MBM Rail dostala pokutu za jízdu s německou parovkou, odvolala se

Sporná lokomotiva německé řady 216. Pramen: Drážní úřadSporná lokomotiva německé řady 216. Pramen: Drážní úřad

Mezi Drážním úřadem a společností MBM Rail se rozhořel zajímavý spor. Společnost přivezla z Německa parní lokomotivu a vzápětí za

Mezi Drážním úřadem a společností MBM Rail se rozhořel zajímavý spor. Společnost přivezla z Německa parní lokomotivu a vzápětí za její provoz na českých kolejích dostala od drážních úředníků pokutu. Provoz byl podle úřadu neoprávněný.

„K porušení zákona došlo, protože dopravce použil vozidlo bez průkazu způsobilosti, které navíc nemělo takzvané olovníky, jež by měly být součástí těchto parních vozidel,“ uvedl mluvčí Drážního úřadu Martin Novák. Olovníky jsou pojistky proti poškození kotle.

Lokomotiva je podle Nováka zapsaná v německém registru pod číslem 90800093960-7 (u ČSD 431.0). Firma dostala pokutu 45 tisíc korun, tedy výrazně pod horní desetimilionovou hranicí. „Záměrně jsme stanovili nižší pokutu z důvodu jakéhosi výchovného opatření,“ doplnil Novák. Dopravce se nicméně odvolal k nadřízenému ministerstvu dopravy. Podle jeho výkladu nebyl provoz lokomotivy protiprávní. Deník Zdopravy.cz požádal o podrobnější stanovisko firmy, odpověď ale nedorazila.

MBM Rail má s Drážním úřadem i druhý problém. Úřad v březnu vykonal u dopravce státní dozor, neboť z Chebu do Lovosic vypravil německou motorovou lokomotivou řady 218. Podle úřadu ani toto vozidlo není pro české území schválené. Drážní úřad ale podle Nováka zatím zjišťuje podrobnosti, správní řízení zatím nebylo zahájeno.

Tagy Drážní úřad MBM Rail pokuta
22 komentářů