Dopravci Infrastruktura Železnice

Městský soud zamítl žalobu Grandi Stazioni na České dráhy o 1,25 miliardy

Rekonstrukce Fantovy budovy. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Rekonstrukce Fantovy budovy. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Městský soud v Praze dnes potvrdil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, kterým byla zamítnuta žaloba společnosti Grandi Stazioni Česká republika proti Českým drahám o zaplacení částky přesahující 1,25 miliardy. Mělo jít o náhradu údajné škody vzniklé neprodloužením nájmu hlavního nádraží v Praze. Výsledek soudu deníku Zdopravy.cz sdělil mluvčí drah Radek Joklík.

Společnost Grandi Stazioni podala žalobu v srpnu 2017, a to vůči Českým drahám, Správě železnic a České republice. Škoda měla Grandi Stazioni vzniknout tím, že jí ČD odmítly poskytnout další dva roky na dokončení revitalizace hlavního nádraží. Největší část požadované částky představoval potenciální zisk, který mohla společnost údajně získat, pokud by k prodloužení nájemního vztahu o 30 let došlo.

„Celý ten složitý spor lze shrnout do jednoduché otázky – zda České dráhy jednaly s Grandi Stazioni poctivě, či nikoliv. Dnešní pravomocné rozhodnutí jednoznačně potvrzuje, že České dráhy jednaly poctivě,“ uvedl advokát Jiří Pour z kanceláře Císař, Češka, Smutný, která České dráhy před soudem zastupovala.

Grandi Stazioni měla nádraží kompletně zrekonstruovat do 16. října 2016 a následně jej 30 let spravovat a mít příjmy z pronájmů. Nestihla však dokončit historickou Fantovu budovu, načež jí Správa železnic jako nový majitel z nádraží vykázala. Správa železnic převzala hlavní nádraží od Českých drah v červenci 2016 v rámci velkého převodu nádražních budov.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomas

Proč České dráhy nežalovaly Grandi Stazioni o škodu způsobenou prodlením? Budova chátrá o mnoho let déle, než měla, oprava je nyní náročnější. Navíc ošklivější budova znamená zhoršení reputace u cestujících, což také způsobí škody.
Do žaloby měli rovnou přidat i náhradu za neoprávněné výdělky GS z pronajatých prostor v době, kdy už GS porušovalo smlouvu a užívalo prostory neoprávněně.

Alibaba

Jako amatér-právník bych vám odpověděl, že ČD se místo žaloby domluvily na dalším prodloužením smlouvy, čímž k žádnému prodlení nedošlo.
A výdělky z pronajatých prostor po dobu platnosti smlouvy nebyly neoprávněné, (asi) taková byla smlouva, já ji nečetl.

Tento právní výklad je založen jen na veřejně poskytnutých informací a neřeší vůbec správnost, zda bylo postupováno dobře při prodloužení smlouvy ČD, následné převedení budov pod SŽDC a následné vypovězení smlouvy na opravu a provozování.

MirekK

Možná by v článku mohlo být uvedeno, že jedno prodloužení firma stejně získala, a ani v té „nastavené“ době nebyla OCHOTNA prostory pro ni nezajímavé (tedy bez komerčního využití) rekonstruovat – a ještě to komentovala slovy, že nebude opravovat kanceláře pro úředníky tehdejšího SŽDC…