkem. Podle výpisu z obchodního rejstříku má podíl ve firmě zastavená švýcarská pobočka banky BNP Paribas na základě smlouvy o úvěru ve výši až 66,7 milionu dolarů.

Provozovatelem nového letadla se stala společnost Eclair Aviation, v které má většinový podíl jiný tuzemský miliardář: David Beran. Pro firmu jde o čtvrté letadlo, které provozuje. Jde o jediný Global Express, který je v Česku registrován.

https://www.facebook.com/prgairside/posts/2068355130061590

Třicet metrů dlouhé letadlo umožňuje cestujícím mimořádně dlouhý dolet až 11 tisíc kilometrů, bez problémů tak zvládne dlouhé cesty za Atlantik či do Asie. Verze -6000 poprvé vzlétla v roce 2012, řady Global Express se vyrábí od roku 1991. Ve standardní konfiguraci pojme 13 cestujících a čtyři členy posádky. Bombardier se na svých stránkách chlubí i tím, že letadlo drží například rychlostní rekord v délce letu mezi Londýnem a New Yorkem.

Tagy bombardier Eclair Aviation Global Express 6000 OK-GRX
Žádné komentáře